Monitoring médií 30. 6. – 2. 7. 2014

Monitoring médií 30. 6. – 2. 7. 2014

 Trojský kůň Česko. Do EU přes něj půjdou léky z Číny […]


 Trojský kůň Česko. Do EU přes něj půjdou léky z Číny

Článek naleznete ZDE

Zdroj: aktualne.cz



 Malé lékárny se bojí o svoji existenci

Reportáž naleznete (2:42 - 5:00 min.) ZDE

Zdroj: Prima


 L. Chudoba: Kompenzace propadu tržeb lékáren je stále nejasná

Z nedávno zveřejněných údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) o lékárenské péči v České republice v roce 2013 obecně vyplývá pokles průměrné úhrady na recept i poukaz od zdravotních pojišťoven a pokles průměrných doplatků pacientů k receptům i poukazům. Pokračuje nárůst volného prodeje léků a růst dodávek léků poskytovatelům zdravotních služeb. Prezident České lékárnické komory (ČLnK) PharmDr. Lubomír Chudoba zdůrazňuje, že nová data ÚZIS potvrzují dlouhodobý pokles nákladů na léky. Veřejné lékárny podle jeho slov letos mají 15 až 20% propady ve svých příjmech, což je dlouhodoběji neudržitelné.

Statistika ÚZIS mj. uvádí: Celkové tržby oboru lékárenské péče, tedy souhrnně za lékárny všech typů i za výdejny zdravotnických prostředků, činily za rok 2013 celkem 73 911 mil. Kč a oproti roku 2012 se snížily o 2,2 %. Z toho tržby za léčiva dosáhly 65 528 mil., což je o 2,0 % méně než předchozí rok. Vykázané tržby od zdravotních pojišťoven) za léčiva se snížily o 4,6 % na 34 014 mil. Kč. O 8,4 % klesly vykázané doplatky pacientů za recepty a poukazy na zdravotnické prostředky. Volný prodej léčiv a zdravotnických prostředků vzrostl oproti předešlému roku o 4,3 %. Počet přijatých receptů na léky se oproti roku 2012 snížil o 1,0 % a činil 69 668 tis. ks. Počet výdejních míst lékárenské péče, respektive příslušných odevzdaných výkazů k lékárenské péči, se zvýšil o 1,4 %.
Na 1 recept připadly v roce 2013 v průměru náklady na pořízení léčiv 620 Kč (úhrady zdravotních pojišťoven + doplatky). Jednomu poukazu na zdravotnické prostředky odpovídala hodnota 1 115 Kč. Na jednoho obyvatele ČR připadlo v průměru 6,63 receptu a 0,31 poukazu. Doplatek pacienta na recept byl v roce 2013 v průměru 126 Kč, doplatek na 1 poukaz cca 42 Kč. Na 1 obyvatele ČR dále připadla ročně v průměru útrata v lékárně 843 Kč za doplatky na recept/poukaz a 780 Kč za volně prodejné léky a zdravotnické prostředky.
 
