Monitoring médií 3.11 – 7.11. 2014

Monitoring médií 3.11 – 7.11. 2014

 Levné léky ničí lékárníky POJIŠŤOVNY ŠETŘÍ MILIARDY DÍKY SMLOUVÁM NA […]

 Levné léky ničí lékárníky

POJIŠŤOVNY ŠETŘÍ MILIARDY DÍKY SMLOUVÁM NA LEVNĚJŠÍ LÉKY

Lékárníci a největší zdravotní pojišťovna se přou o ceny léků. Konkrétně těch, u kterých Všeobecná zdravotní pojišťovna dohodami s výrobci srazila ceny o desítky procent. Postoj pojišťovny je jednoznačný – chválí se, že šetří miliardy korun a pacienti mají levnější medikamenty. Nespokojení lékárníci však upozorňují, že zmíněné úspory platí hlavně oni. A jednoznačný není ani přínos pro pacienty.

Před rokem a půl největší zdravotní pojišťovna s šesti miliony klienty spustila systém takzvaných pozitivních listů. Jde o průběžně aktualizovaný seznam konkrétních léků, u kterých VZP s výrobcem dojednala slevu a garantuje, že budou k dostání bez doplatku. A lékaře motivuje k tomu, aby pacientům přednostně předepisovali právě tyto léky.
Pojišťovna své úspory vyčísluje na zhruba miliardu korun ročně, v součtu jde zatím o 1,4 miliardy. Lékárníci, kteří se neúspěšně snažili tento systém napadnout u antimonopolního úřadu, však tvrdí, že miliardové úspory jdou do značné míry z jejich kapes. „Dosud jsme samozřejmě závislí na marži a ta se odvíjí od ceny léků,“ vysvětluje prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Dopady pociťují všechny lékárny a především ty menší se dostávají do existenčních potíží. Od příštího roku navíc přijdou o další příjem, protože bude zrušen třicetikorunový poplatek za recept. V ohrožení jsou zejména ty na vesnicích či v malých městech. Jen loni podle Chudoby zanikly dvě desítky lékáren, které přitom v místě, kde působily, nemají žádnou náhradu.

Další skupinou, která na úsporu doplácí, je však podle prezidenta lékárnické komory i část pacientů. To, že je lék na zmíněném seznamu, totiž ještě nutně neznamená, že je vždy všem dostupný. Pokud je v takovém případě nutné lék vyměnit za jiný, za který se již připlácí, tento doplatek se již nezapočítává do ročního limitu plateb za zdravotní péči, který zabraňuje tomu, aby někteří pacienti dopláceli příliš mnoho.

Dohody VZP a výrobců na levných dodávkách mají přímý vliv na trh s léky. Ty, které jsou na seznamu, zvyšují svůj podíl. A naopak – ty, které byly ze seznamu vyřazeny, se poté propadají. To se stalo například v případě léku na žaludek Helicid od největší české farmaceutické firmy Zentiva. Tři čtvrtě roku poté, co byl vyškrtnut, klesl jeho podíl na trhu o deset procent.

VZP má v současnosti na seznamu téměř osm desítek léků. „Cílem pro další období je mít na seznamu co nejvíce skupin, a tím zajistit pro pacienty varianty bez doplatku,“ říká mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. Přestože pozitivní listy v Česku fungují už od jara minulého roku, pravidla pro ně nenastavuje zákon. Nejde o to, že by snad byl tento systém protizákonný, ale české právo s ním nepočítá, a pravidla tudíž určují zdravotní pojišťovny. Zákonodárci už se to sice několikrát snažili změnit, ale nepovedlo se to, například také kvůli rozpuštění Poslanecké sněmovny v létě loňského roku.

Věci by se však přece jen mohly pohnout, ministerstvo zdravotnictví dostane připravenou novelu zákona poslance a místopředsedy správní rady VZP Jiřího Skalického (TOP 09). „Například to, které léky se mohou tímto způsobem soutěžit, by měl určovat Státní úřad pro kontrolu léčiv,“ říká Skalický. Zákon by také mohl nastavit, jakou minimální část trhu musí být výrobce schopný lékem zásobit. Pokud se ministerstvo zdravotnictví rozhodne jeho návrh využít, mohl by podle Skalického zákon začít pozitivní listy regulovat od roku 2016.
1,4 miliardy korun zatím Všeobecná zdravotní pojišťovna ušetřila díky zavedení takzvaných pozitivních listů.

Zdroj: Měřička, Aleš. 4. 11. 2014. Levné léky ničí lékárníky. Hospodářské noviny, str.1 Titulní strana.                                                        
     
          
Česká asociace farmaceutických firem startuje kampaň Kolikstojíléky.cz

Ovlivní snížení DPH cenu léků na předpis? Z čeho se skládají ceny léků? Kolika způsoby jsou regulovány? Na všechny tyto otázky chce Česká asociace farmaceutických firem odpovědět ve své osvětové kampani Kolikstojíléky.cz.

Doplatky v lékárnách se od roku 2007 zvýšily už o 20,5 %. Pacienti tedy musí sahat stále hlouběji do kapsy za léky, na které jim přispívají zdravotní pojišťovny. Situaci nepomůže ani plánované snížení DPH na 10 %. Hlavní vliv na doplatky mají totiž úhrady pojišťoven, které u jednotlivých léků nerostou.

