Monopolní distributor léčiv porušuje zákon a odmítá některým lékárnám dodávat léky pro pacienty. SÚKL na podněty ČLnK dosud nereagoval

Monopolní distributor léčiv porušuje zákon a odmítá některým lékárnám dodávat léky pro pacienty. SÚKL na podněty ČLnK dosud nereagoval

Lékárníci z celé ČR se obracejí na Českou lékárnickou komoru s tím, že jim monopolní distributor odmítá dodávat některé léčivé přípravky určené pro výdej pacientům, přestože je má na skladě. Takové jednání je v přímém rozporu se zákonem o léčivech. Konkrétně se jedná o společnost Boehringer Ingelheim, spol. s r.o., která využívá model tzv. přímých dodávek léků do lékáren (DTP – Direct to pharmacy). ČLnK podala několik podnětů Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), první před dvěma měsíci. SÚKL na podněty dosud neodpověděl. Proto se ČLnK rozhodla na tento problém upozornit veřejně, neboť na něj doplácí především pacienti.
Proč se do lékárny léky nedostanou?
Na rozdíl od dřívějších problémů s nedostatkovými léky, na které ČLnK upozorňovala před dvěma lety, nechybí některé léky plošně, ale jejich dodávky do lékáren jsou výrazně omezovány ze strany monopolního distributora. Výrobce, který v případě DTP kanálu zároveň řídí distribuci těchto léků, znemožňuje lékárně poskytovat lékárenskou péči některým pacientům. „Výrobce porušuje zákon o léčivech,“ vysvětluje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK a dodává: „Je nepřijatelné, aby výrobce rozhodoval o tom, ve které lékárně si pacient může vyzvednout léčivý přípravek.”

Česká lékárnická komora má od lékárníků k dispozici e-maily, ve kterých společnost Boehringer Ingelheim, spol. s r.o. zdůvodňuje zamítnutí dodávky léčivých přípravků z naprosto iracionálních důvodů založených na objednávkách lékárny v minulosti. Žádné takové důvody pro odmítnutí objednávky zákon nezná.

ČLnK podala na SÚKL několik podnětů k prošetření takových případů. Ten však na podněty zatím nijak nereagoval.
 
Tiskovou zprávu naleznete ZDE.


Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
 
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Sdílet článek:

Související články

  • Methylrosanilinii chloridi solutio 0,5%

    Methylrosanilinii chloridi solutio 0,5%

    Státní ústav pro kontrolu léčiv upozorňuje provozovatele na doporučený postup přípravy a stanovení správné doby použitelnosti léčivého přípravku Methylrosanilinii chloridi solutio 0,5% v souladu s Českým lékopisem 2023.

  • Závada v jakosti léčivého přípravku Kalnormin

    Závada v jakosti léčivého přípravku Kalnormin

    SÚKL informuje o stažení uvedené šarže léčivého přípravku Kalnormin, 1g tbl. pro. 30 až z úrovně pacientů.

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.