Názor prezidenta ČLnK

K současné situaci v lékárenské péči se pro Zdravotnické noviny vyjádřil PharmDr Chudoba: „Statistika ÚZIS `Lékárenská péče za rok 2013` vyhodnocuje nejen údaje zaslané z lékáren veřejných, ale i z lékáren ústavních a výdejen zdravotnických prostředků. Veškeré ukazatele je tedy nutné posuzovat s tímto vědomím. Uváděná data potvrzují dlouhodobý pokles nákladů na léky, potencovaný od 4. čtvrtletí dopadem zkrácených revizí úhrad u přípravků zařazených na pozitivní listy zdravotních pojišťoven (ZP). Lékárny veřejné nám v letošním roce oznamují cca 15–20% propady ve svých příjmech, což je dlouhodoběji neudržitelné. Celková spoluúčast pacientů měla v roce 2013 poklesnout o jednotky procenta. Tento ukazatel ale vůbec nevypovídá o vzestupu spoluúčasti v rovině nezapočitatelných doplatků. Tedy těch, které nejsou zahrnuty do ochranného limitu. Jde o negativní důsledek pozitivních listů ZP, které nejsou (na rozdíl například od německých pojišťoven) schopné svým pojištěncům smluvně zabezpečit plnou dostupnost pojišťovnami preferovaných léků. České ZP se jen spoléhají na `neviditelnou ruku trhu`. K dobrovolnému snížení cen léčiv všemi výrobci, kterým je v rámci iniciovaných revizích SÚKL dramaticky snížena úhrada, však podle našich zkušeností nedochází. A lékárny nemohou odmítat výdej léků pacientům jen proto, že tuzemské zdravotní pojišťovny se dohodnou s výrobcem, který zabezpečí pouhé 3–30 % českého trhu.
Je nutné si také uvědomit, že loňské i letošní opěvované úspory SÚKL jsou z větší části pouze přerozdělením. Slevy a bonusy od výrobců léčiv, které dosud získávaly ve výběrových řízeních zejména nemocnice a řetězce lékáren, končí nyní na účtech zdravotních pojišťoven. V dohledné době tak bude nutné řešit zásadní výpadek finančních prostředků, které byly věnovány na postgraduální vzdělávání lékařů, lékárníků a středního zdravotnického personálu.  
Nárůst hodnoty výdeje volně prodejných léčiv není dán jejich vyšší spotřebou, ale podstatným zvyšováním cen na straně výrobců. Ti se snaží alespoň částečně kompenzovat ztráty v segmentu léků hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Podle údajů ČLnK zaniklo v roce 2013 celkem 51 lékáren a otevřeno bylo 58 lékáren nových. Počet uzavřených lékáren a nárůst pouhých 7 lékáren za rok dostatečně myslím vypovídá o jejich nedobré ekonomické situaci.

České lékárnická komora se vzhledem k vývoji cen a úhrad léčiv v posledních 3 letech intenzivně snaží o přijetí nového systému odměňování lékáren, ve kterém bude maximálně eliminována závislost financování lékárenské péče na cenách léčiv. Obdobný proces pozorujeme ve všech zemích Evropské unie.

V ČR navíc stojíme před dalším obrovským výpadkem v příjmech lékáren. Tím je zrušení regulačních poplatků za recept. Přes intenzivní jednání s vedením ministerstva zdravotnictví (MZ) není ale k dnešnímu dni jasné, jakým způsobem a v jaké výši bude propad tržeb lékáren kompenzován. Doufám, že si ministr zdravotnictví uvědomuje, že vzhledem k délce legislativního procesu má ke splnění koaličního závazku již jen „několik dní“. Ani jeho veřejné proklamace o podpoře venkovských lékáren nejsou bohužel podložené konkrétním legislativním návrhem. Propady financování lékárenské péče jsou skutečně velmi zásadní. Ve všech segmentech zdravotnictví, kde ke sníženému financování v loňském roce došlo (nemocniční a lázeňská péče) nebo dojde vzhledem k očekávanému zrušení regulačních poplatků, byla již kompenzace provedena nebo je připravena. Česká lékárnická komora udělá vše proto, aby lékárenská péče nebyla opomenuta. Mělo by to opravdu fatální důsledky především pro venkovské oblasti.“  

Zdroj: Zdravotnické noviny. 30.6.2014. L. Chudoba: Kompenzace propadu tržeb lékáren je stále nejasná. Zdravotnické noviny: 1, 6.


Sdílet článek:

Související články

  • Monitoring médií červenec 2024

    Monitoring médií červenec 2024

    Monitoring médií 1. 7. - 4. 7. 2024 Vybrali jsme z tn.nova.cz, Lidové noviny, TV Prima, apod.       [...]

  • Monitoring médií červen 2024

    Monitoring médií červen 2024

    Monitoring médií 3. 6. - 7. 6. 2024 Vybrali jsme z Český rozhlas, TV Prima, zdravotnickydenik.cz, apod. Monitoring médií 10. [...]

  • Monitoring médií květen 2024

    Monitoring médií květen 2024

    Monitoring médií 6. 5. - 10. 5. 2024 Vybrali jsme z Český rozhlas, Právo, zdravotnickydenik.cz, apod. Monitoring médií 13. 5. [...]