Rozhovor s Alešem Krebsem, prezidentem České lékárnické komory v časopisu Interview

Rozhovor s Alešem Krebsem, prezidentem České lékárnické komory v časopisu Interview

Časopis, který přináší každý měsíc sto stran výjimečných rozhovorů s inspirativními osobnostmi a nejvýznamnějšími představiteli domácí i zahraniční kultury, vědy, sportu či politiky ve svém červnovém čísle otiskl také obsáhlý rozhovor s prezidentem ČLnK Alešem Krebsem. Lékárníci mají v tomto vydání dvojí zastoupení. Dalším kolegou, který poskytl rozhovor je Stanislav Havlíček, který vypráví o svých misích s Lékaři bez hranic.
Lékárenství se za poslední desítky let značně proměnilo. Přibývají stále nové léky a s nimi i poznatky o jejich účincích nebo omezení. Zároveň přibývá pacientů, kteří ke svému životu potřebují léky, i těch, kteří trpí více chronickými nemocemi najednou a potřebují více druhů léků. Léčba léky, neboli farmakoterapie, se stává čím dál složitější a role lékárníka, jako odborníka s nejucelenějšími znalostmi léků, je čím dál významnější. „Lékař je odborník zejména ve smyslu diagnostiky, léčby, prevence nemocí a mnoha dalších souvisejících záležitostí, což je samo o sobě také nesmírně široké vzdělání a k tomu mu do značné míry pomáhají léky. Dnešní léky, laicky řečeno, umějí mnohem více a je jich mnohem více, než dříve a zde je zase role lékárníka, který pět let studoval nejen účinky jednotlivých látek na lidský organismus, ale také přípravu a výrobu jednotlivých léků a jejich forem, jak se chovají v těle, jak s nimi zacházet a mnoho dalšího, včetně jejich analýzy nebo fyzikálně chemických vlastností. U lékárníků se skutečně nejkomplexněji scházejí znalosti o léčivech. A tato symbióza lékaře a lékárníka je pro zdraví člověka nezbytná,” mimo jiné uvádí ke spolupráci lékárníka a lékaře pro časopis Interview prezident České lékárnické komory. V dlouhém rozhovoru došlo také na téma stejných doplatků, generické substituce a lékových konzultací v lékárně, spolupráci lékárníků s lékaři, lékový záznam pacienta i na roli lékárníků v edukaci veřejnosti, i s ohledem na pandemii covid-19. "Podle mého názoru by péče, která je hrazená ze zdravotního pojištění a je státem regulovaná, a to se týká i léků, měla být pacientům dostupná za stejných podmínek, tj. spoluúčast pacienta by měla být v každé lékárně totožná. Naprosto neuznávám argument, že by to vedlo ke zvýšení ceny léků nebo doplatků. Protože to nemá být rozhodnutí zdravotníků, aby stanovili spoluúčast pacienta. To je na státu, který stanoví podmínky a má je stanovit tak, aby to fungovalo a situace byla přijatelná. Je důležité, aby byly správně nastavené sociální limity, tak jako tomu je i v zahraničí," uvádí k tématu stejných doplatky, které fungují téměř v celé Evropě, Aleš Krebs. Zdroj: REDAKCE, Aleš Krebs: Nevyznáte se ve vašich lécích? Neváhejte se ptát. Praha: Interview, str. 76-81, 14. 6. 2023

Sdílet článek:

Související články

 • Lékárnické kapky – newsletter, duben 2024

  Lékárnické kapky – newsletter, duben 2024

  Diabetes je tichý strašák. Zastavte se v lékárně, kde lékárníci poskytují odborné poradenství a screening diabetu

 • Lékárnické kapky – newsletter, březen 2024

  Lékárnické kapky – newsletter, březen 2024

  Pylová sezóna začala. Jak si poradit s alergií?

 • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

  Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

  Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.