Nenechte si Vánoce překazit zdravotními komplikacemi. Lékárníci radí, co by v lékárničce nemělo chybět a jak případné problémy řešit

Nenechte si Vánoce překazit zdravotními komplikacemi. Lékárníci radí, co by v lékárničce nemělo chybět a jak případné problémy řešit

Vánoční svátky a vstup do nového roku přináší mnoho příjemných chvil strávených s rodinou. Po letošním náročném roce si chvíle odpočinku a trochu rozmazlování jistě zasloužíme. Konzumace jídla v hojné míře doprovázená často i alkoholem však mohou sváteční pohodu snadno zmařit. Neméně často se také během volných dnů objeví nepříjemné příznaky akutních respiračních onemocnění. Lékárníci proto doporučují ještě před svátky zkontrolovat domácí lékárničku a případně ji dovybavit vhodnými přípravky pro samoléčbu nejčastějších zdravotních komplikací. S individuálním výběrem poradí pacientům jejich lékárník. Pokud užíváte léky dlouhodobě, ujistěte se, že jich máte k dispozici dostatek, a případně včas požádejte svého lékaře o recept a léky si v lékárně před svátky vyzvedněte.
Vánoční úklid se týká i lékárničky
Nemoc na „vhodnou chvíli“ nečeká a většinou onemocníme právě v momentě, kdy se to nejméně hodí. Praktický lékař má dovolenou, jsou svátky a většina lékáren je zavřená, na pár dní přestane hektický svět existovat. A nás trápí horečka, bolest hlavy nebo ucpaný nos. Většinu příznaků nachlazení je možné řešit samoléčbou a nejjednodušší je sáhnout do domácí lékárničky. „Každý rok se s příchodem chladnějšího počasí u pacientů vyskytují případy akutních respiračních onemocnění, a v současnosti také onemocnění covid-19, jehož příznaky s obyčejnou virózou občas splývají. Většinu nekomplikovaných příznaků lze řešit samoléčbou. Lidé by před nadcházejícími dny volna neměli ponechat nic náhodě a zkontrolovat si domácí lékárničku a případně ji po konzultaci s lékárníkem vhodně doplnit. Chybět by neměly základní léky na snížení teploty, na bolest hlavy, léky na suchý i vlhký kašel, kapky do nosu a pastilky či sprej na bolest v krku. Doporučujeme také léky na žaludeční potíže a aktivní uhlí. A určitě je vhodné mít v lékárničce pro všechny případy také antigenní test,připomíná Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory (ČLnK).
 
Užíváte léky pravidelně? A vystačí vám zásoba až na Tři krále?
Pokud trpíte chronickým onemocněním, je nejvyšší čas zkontrolovat, zda máte doma k dispozici léky v dostatečném množství. „S léky byste měli vystačit až do začátku ledna. Pokud už dobíráte poslední balení, je nejvyšší čas kontaktovat svého ošetřujícího lékaře a domluvit se s ním na možnosti kontroly či na zaslání eReceptu, pokud je to možné. A léky si v lékárně vyzvednout co nejdříve. Je potřeba vzít v potaz to, že lékař může mít dovolenou a že během svátků budou v režimu nonstop otevřené jenom pohotovostní lékárny. Pouze v některých krajích je zajištěna pohotovostní lékárenská služba i na úrovni okresu. Jedná se například o Olomoucký kraj,“ upozorňuje PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D., viceprezident ČLnK. Na webu lékárnické komory www.lekarnickekapky.cz naleznete konkrétní pohotovostní lékárny i s kontakty.
 
Emergentní výdej by pacientům výrazně pomohl v krizových situacích
Situace, kdy si pacienti zapomenou doplnit zásobu chronicky užívaných léků na předpis a jejich ošetřující lékař není v daný moment k dispozici, se stávají relativně často a během pandemie ještě častěji. Pacienti se pak na lékárníky obracejí s akutní žádostí o vydání léků, které dlouhodobě užívají. Často se jedná např. o léky na vysoký tlak, cholesterol či diabetes.
 
V těchto situacích by pacientům velmi pomohl tzv. emergentní výdej, který je v některých zemích EU běžný. Po náhledu do lékového záznamu pacienta by lékárník ověřil oprávněnost požadavku a následně by pacientovi nouzové balení léku vydal, aby nebyla narušena jeho léčba. Dle dat z aktuálního průzkumu SC&C[1] vyplynulo, že 17 % populace zná situaci, kdy neměli léky na předpis a byli bez kontaktu s lékařem. V takovém případě více než 90 % souhlasí s možností výdeje léku od lékárníka, vysvětluje prezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

 [1] Zdroj: Reprezentativní CATI průzkum SC&C realizovaný 11 – 26. 10. 2021. Celkem 1 009 respondentů ve věku 18–79 let, celá ČR.

 
Doplňující tisková informace
 

Praktické rady lékárníků: nejčastější neduhy při vánočních svátcích a jak se s nimi vypořádat


Česká lékárnická komora (ČLnK) připravila přehled různých zdravotních neduhů, které mohou pacienty na přelomu roku potkat, a rady a tipy, jak se s nimi vypořádat.
 
