prof. RNDr. Jaroslav Květina Dr.Sc. nás navždy opustil. Poslední rozloučení proběhne 28. 7. 2022 – Aktualizace 25. 7. 2022

prof. RNDr. Jaroslav Květina Dr.Sc. nás navždy opustil. Poslední rozloučení proběhne 28. 7. 2022 – Aktualizace 25. 7. 2022

Ikona oboru, zakladatel klinické farmacie, mentor, držitel ocenění Honori et Merito a čestný člen naší stavovské organizace - profesor Jaroslav Květina zemřel ve věku 92 let. Srdce mnoha farmaceutů jsou plná zármutku.

Poslední rozloučení s panem profesorem proběhne ve čtvrtek 28. 7. 2022 v 11:00 ve smuteční síni v Hradci Králové - Kuklenách.


Profesor Jaroslav Květina byl světově uznávaným profesorem, vědcem a pedagogem v oboru farmakologie. Podílel se na vzdělávání mnoha současných farmaceutů, lékárníků. 

V roce 1953 vystudoval obor farmacie na pražské lékářské fakultě a během studia se nadchnul pro farmakologii. Byl jedním ze zakladatelů Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, kde se v říjnu 1969 stal jejím prvním děkanem a byl jím volen po dvě desetiletí, čímž se stal v dlouhodobé historii Karlovy univerzity nejdéle nepřetržitě působícím děkanem.

Byl a navždy bude zakladatelem oboru klinické farmacie. Byl zakladatelem Ústavu experimentální biofarmacie Akademie věd a autorem anebo spoluautorem více než čtyř stovek vědeckých publikací, několika monografií, vysokoškolských učebnic a mezioborových a popularizačních statí.

Dostalo se mu nejen řady spontánních uznání a vděčností, ale i mnoha oficiálních ocenění. Je například laureátem vysokého ocenění v lékařských vědách – Purkyňovy ceny a desítek čestných medailí tuzemských a evropských univerzitních institucí a společností. Byl čestným členem České lékárnické komory a v roce 2011 se stal držitelem nejvyššího ocenění naší stavovské organizace Honori et Merito. 

Ještě v roce 2020 ve svých devadesáti letech stále ve svém oboru aktivně zkoumal a přednášel na odborných fórech i studentům. 


Čest jeho památce. 

Sdílet článek:

Související články

  • V období Vánoc pacienti často žádají lékárníky o své chronické léky na předpis, i když nemají recept. Farmaceuti však zatím nemohou tento mimořádný výdej provést

    V období Vánoc pacienti často žádají lékárníky o své chronické léky na předpis, i když nemají recept. Farmaceuti však zatím nemohou tento mimořádný výdej provést

    Vánoce se rychle blíží a s nimi výjimečné situace, při kterých lidé zapomínají na své léky. Ať už budete svátky trávit kdekoliv, lékárníci upozorňují, abyste pamatovali na užívání chronických léků, stejně jako na včasné vyzvednutí receptu u lékaře a následně léku v lékárně. Vánoce jsou totiž pro lékárníky symbolem často vypjatých situací, kdy po nich pacienti svůj chronický lék žádají, aniž mají recept. Česká lékárnická komora dlouhodobě upozorňuje, že řešením by byla možnost lékárníků mimořádně takový lék vydat i bez předpisu lékaře. To by podle reprezentativního průzkumu SC&C uvítalo až 80 % respondentů napříč společností. Lékárníci jsou na mimořádný výdej připraveni a jejich přístup k lékovému záznamu pacienta a jasná pravidla, která ČLnK navrhuje, zamezí riziku jeho zneužití.

  • Sjezd delegátů České lékárnické komory zvolil nové představenstvo. Prezidentem zůstává Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

    Sjezd delegátů České lékárnické komory zvolil nové představenstvo. Prezidentem zůstává Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

    Ve dnech 3. – 4. listopadu 2023 proběhl v pražském Top Hotelu XXXII. sjezd delegátů České lékárnické komory (ČLnK), který si zvolil pro následující čtyři roky nové vedení. Na sjezdu s výjimečně vysokou účastí stávající prezident Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. i viceprezident PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D. obhájili své mandáty.

  • Průzkum opět potvrdil, že lidé lékárníkům a jejich radám důvěřují. Na jejich pomoc spoléhají i při výpadcích léků

    Průzkum opět potvrdil, že lidé lékárníkům a jejich radám důvěřují. Na jejich pomoc spoléhají i při výpadcích léků

    V reprezentativním průzkumu SC&C pro Českou lékárnickou komoru (ČLnK), který proběhl v září a říjnu 2023, se ukázalo, že lidé mají vysokou důvěru v rady a doporučení lékárníka – rady farmaceutů ohledně času a délky užívání léků podle průzkumu dodržuje 98 % lidí. Lékárna je i nadále pro více než polovinu pacientů prvním zdravotnickým zařízením, kam při méně závažných zdravotních potížích zamíří, a právě na lékárníky se lidé nejčastěji obrací i v případě, že nemohou sehnat léky. Průzkum se dotkl i tématu doplatků za léky a ochranných limitů. Podle velké většiny respondentů by doplatky na léky měly být sjednoceny a po překročení ochranného limitu by již lékárny neměly započitatelné poplatky od pacientů dál vybírat a jejich administraci se zdravotní pojišťovnou provést samy.