prof. RNDr. Jaroslav Květina Dr.Sc. nás navždy opustil. Poslední rozloučení proběhne 28. 7. 2022 – Aktualizace 25. 7. 2022

prof. RNDr. Jaroslav Květina Dr.Sc. nás navždy opustil. Poslední rozloučení proběhne 28. 7. 2022 – Aktualizace 25. 7. 2022

Ikona oboru, zakladatel klinické farmacie, mentor, držitel ocenění Honori et Merito a čestný člen naší stavovské organizace - profesor Jaroslav Květina zemřel ve věku 92 let. Srdce mnoha farmaceutů jsou plná zármutku.

Poslední rozloučení s panem profesorem proběhne ve čtvrtek 28. 7. 2022 v 11:00 ve smuteční síni v Hradci Králové - Kuklenách.


Profesor Jaroslav Květina byl světově uznávaným profesorem, vědcem a pedagogem v oboru farmakologie. Podílel se na vzdělávání mnoha současných farmaceutů, lékárníků. 

V roce 1953 vystudoval obor farmacie na pražské lékářské fakultě a během studia se nadchnul pro farmakologii. Byl jedním ze zakladatelů Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, kde se v říjnu 1969 stal jejím prvním děkanem a byl jím volen po dvě desetiletí, čímž se stal v dlouhodobé historii Karlovy univerzity nejdéle nepřetržitě působícím děkanem.

Byl a navždy bude zakladatelem oboru klinické farmacie. Byl zakladatelem Ústavu experimentální biofarmacie Akademie věd a autorem anebo spoluautorem více než čtyř stovek vědeckých publikací, několika monografií, vysokoškolských učebnic a mezioborových a popularizačních statí.

Dostalo se mu nejen řady spontánních uznání a vděčností, ale i mnoha oficiálních ocenění. Je například laureátem vysokého ocenění v lékařských vědách – Purkyňovy ceny a desítek čestných medailí tuzemských a evropských univerzitních institucí a společností. Byl čestným členem České lékárnické komory a v roce 2011 se stal držitelem nejvyššího ocenění naší stavovské organizace Honori et Merito. 

Ještě v roce 2020 ve svých devadesáti letech stále ve svém oboru aktivně zkoumal a přednášel na odborných fórech i studentům. 


Čest jeho památce. 

Sdílet článek:

Související články

 • Z monitoringu médií: ČLnK: V každém kraji by měla být alespoň jedna pohotovostní lékárna s nepřetržitým provozem

  Z monitoringu médií: ČLnK: V každém kraji by měla být alespoň jedna pohotovostní lékárna s nepřetržitým provozem

  V České republice je pouze 16 lékáren, které jsou pacientům k dispozici v režimu 24/7. V 7 krajích dokonce není ani jedna. ČLnK proto vydala Stanovisko představenstva ČLnK k řešení lékárenské pohotovosti v České republice, ve kterém se vyjadřuje mimo jiné ke geografickému rozmístění lékáren s nepřetržitým provozem. Alespoň jedna taková lékárna by měla být v každém kraji.

 • Z monitoringu médií: Prezident České lékárnické komory byl hostem pořadu Otázky Václava Moravce

  Z monitoringu médií: Prezident České lékárnické komory byl hostem pořadu Otázky Václava Moravce

  Výpadky léků jsou stále aktuální téma pro celou českou společnost. Jejich řešení však není jednoduché ani rychlé. V pořadu Otázky Václava Moravce k problematice výpadků léků vedle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka zasedl jako host Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory (ČLnK).

 • Lékárnické kapky – newsletter, březen 2023

  Lékárnické kapky – newsletter, březen 2023

  Vychází další e-Newsletter webového portálu České lékárnické komory pro veřejnost Lékárnické kapky (www.lekarnickekapky.cz). Blíží se jaro a s ním i [...]