Pokud je možné řešit zdravotní problém samoléčbou, je vždy nejjistější poradit se v lékárně. Lékárníci léčivým přípravkům rozumí a sledují také průběžně odborné studie, jejichž poznatky mohou hrát klíčovou roli v rozhodnutí, zda je daný lék, a to i ten bez předpisu, vhodný, nebo kontraindikovaný pro daného pacienta. Lékárník poskytne pacientovi srozumitelnou radu a mnohdy doporučí i jiný, vhodnější přípravek s ohledem na ostatní okolnosti, o kterých nemusí mít pacient povědomí. Nezřídka pacient také od lékárníka dostane doporučení, že už je čas zdravotní stav konzultovat přímo s lékařem.
 
  1. 1.  Nachlazení, teplota, rýma, bolest v krku, bolest hlavy
Při snižování zvýšené teploty je několik možných postupů. Obvykle lze podávat léky na bázi paracetamolu, ibuprofenu nebo kyseliny acetylsalicylové. Snižování teploty je vhodné podpořit velkým příjmem tekutin, které nemusí být horké. Dalším pomocníkem při zvládání horečnatých stavů je přikládání vlažných obkladů na čelo, okolo zápěstí nebo okolo kotníků.
 
V boji s rýmou s ucpaným nosem jsou účinné nosní spreje či kapky. Lze volit léky s dekongesčním účinkem (snižující otok sliznice) nebo hypertonické roztoky, případně oba druhy přípravků kombinovat. K zajištění správného léčebného účinku je vhodné nesdílet lék s jiným pacientem, jelikož hrozí přenos onemocnění. V případě nadměrného užívání dekongesčních přípravků může také vzniknout závislost, proto lékárníci při výdeji zdůrazňují, aby je pacienti rozhodně neužívali déle než sedm dní.
 
Na zmírnění bolestí v krku je vhodné užití registrovaných léků ve formě pastilek nebo sprejů s dezinfekčním, protizánětlivým nebo anestetickým účinkem. Léčbu lze podpořit také cucáním bylinných pastilek a u dospělých použitím kloktadel.
 
Bolest hlavy lze řešit dostatečným pravidelným pitným režimem a při zhoršení užít lék na bolest s vhodnou účinnou látkou (ibuprofen, paracetamol a další). Výběr přípravku je vhodné jej vždy konzultovat s lékárníkem, který pacientovi poradí konkrétní přípravky i s ohledem na aktuální zdravotní stav pacienta a možné kontraindikace v případě užívání dalších léků.
 
Léky, především ty s paracetamolem nekombinujte s alkoholem, dodržujte maximální doporučené dávky i časové rozestupy, které vám je sdělil lékárník a jsou popsány v příbalovém letáku. Pozor také na kombinaci různých lékových forem s paracetamolem – například tablet, horkých nápojů nebo čípků. Dávky se sčítají bez ohledu na způsob aplikace.
 
  1. 2.  Kašel
Ač se jedná o průvodní jev běžného nachlazení, v určitých případech může jít o příznak chřipky či jiného vážnějšího onemocnění, jako je černý kašel. Při suchém kašli se žádné hleny netvoří, naopak vlhký kašel je typický tvorbou hlenů, které však nemusí být vždy snadno vykašlávány. Na oba typy kašle existuje široká škála léčivých přípravků bez lékařského předpisu ve formě kapek, sirupů i tablet. Před samotnou léčbou se poraďte s lékárníkem. Neužívejte zároveň léky tlumící kašel a léky podporující vykašlávání, současné užití by zdravotní stav mohlo zhoršit.
 
Suchý dráždivý kašel může sám postupně odeznít nebo se může během pár dní změnit na vlhký. V takovém případě je důležité včas vysadit léky tlumící kašel, aby se hleny v organismu nehromadily, a případně je nahradit za léky expektorační (podporující vykašlávání).
 
Vhodnými přípravky na vlhký kašel jsou například léky s obsahem ambroxolu, bromhexinu, acetylcysteinu, erdosteinu nebo výtažku z břečťanu. Z antitusik (léků tlumících kašel) je možné vybírat mezi přípravky s obsahem butamirátu, dropropizinu nebo levodropropizinu či dextrometorfranu. Především u léků na tlumení kašle je nutné věnovat pozornost omezením a kontraindikacím a o jejich vhodném výběru se poradit s lékárníkem. Léčbě vlhkého a suchého kašle se věnuje tento článek na webu Lekarnickekapky.cz.
 
  1. 3.  Problémy s trávením
Nepříjemný silný tlak v oblasti žaludku, nevolnost, pocit na zvracení, to způsobuje přejedení, nevhodná kombinace jídel či nedostatečné pauzy mezi jednotlivými chody. Ideální je nepřejídat se a jíst v pravidelných, asi tříhodinových intervalech menší porce. Pokud jsou potíže výrazné je vhodné podpořit trávení např. mátovým, fenyklovým či anýzovým čajem, nebo bylinnými kapkami, které usnadní trávení a zmírní bolest. Pokud máte zkušenosti, že trávicí potíže po určitém jídle nastávají, lze užít léčivé přípravky s trávicími enzymy, které se zpravidla užívají v průběhu jídla, a nepříjemným zažívacím potížím předcházet.
 
