Monitoring médií 24.11. – 28.11.2014

Monitoring médií 24.11. – 28.11.2014

 VZP dá příští rok na péči 146 miliard a kompenzuje zrušené […]
 VZP dá příští rok na péči 146 miliard a kompenzuje zrušené poplatky

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) dá příští rok na zdravotní péči přes 146 miliard korun, o 2,2 procenta víc než letos. Vyplývá to ze zdravotně pojistného plánu, který v pondělí schválila správní rada VZP. Bilance základního fondu je sestavena jako vyrovnaná, příjmy by měly činit 152,79 miliardy s meziročním nárůstem 2,7 procenta, výdaje ve stejné výši by měly meziročně stoupnout o 2,2 procenta. Plán počítá také s kompenzací zrušených poplatků ambulancím a lékárnám.

 „Základním ekonomickým cílem pro rok 2015 je pokračovat ve finanční konsolidaci VZP,“ shodli se v pondělí radní. Saldo celkových příjmů a nákladů má být kladné 300 milionů korun, VZP začne znovu naplňovat rezervní fond, který od roku 2011 byl „finančně vyčerpaný“.

U ambulantní péče počítá plán s nárůstem o tři procenta, u lůžkové péče o 2,9 procenta, přičemž například u lázní plánuje nárůst až o 12 procent a u hospiců o 6,8 procenta.

Bilanci prospěje i pokles sazby DPH na 10 procent

K lepší celkové bilanci přispěje podle plánu i to, že klesne sazba DPH na léky z 15 na deset procent, což uspoří VZP zhruba jednu miliardu. Naopak ale budou od ledna 2015 zrušeny regulační poplatky v ambulancích a lékárnách, VZP je bude kompenzovat ambulancím částkou 900 milionů korun a lékárnám zhruba 490 milionů.

Radní také podpořili návrh ředitele VZP Zdeňka Kabátka na zprůhlednění smluvní politiky největší pojišťovny. Ředitel má dopracovat parametry pro uzavírání smluv, které napříště budou shodné pro všechny regiony. Správní rada projednala také zaměření preventivních programů, hovořilo se i o změně v organizaci tzv. Mořského koníka, což jsou přímořské pobyty pro děti zdravotně handicapované v Řecku a Chorvatsku.

VZP je od příštího roku nebude pořádat prostřednictvím cestovní kanceláře na Jadranu, ale začne vyplácet příspěvky jednotlivým dětem. Pokusí se také zkrátit trvání smlouvy na pobyty v Řecku s cestovní kanceláří tak, aby od roku 2016 podporovala tyto pobyty už jen formou příspěvků.
 
Zdroj: zpravy.e15.cz. 24. 11. 2014. VZP dá příští rok na péči 146 miliard a kompenzuje zrušené poplatky [online]. Praha: zpravy.e15.cz, Dostupné z: http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/vzp-da-pristi-rok-na-peci-146-miliard-a-kompenzuje-zrusene-poplatky-1139587


 Farmacie není jenom o prodeji léků

Absolventi farmacie mají před sebou řadu možností, z nichž uplatnění v lékárně je lidem na očích nejčastěji. Zato například vývoj léčiv a jejich pečlivá kontrola zůstávají očím veřejnosti skryty, přitom je jejich význam dalekosáhlý.

To, jak vidí studium farmacie veřejnost a co přisuzuje jejich absolventům, ukazuje průzkum Farmaceutické fakulty Brno s názvem “Studium a očekávání. Jak jste na tom vy?” Průzkum probíhal v období 29. října - 18. listopadu 2014, zúčastnilo se ho 276 respondentů, většinou do 30 let (13 % dotázaných bylo starších 30 let).

Zaostřeno na farmacii
Jaké uplatnění čeká absolventa farmacie? 95 % dotázaných si absolventa představí za pultem v lékárně. “Jedná se nejspíše o pro veřejnost nejvíce viditelnou profesi, přitom existuje celá řada oblastí, ve kterých se absolventi mohou realizovat,” komentuje výsledky průzkum děkan Farmaceutické fakulty Brno MUDr. Tomáš PARÁK, Ph.D.
O možném uplatnění absolventů ve farmaceutickém výzkumu a výrobě a vývoji léčiv tuší zhruba 80 % dotázaných. Ne každý si však uvědomuje možnosti v oblastech jako je  kontrola jakosti léčiv a jejich distribuce nebo farmaceutický obchod a marketing. S diagnostickou a léčebnou péčí si studium farmacie propojí jen 27 % dotázaných.