I s těmito tématy chce veřejnost seznámit osvětová kampaň ČAFF Kolikstojíléky.cz. V prvním listopadovém týdnu ČAFF otevřela Apatyku 2020, informační stánek na náměstí Republiky.

Pacienti nemají dost informací, a proto jsou klamáni. Přehnaný výrok? Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ne. Zatímco úhrady ze zdravotního pojištění se podle ÚZIS v posledních sedmi letech zvýšily o 3,2 %, spoluúčast pacientů rostla více než šestinásobně rychleji a dosáhla zvýšení o 20,5 %. Pacienti bez dobrých informací se pak mohou zlobit, že na nich neúměrně vydělávají výrobci léčiv.

Případný hněv směřuje špatným směrem. Za rostoucími doplatky částečně hrazených léků nestojí farmaceutické firmy, nýbrž stát, který má hlavní vliv na ceny léků a výši jednotlivých úhrad, tedy i doplatku pacienta, „říká výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Dr. Emil Zörner a dodává: „Stát také určuje, jaká je maximální cena léku, za kterou smí být léčivo nabízeno a stát je zároveň tím, kdo říká, kolik nakonec za lék zaplatí formou úhrad ze zdravotního pojištění. Některé léky tak hradí zcela, u jiných ale pacient musí doplácet rozdíl mezi prodejní cenou a úhradou pojišťovny.“

Pokles DPH doplatky pro pacienty nesníží

Zdravotní pojišťovny mají svázané ruce. Kvůli úhradové regulaci nemohou svým klientům přispět víc na léky, ani kdyby chtěly.

Stát poskytuje pacientům zavádějící informace přinejmenším tím, že snížení DPH prezentuje jako opatření, kterým se sníží cena léků na předpis,“ říká Emil Zörner a pokračuje: „DPH má totiž na spoluúčast pacienta jen minimální vliv. Mnohem podstatnější je výše úhrady pojišťovnou. Ta se ale rok od roku u jednotlivých léků snižuje. A tím se pochopitelně zvyšují doplatky.“

V zemích EU jen přitom průměrná sazba DPH na léky pod 10 procenty.

Český trh je zároveň přeregulovaný. „Aktuálně je v platnosti 17 nástrojů, které ovlivňují fungování trhu, a z nich si některé dokonce odporují. Pro srovnání – v Německu či Rakousku je takových opatření méně než 5. Jsem přesvědčen, že z  vysoce konkurenčního prostředí na českém trhu, do něhož stát zbytečně nezasahuje, by pacienti těžili mnohem více,“ upozorňuje Zörner.

Pacientům chybí informace

Počtem regulací je Česká republika evropským rekordmanem. Zároveň však platí, že pacienti si náklady v lékárnách automaticky spojují s farmaceutickými firmami. Přitom cena léků se skládá z ceny výrobce, marže velkodistributora a lékárny a svůj nemalý díl si bere i stát s daní z přidané hodnoty.

Málokdo by nejspíš věřil, že lék na bolest lze pořídit už levněji než rohlík, který je nadto v akci. Ještě více vynikne absurdita cen v porovnání s pivem, jehož cena měřená Českým statistickým úřadem rok od roku jen roste. Naproti tomu ceny léků stabilně klesají.

Jak pacient může ušetřit a co by pomohlo českému zdravotnictví? Jak stát ovládá cenu léků a je vůbec způsob, jak se bránit? Kolik peněz takto získává české zdravotnictví? Přijďte to zjistit mezi 2. a 7. listopadem na pražské náměstí Republiky. V informačním stánku Apatyka 2020 se lze potkat se zástupci České asociace farmaceutických firem a prodiskutovat své otázky. Apatyka 2020 má otevřeno od 8:30 do 17:00 hodin.

Další informace k mýtům spojeným s problematikou cen léků se budou postupně objevovat na webu www.kolikstojileky.cz. Se zástupci ČAFF může veřejnost také diskutovat na Facebooku (www.facebook.com/kolikstojileky.cz) a na Twitteru (@kolikstojileky).
tisková zpráva

Zdroj: Medical Tribune. 5. 11. 2014. Česká asociace farmaceutických firem startuje kampaň Kolikstojíléky.cz [online]. Praha: Medical Tribune.
Dostupné z: http://www.tribune.cz/clanek/34361.
 








Sdílet článek:

Související články

  • Monitoring médií červenec 2024

    Monitoring médií červenec 2024

    Monitoring médií 1. 7. - 4. 7. 2024 Vybrali jsme z tn.nova.cz, Lidové noviny, TV Prima, apod.       [...]

  • Monitoring médií červen 2024

    Monitoring médií červen 2024

    Monitoring médií 3. 6. - 7. 6. 2024 Vybrali jsme z Český rozhlas, TV Prima, zdravotnickydenik.cz, apod. Monitoring médií 10. [...]

  • Monitoring médií květen 2024

    Monitoring médií květen 2024

    Monitoring médií 6. 5. - 10. 5. 2024 Vybrali jsme z Český rozhlas, Právo, zdravotnickydenik.cz, apod. Monitoring médií 13. 5. [...]