K podráždění žlučníku dochází při konzumaci nevhodného jídla – především mastného, tučného, ostrého, ale také např. alkoholu či kávy. Ostrou bolest v pravém podžebří, která je doprovázená říháním či pocity na zvracení, můžete vyřešit přípravkem podporující jednorázové vyprázdnění žlučníku a umožní strávit i jinak dráždivé jídlo. V lékárně lze pořídit tyto léky bez lékařského předpisu, např. Febichol či Isochol. Bolestivé křeče ve žlučníku i játrech zmírní i některé bylinné směsi, mátový nebo heřmánkový čaj, případně kapky na rostlinné bázi, například Cholagol.
 
Další užitečné rady věnované problémům s trávením je možné dohledat v tomto článku na webu lekarnickekapky.cz.
 
  1. 4.  Zdravotní důsledky konzumace alkoholu
Bolest hlavy, žaludek na vodě a hrozný pocit únavy. Kocovina jako důsledek nadměrné konzumace alkoholu. Nejlépe je tomuto stavu předcházet a alkoholu se v ideálním případě zcela vyhnout, nebo jej konzumovat v symbolickém množství.
 
Mnoho příznaků, které hrozí po nadměrné konzumaci alkoholu, je dáno dehydratací organismu způsobenou etanolem. Proto je důležitou prevencí dostatečný příjem tekutin (vody) v průběhu konzumace, večer před ulehnutím i ráno po probuzení. Pro minimalizaci následků je vhodné také zaplnit žaludek, nejlépe něčím tučným. Především bychom se ale měli držet předsevzetí a pít alkohol opravdu střídmě, nejlépe vůbec.
 
Pokud kocovinu provází bolesti a nezbývá než užít lék proti bolesti, musíme být opatrní s jejich výběrem. Naprosto nevhodné jsou ty, které obsahují paracetamol. Při jeho eliminaci se v organismu vytváří metabolit, který naše játra stačí za normálních okolností likvidovat. To však neplatí, pokud konzumujeme alkohol a tento metabolit naopak může působit hepatotoxicky a játra velmi závažně poškodit. Proto lékárníci nedoporučují užívání paracetamolu ani před konzumací alkoholu ani po ní. Léčit kocovinu ostatními léky proti bolesti také není příliš vhodné. Kyselina acetylsalicylová, ibuprofen a ostatní nesteroidní antiflogistika mohou působit dráždivě na žaludek a ten po večírku většinou nebývá připraven na další nápor. Bolesti hlavy, která se dostaví po požití alkoholu, se nejlépe zbavíte doplněním tekutin a dostatečným spánkem.
 
Nejlepší však je se alkoholu úplně vyhnout. Abstinovat bychom měli i z důvodu užívání léků. Pokud lidé užívají léky na akutní potíže, například antibiotika, abstinují po dobu jejich užívání zpravidla bez zaváhání. Je ale mnoho léků, které lidé užívají chronicky, někdy celé roky, a u nichž je konzumace alkoholu kontraindikována. Mezi ně patří například léky na ředění krve nebo některé léky na tlak a samozřejmě sedativa a jiné léky, které ovlivňují psychiku.


Přílohy:
Tisková zpráva
Tisková informace
 
 
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.

Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.
 


 

Sdílet článek:

Související články

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.

  • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Dnes se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR kulatý stůl na téma zásilkového výdeje léků na předpis. Česká lékárnická komora vítá snahu ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, pacientských organizací a dalších věnovat pozornost důkladné přípravě legislativního návrhu. Je především v zájmu pacientů, aby se zásilkový výdej nezavedl ve zjednodušené podobě, jež by vyhovovala pouze těm, kteří v lécích vidí jen další položku rozšiřující sortiment internetových obchodů. Česká lékárnická komora upozornila poslance a zástupce Národní asociace pacientských organizací na rizika zásilkového výdeje na předpis. Zároveň je seznámila s pravidly a opatřeními, která musí být přijata před jeho případným zavedením. Na prvním místě jako vždy zůstává zachování bezpečné a kvalitní lékárenská péče, která dosud chrání zdraví a život pacientů.

  • Výdej léků mimo lékárny může ohrozit zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varuje před snahou o jeho rozšíření

    Výdej léků mimo lékárny může ohrozit zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varuje před snahou o jeho rozšíření

    Novelou vyhlášky o registraci léčivých přípravků, platnou od 1. 1. 2024, rozšířilo Ministerstvo zdravotnictví ČR spektrum léků, které se mohou prodávat například v drogeriích či na čerpacích stanicích. Toto doplnění bylo provedeno bez vědomí České lékárnické komory. Léky patří do lékárny a jejich výdej mimo lékárny představuje pro zdraví lidí velké riziko.