Rozhovor s Alešem Krebsem, prezidentem České lékárnické komory v časopisu Interview

Rozhovor s Alešem Krebsem, prezidentem České lékárnické komory v časopisu Interview

Časopis, který přináší každý měsíc sto stran výjimečných rozhovorů s inspirativními osobnostmi a nejvýznamnějšími představiteli domácí i zahraniční kultury, vědy, sportu či politiky ve svém červnovém čísle otiskl také obsáhlý rozhovor s prezidentem ČLnK Alešem Krebsem. Lékárníci mají v tomto vydání dvojí zastoupení. Dalším kolegou, který poskytl rozhovor je Stanislav Havlíček, který vypráví o svých misích s Lékaři bez hranic.
Lékárenství se za poslední desítky let značně proměnilo. Přibývají stále nové léky a s nimi i poznatky o jejich účincích nebo omezení. Zároveň přibývá pacientů, kteří ke svému životu potřebují léky, i těch, kteří trpí více chronickými nemocemi najednou a potřebují více druhů léků. Léčba léky, neboli farmakoterapie, se stává čím dál složitější a role lékárníka, jako odborníka s nejucelenějšími znalostmi léků, je čím dál významnější. „Lékař je odborník zejména ve smyslu diagnostiky, léčby, prevence nemocí a mnoha dalších souvisejících záležitostí, což je samo o sobě také nesmírně široké vzdělání a k tomu mu do značné míry pomáhají léky. Dnešní léky, laicky řečeno, umějí mnohem více a je jich mnohem více, než dříve a zde je zase role lékárníka, který pět let studoval nejen účinky jednotlivých látek na lidský organismus, ale také přípravu a výrobu jednotlivých léků a jejich forem, jak se chovají v těle, jak s nimi zacházet a mnoho dalšího, včetně jejich analýzy nebo fyzikálně chemických vlastností. U lékárníků se skutečně nejkomplexněji scházejí znalosti o léčivech. A tato symbióza lékaře a lékárníka je pro zdraví člověka nezbytná,” mimo jiné uvádí ke spolupráci lékárníka a lékaře pro časopis Interview prezident České lékárnické komory.

V dlouhém rozhovoru došlo také na téma stejných doplatků, generické substituce a lékových konzultací v lékárně, spolupráci lékárníků s lékaři, lékový záznam pacienta i na roli lékárníků v edukaci veřejnosti, i s ohledem na pandemii covid-19. "Podle mého názoru by péče, která je hrazená ze zdravotního pojištění a je státem regulovaná, a to se týká i léků, měla být pacientům dostupná za stejných podmínek, tj. spoluúčast pacienta by měla být v každé lékárně totožná. Naprosto neuznávám argument, že by to vedlo ke zvýšení ceny léků nebo doplatků. Protože to nemá být rozhodnutí zdravotníků, aby stanovili spoluúčast pacienta. To je na státu, který stanoví podmínky a má je stanovit tak, aby to fungovalo a situace byla přijatelná. Je důležité, aby byly správně nastavené sociální limity, tak jako tomu je i v zahraničí," uvádí k tématu stejných doplatky, které fungují téměř v celé Evropě, Aleš Krebs.Zdroj: REDAKCE, Aleš Krebs: Nevyznáte se ve vašich lécích? Neváhejte se ptát. Praha: Interview, str. 76-81, 14. 6. 2023

Sdílet článek:

Související články

 • Česká lékárnická komora vyhlašuje vítěze soutěže „Nakresli svého lékárníka”

  Česká lékárnická komora vyhlašuje vítěze soutěže „Nakresli svého lékárníka”

  Součástí jubilejního 25. Dne lékáren byla výtvarná soutěž dětí, ve které měli autoři a autorky ztvárnit svého lékárníka. Během necelých 14 dnů odevzdalo svůj soutěžní příspěvek více než 600 dětí. 6. září vybrala hodnotící komise 20 výherních obrázků. Česká lékárnická komora (ČLnK) zveřejňuje v souladu s pravidly jména všech vítězů.

 • Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu

  Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu

  Úhrady léků a doplatky na ně jsou pro širokou veřejnost obtížně pochopitelnou problematikou. Ceny i úhrady léků se vlivem pravidelných revizí neustále mění. Těmto častým a jen velmi těžko předvídatelným změnám čelí jak lékárny, tak pacienti. Doplatek vzniká jako rozdíl mezi cenou a výší úhrady ze zdravotního pojištění. Konečnou cenu léků z velké části určují výrobci a tím také ovlivňují výši doplatku na konkrétní lék. S vysokou spoluúčastí mohou pacientům částečně v některých případech pomoci ochranné limity, i ty jsou však nepřehledné.

 • Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem?

  Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem?

  Pokud chybí lék na průjem, na který jste zvyklí, obraťte se s důvěrou na svého lékárníka. Ten Vám poradí vhodnou alternativu vzhledem k povaze potíží i například věku pacienta. Při léčbě průjmu hrají zásadní roli režimová opatření, jak doporučuje Česká gastroenterologická společnost. Nejlepší je průjmu předcházet a volit vhodnou prevenci onemocnění.