Monitoring médií 7. – 11. 7. 2014

Monitoring médií 7. – 11. 7. 2014

  Pošta dále rozšiřuje portfolio, má z ní být i lékárna Praha – […]

  Pošta dále rozšiřuje portfolio, má z ní být i lékárna

Praha - Česká pošta přemýšlí o tom, že by na venkovských pobočkách začala přijímat objednávky na volně dostupné léky a potravinové doplňky. Následně by ve spolupráci s firmou Euroclinicum léky doručovala. Jenže záměr napadla Česká lékárnická komora, která "Poštovní lékárnu" označila za hazard se zdravím obyvatel. 
 
Když si zákazník podle mluvčího pošty Iva Mravinace objedná volně dostupný lék nebo doplněk na internetu, pošta mu jej doručí. Novinkou tak je pouze možnost objednání léku na poště.
 
Marta Selicharová, mluvčí České pošty
"Protože je celý projekt zaměřen na vesnice a odlehlá místa, kde lékárny nejsou, chceme nabídnout těm, kteří s internetem nemají dostatečně zkušenosti, možnost objednat léky přímo na poštovní pobočce. Protože jde zejména o naše starší spoluobčany, projekt má také silný sociální aspekt."
 
Ovšem Česká lékárnická komora namítá, že léky jsou zboží zvláštní povahy a je třeba s nimi tak i nakládat. "Přestože Česká pošta zcela zjevně nedisponuje příslušnými prostory ani personálem k poskytování zdravotních služeb, snaží se klamavým způsobem vyvolat ve veřejnosti dojem, že tomu tak je a že bude provozovat skutečnou lékárnu. Tedy zdravotnické zařízení, které je podle právních předpisů místem poskytování zdravotní péče farmaceuty a farmaceutickými asistenty, vysokoškolsky a středoškolsky vzdělanými a atestovanými odborníky," míní prezident organizace Lubomír Chudoba.
 
Naopak zástupci pošty považují reakci komory za nepochopení nebo obavu z možné konkurence. "Pokud si někdo dnes na některém z již existujících internetových obchodů objedná volně prodejný lék anebo potravinový doplněk ze svého domova, odborného poradce nemá. Celý projekt připravuje s renomovaným zdravotnickým zařízením, které přineslo know how a je v této oblasti odborným garantem," dodal Mravinac.
Je také třeba připomenout, že záměr Poštovní lékárny zatím není definitivně schválený, protože nový generální ředitel Martin Elkán se rozhodl všechny projekty revidovat. Záměry spojené se založením "Poštovní lékárny" se objevily poprvé na konci roku 2007.

Zdroj: ct24.cz. 10.7.2014. Pošta dále rozšiřuje portfolio, má z ní být i lékárna [online]. Praha: ct24.cz. Dostupné z <http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/279858-posta-dale-rozsiruje-portfolio-ma-z-ni-byt-i-lekarna/>.


 České zdravotnictví počítá škody za konec poplatků

Praha - Zdravotníci přijdou zrušením dalších regulačních poplatků o miliardy korun. Stát jim proto slibuje náhradu. Konkrétně navýšením odvodů za státní pojištěnce i změnou úhradové vyhlášky.

Tuzemští doktoři a lékárny vyberou ročně na poplatcích zhruba tři miliardy. Třicet korun za návštěvu v ordinaci nebo za recept je tak pro ně významný zdroj příjmů. Poplatky, kromě toho na pohotovosti, ale mají od ledna skončit. Tento týden o tom rozhodla vláda. Zdravotníci proto už teď počítají ztráty. 
Například Městská nemocnice v Ostravě vybere ročně v ordinacích a lékárně šest milionů, na pohotovosti pak další čtyři. "Rozhodně kvůli rušení poplatků nebudeme propouštět personál nebo nebudeme řešit podobné věci, spíš se budeme zaměřovat na investice, které odložíme v čase," říká Petr Šmíd pověřený vedením Městské nemocnice Ostrava. 
 
Také ambulantní lékaři počítají, že přijdou v průměru o deset tisíc měsíčně. Někteří ale až o 200 tisíc ročně. Z ordinací do lékáren putuje ročně asi 60 milionů receptů. Vynásobeno třiceti jde téměř o dvě miliardy ročně. A právě tolik chtějí lékárny od státu jako kompenzaci. 
Peníze mají ale dostat jen ti, co je opravdu vybrali. Některé velké lékárenské řetězce totiž poplatek nevybírají. Ministerstvo proto počítá, že suma, kterou lidé reálně zaplatili, bude nakonec o něco nižší. "Problém je v tom, že se mírně sníží efektivita zdravotnictví a státní rozpočet nad tím zapláče," myslí si však poslanec za TOP 09 a bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger. 
 
Vrátí se do ambulancí banální případy?

Diagnózu českému zdravotnictví stanovují už i lékaři, kteří teď čekají více pacientů v čekárnách. "Pacienti budou chodit kvůli maličkostem a budou přeplněné čekárny," předpovídá praktická lékařka z Hlučína Claudia Ondrušová. 
Každá návštěva by ale měla být ohodnocená stejně jako dosud, tedy třiceti korunami. Kvůli rušení poplatků slibuje ministerstvo úpravu úhradové vyhlášky. "Zavede se speciální výkon, který bude ve stejné výši, jako teď byly vybírány regulační poplatky," vysvětluje ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Trvalé následky v podobě ochrnutí rozpočtů jednotlivých ordinací a lékáren tak podle ministerstva rozhodně nehrozí.

Zdroj: ct24.cz. 6.7.2014. České zdravotnictví počítá škody za konec poplatků [online]. Praha: ct24.cz. Dostupné z <http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/279433-ceske-zdravotnictvi-pocita-skody-za-konec-poplatku>. 











Sdílet článek:

Související články

  • Monitoring médií červenec 2024

    Monitoring médií červenec 2024

    Monitoring médií 1. 7. - 4. 7. 2024 Vybrali jsme z tn.nova.cz, Lidové noviny, TV Prima, apod.       [...]

  • Monitoring médií červen 2024

    Monitoring médií červen 2024

    Monitoring médií 3. 6. - 7. 6. 2024 Vybrali jsme z Český rozhlas, TV Prima, zdravotnickydenik.cz, apod. Monitoring médií 10. [...]

  • Monitoring médií květen 2024

    Monitoring médií květen 2024

    Monitoring médií 6. 5. - 10. 5. 2024 Vybrali jsme z Český rozhlas, Právo, zdravotnickydenik.cz, apod. Monitoring médií 13. 5. [...]