Monitoring médií 6.-10.10.2014

Monitoring médií 6.-10.10.2014

 Poslanci schválili zrušení poplatků v ordinacích a v lékárnách Sněmovna schválila zrušení třicetikorunových […]
 Poslanci schválili zrušení poplatků v ordinacích a v lékárnách

Sněmovna schválila zrušení třicetikorunových poplatků u lékařů a za recept v lékárnách od příštího roku. Zůstanou jen devadesátikorunové platby za pohotovost. Opoziční KSČM neprosadila návrh, aby rovněž skončily. Vládní novela zákona o veřejném zdravotním pojištění nyní míří k posouzení do Senátu.

Výpadek příjmů ambulancí a lékáren bude činit podle propočtů z loňska asi 3,27 miliardy korun. Lékaři mají dostat kompenzace prostřednictvím úhradové vyhlášky do výše vybraných poplatků za loňský rok. V případě farmaceutů chce ministerstvo zavést zvláštní výkon vydání léčebného přípravku na recept, který by byl hrazen z pojištění. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) už dříve uvedl, že celkově půjde nejvýše o 800 milionů korun. Lékárny sice měly na poplatcích vybrat asi 1,7 miliardy, řada z nich je ale pacientům kompenzuje slevami. Podle Němečka bude stát lékárnám kompenzovat asi 40 procent, což by mělo činit zhruba 12 korun za recept.

Zrušení regulačních poplatků kromě platby za pohotovost má koaliční vláda v programovém prohlášení. „Jsem velmi spokojen. Všechny poplatky kromě toho za pohotovost neměly regulační smysl, byly sice přínosem do systému, ale jen látaly finanční díry,“ řekl novinářům po schválení zákona ministr Němeček.

Naopak opozice rozhodnutí kritizuje. „Je to chybné rozhodnutí. Poplatky byly velmi důkladně zastropované, vyhýbaly se dětem. Poplatky sice budou ze státního rozpočtu kompenzované, ale stát mohl peníze použít jinak, buď zpátky do zdravotnictví, nebo v sociální sféře, ve školství a podobně,“ řekl novinářům bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Stokorunové platby v nemocnicích zrušil od letošního ledna Ústavní soud s tím, že pro řadu občanů činí nemocniční péči nedostupnou. Proti návratu k platbě 60 korun v nemocnicích soud nic nenamítal, koalice se ale rozhodla ji neobnovovat. Vládní předloha zachovává pacientům nynější ochranné limity, započítávat se do nich mají jen doplatky za léky. KSČM neprosadila návrh, aby zahrnovaly i platby na pohotovostech, nebo aby se limity snížily na polovinu, a byly tedy pro pacienty výhodnější.

Lékárníci nesouhlasí s výší kompenzací

Se záměrem současného vedení ministerstva zdravotnictví, které chce v souvislosti s marketingovými aktivitami některých provozovatelů lékáren kompenzovat lékárníkům zrušené poplatky pouze z menší části, lékárníci nesouhlasí a požadují plnou kompenzaci regulačních poplatků lékárnám od 1. ledna 2015. Již dříve se na tom shodli představitelé okresních sdružení lékárníků (OSL) z celé České republiky. Podle nich hlavním viníkem aktivit vedoucích k obcházení zákonné povinnosti vybírání regulačních poplatků nejsou lékárníci, ale stát a kraje. Stát tuto situaci umožnil a prostřednictvím svých kontrolních orgánů i posvětil, kraje ji potom masivně uvedly do praxe. Soukromé lékárny se pak musely zachovat stejně jako lékárny v krajských zařízeních, aby nepřišly o své pacienty. Lékárníci upozorňují, že kompenzace pacientům poskytují ze svých prostředků a zrušení poplatků je citelně postihne, proto po MZ požadují, aby řešilo situaci stejně, jako je tomu u ostatních poskytovatelů zdravotní péče, tedy aby jim kompenzovalo poplatky v plné výši.

Plány, jak budou nyní lékárnici postupovat při jednání s MZ, pro MT shrnuje PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory: „O nutnosti plné kompenzace chceme ministra zdravotnictví nadále přesvědčovat. Výpadek regulačních poplatků totiž představuje i pro menší lékárnu finanční ztrátu minimálně ve výši mzdy a povinných odvodů za farmaceutickou asistentku či doktora farmacie. Zákonnou povinnost výběru regulačních poplatků začaly před lety obcházet krajské lékárny a řetězce a na podněty České lékárnické komory tehdy nereagovaly ani státní instituce, ani zdravotní pojišťovny. Proto se musela část nezávislých lékáren těmto praktikám přizpůsobit, jinak by rychle zkrachovala. Jejich ekonomiku navíc již dva roky devastují dopady pozitivních listů zdravotních pojišťoven a revizí SÚKL. O desítky procent se snížily nejen ceny a úhrady léků, ale návazně i marže, tj. odměna lékárnám. Minimálně z těchto dvou důvodů považuji 100% kompenzaci regulačních poplatků za jedinou spravedlivou.“ PharmDr. Chudoba v této souvislosti připomíná také neustále rostoucí provozní náklady a nutné investice do provozu lékáren, obnovy technologií a vzdělávání personálu lékáren. „V příštím roce chceme jednat nejen o novém návrhu odměňování lékáren, ale také o pravidlech, která zabrání neodůvodněnému rozšiřování sítě lékáren. V místech, kde je lékárenská služba kvalitně zabezpečená a kde se další lékárna může uživit snad jen podílem na reexportu léčiv, případně batůžkařením, není důvod pro vznik nové,“ dodává PharmDr. Chudoba.

Zdroj: Medical Tribune. 6.10.2014. Poslanci schválili zrušení poplatků v ordinacích a v lékárnách [online]. Praha: Medical Tribune. Dostupné z: <http://www.tribune.cz/clanek/34061>.

Sdílet článek:

Související články

  • Monitoring médií červenec 2024

    Monitoring médií červenec 2024

    Monitoring médií 1. 7. - 4. 7. 2024 Vybrali jsme z tn.nova.cz, Lidové noviny, TV Prima, apod.       [...]

  • Monitoring médií červen 2024

    Monitoring médií červen 2024

    Monitoring médií 3. 6. - 7. 6. 2024 Vybrali jsme z Český rozhlas, TV Prima, zdravotnickydenik.cz, apod. Monitoring médií 10. [...]

  • Monitoring médií květen 2024

    Monitoring médií květen 2024

    Monitoring médií 6. 5. - 10. 5. 2024 Vybrali jsme z Český rozhlas, Právo, zdravotnickydenik.cz, apod. Monitoring médií 13. 5. [...]