ÚOHS (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže) se v posledních téměř dvou letech zabýval šetřením nedostupností léků v některých lékárnách a selektivním dodáváním do vybraných lékáren ze strany výrobců, případně výrazně rozdílnými cenami, za které jsou tyto léky dodávány. V rámci šetření oslovil i Českou lékárnickou komoru, která mu předala obsáhlý materiál i s konkrétními případy nedodání léčivých přípravků do lékáren. Česká lékárnická komora po zveřejnění „Doporučení Úřadu směřující k podpoře soutěže a vyšší míře transparentnosti ve farmaceutickém sektoru” konstatuje, že při tomto šetření ÚOHS ignoroval některé situace, které se na trhu s léky odehrávají, a nesprávně analyzoval dodané informace k prospěchu pouze některých účastníků na trhu s léky. ÚOHS uvádí, že nebyl schopen nalézt relevantní data o distribuci léčivých přípravků, ačkoliv držitelé registrace, distributoři i lékárny hlásí Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv pohyb každého balení léčivého přípravku. Řešení, která ÚOHS nabízí, nejen, že nepomohou zlepšit dostupnost léků, ale zásadně ohrožují existenci lékárenské péče.
Lékárna není prodejna léků
Zcela mimo původní zájem šetření ve své zprávě ÚOHS doporučuje rozvolnění pravidel pro prodej léků na předpis. Ve výsledku by jeho doporučení měla dlouhodobý negativní dopad na kvalitu veřejného zdraví, dostupnost léků a rozpočet veřejného zdravotního pojištění.
ÚOHS ve své zprávě zcela ignoruje podstatu lékárny jako zdravotnického zařízení a označuje ji nesprávně jako pouhou „
prodejnu s léky”. Při svém šetření vycházel Úřad ze shromážděných údajů za roky 2018–2020, šetření považuje za ztížené kvůli nedostatku přístupných informací. Nevyužil přitom opakovaně nabízené součinnosti či konzultací ze strany České lékárnické komory.
„
ÚOHS se situací v distribuci léčivých přípravků zabýval striktně z pohledu možného porušení tržních pravidel. Nebral v potaz to, že výdej léčivých přípravků v lékárnách se neřídí pouze obchodními pravidly, ale jsou uplatňována pravidla v rámci poskytování zdravotní péče, jejíž je lékárenská péče nedílnou součástí. Lékárna je zdravotnické zařízení, patří tedy do systému zdravotnictví stejně jako nemocnice, polikliniky nebo ordinace lékařů. Lékárník jako zdravotník v první řadě poskytuje s výdejem léčivého přípravku zdravotní péči, jeho úkolem není pouhé předání léku pacientovi, ale především zajištění správného účinného a bezpečného užívání a předcházení a eliminace lékových chyb,” říká
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory.
Toto zařazení je dáno nejen právními předpisy, ale především náplní práce, tedy poskytováním zdravotní péče, zejména v oblasti léčiv. V lékárně se pacientům věnují lékárníci, jejichž vzdělání je srovnatelné s lékaři. Jedním z hlavních cílů poskytované bezpečné farmaceutické péče, což je podstata práce lékárníků, je dosažení co nejlepších léčebných výsledků, za současné minimalizace rizik.
Lék je předmětem obchodu do vstupu do lékárny, tam se v rukou lékárníků stává předmětem zdravotní péče. Jsou to právě lékárníci, kdo předávají společně s lékem pacientům i informace o správném užívání, pomáhají odhalovat případné lékové chyby a jsou pacientům k dispozici v lékárně i pro různé konzultace o jejich zdravotním stavu.
Doporučení ÚOHS jsou splněným snem některých výrobců a provozovatelů velkých e-shopů a vymykají se jeho kompetencím i rámci šetření
Ve svém doporučení ÚOHS navrhuje zacházet s léky jako s běžným zbožím a zcela rozvolnit pravidla pro výdej léků na předpis. Navrhuje dokonce odstranit podmínku kamenné lékárny, pokud se jedná o zásilkový výdej. Tím pádem by léky mohli, slovy ÚOHS, „prodávat”, provozovatelé různých e-shopů bez lékárny. Podle Úřadu totiž „
nemožnost koupě léčiva na předpis online, resp. jeho doručení prostřednictvím doručovatelských služeb, snižuje spotřebitelské pohodlí, resp. blahobyt”.
„
ÚOHS projevil nekompetenci v tom vidět, jaké jsou reálné problémy lékárenství v České republice, nerozumí problematice zaměnitelnosti léků, zcela opomíjí to, že lékárna je zdravotnické zařízení a s lékem není možné zacházet jako s běžným zbožím a pacienta chápe pouze jako spotřebitele, kterému radí srovnávat výši doplatků v různých lékárnách a při pořizování léku se rozhodovat podle ceny,” říká dále
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory.
Jeho doporučení jsou nebezpečná pro pacienty i společnost a likvidační pro lékárny. Posláním ÚOHS by mělo být bránit hospodářskou soutěž v České republice bez ohledu na velikost soutěžitelů, svými doporučeními ale dělá pravý opak. Implementace doporučení by měly za následek to, co dlouhodobě prosazují provozovatelé velkých e-shopů a výrobci, tedy volné, neregulované obchodování s léky, a jsou varovným znamením toho, že ÚOHS rozumí problematice léků jen velmi povrchně a nedokáže dohlédnout následky dostupnosti léků bez odborného dohledu. Úřad přehlíží roli lékárníků jako součást zdravotní péče a jejich část péče o pacienty mylně považuje za zbytnou.
Příloha:
Tisková zpráva
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.