Nabízí se řada uplatnění, která se aktuálně rozvíjejí a žádoucími se stanou v budoucnu. “Prozatím je mým snem stát se klinickou farmakoložkou, nicméně se tento plán stále může změnit. Klinická farmacie se u nás právě rozvíjí, a tak věřím, že to pro mě bude výzvou,” říká ke svým plánům studentka Farmaceutické fakulty Brno Adéla Firlová.

Ta chemie ...
20 % respondentů uvedlo, že při výběru vysoké školy zvažovalo studium farmacie. Na čem záviselo finální rozhodnutí? Rozhodnul vztah k chemii. Studenti, kteří se pro farmacii rozhodli, byli již od střední školy příznivci chemie, případně biologie. Pokud dotázané studium nelákalo, byla většinou příčinou právě chemie a vnímání studia farmacie celkově jako náročného. 

A co by doporučila zájemcům o studium Adéla Firlová? “Musíte zvážit, že  studium farmacie se hodně liší například od filozofických fakult - trávíme hodiny v laboratořích, je potřeba se škole věnovat, zpravidla nestačí učit se na zkoušku dva dny. Farmacie je hodně specifický obor, který cílí na biologii, chemii a fyziku - často je důležité pochopit a ne jen se naučit nazpaměť - to člověku zabere neskutečně mnoho času. Nicméně já bych rozhodně svou volbu nezměnila a naši fakultu nepochybně doporučila každému, koho obor farmacie zajímá,” říká studentka.

Co patří mezi benefity studia vysoké školy obecně a na co se soustředit při jeho výběru?
Na prvním místě stojí dle dotázaných uplatnění na trhu práce (41 %), následuje lepší finanční ohodnocení (22 %) a třetí místo obsadil studentský život (19 %). Studenti a absolventi nejsou vždy spokojeni s tím, co jim jejich studium poskytlo, 34 % uvedlo, že kdyby stáli před výběrem školy znova, vybrali by si jiný obor.

Jak to vidí studenti?
Respondenti dostali k výběru tři možnosti výběru. Více než polovina (54 %) by volila vidinu stabilního zaměstnání. Čtvrtina (26 %) by si vybrala možnost rozvoje vědecké práce a nejmenší zastoupení (20 %) měla volba skvěle placené práce avšak s nejistou budoucností.

Jak to vidí rodiče?
Rodiče hrají často významnou roli ve výběrů školy u svých potomků. A co doporučovali rodiče dotázaným nejčastěji? Lékařství (16 %), ekonomie (14 %), právo (12 %), další humanitní obory (8 %) a učitelství (7 %).

Jak to vidí děkan?
“Uplatnitelnost na trhu práce by měl zájemce o studium zvažovat stejně jako své zájmy a zaměření. Je pravda, že studium na farmaceutické fakultě patří těm náročnějším, uplatnění našich studentů na trhu práce je ale po ukončení studia téměř 100%,” shrnuje MUDr. Tomáš PARÁK, Ph.D.

Zdroj: brnenskadrbna.cz, 26.11.2014. Farmacie není jenom o prodeji léků [online]. Praha: brnenskdrbna.cz, Dostupné z: http://www.brnenskadrbna.cz/zpravy/zdravi/farmacie-neni-jenom-o-prodeji-leku.html


Sdílet článek:

Související články

  • Monitoring médií červenec 2024

    Monitoring médií červenec 2024

    Monitoring médií 1. 7. - 4. 7. 2024 Vybrali jsme z tn.nova.cz, Lidové noviny, TV Prima, apod.       [...]

  • Monitoring médií červen 2024

    Monitoring médií červen 2024

    Monitoring médií 3. 6. - 7. 6. 2024 Vybrali jsme z Český rozhlas, TV Prima, zdravotnickydenik.cz, apod. Monitoring médií 10. [...]

  • Monitoring médií květen 2024

    Monitoring médií květen 2024

    Monitoring médií 6. 5. - 10. 5. 2024 Vybrali jsme z Český rozhlas, Právo, zdravotnickydenik.cz, apod. Monitoring médií 13. 5. [...]