
V dlouhém rozhovoru došlo také na téma stejných doplatků, generické substituce a lékových konzultací v lékárně, spolupráci lékárníků s lékaři, lékový záznam pacienta i na roli lékárníků v edukaci veřejnosti, i s ohledem na pandemii covid-19. "Podle mého názoru by péče, která je hrazená ze zdravotního pojištění a je státem regulovaná, a to se týká i léků, měla být pacientům dostupná za stejných podmínek, tj. spoluúčast pacienta by měla být v každé lékárně totožná. Naprosto neuznávám argument, že by to vedlo ke zvýšení ceny léků nebo doplatků. Protože to nemá být rozhodnutí zdravotníků, aby stanovili spoluúčast pacienta. To je na státu, který stanoví podmínky a má je stanovit tak, aby to fungovalo a situace byla přijatelná. Je důležité, aby byly správně nastavené sociální limity, tak jako tomu je i v zahraničí," uvádí k tématu stejných doplatky, které fungují téměř v celé Evropě, Aleš Krebs.
Zdroj: REDAKCE, Aleš Krebs: Nevyznáte se ve vašich lécích? Neváhejte se ptát. Praha: Interview, str. 76-81, 14. 6. 2023
Související články
Česká lékárnická komora vyhlašuje vítěze soutěže „Nakresli svého lékárníka”
Součástí jubilejního 25. Dne lékáren byla výtvarná soutěž dětí, ve které měli autoři a autorky ztvárnit svého lékárníka. Během necelých 14 dnů odevzdalo svůj soutěžní příspěvek více než 600 dětí. 6. září vybrala hodnotící komise 20 výherních obrázků. Česká lékárnická komora (ČLnK) zveřejňuje v souladu s pravidly jména všech vítězů.
Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu
Úhrady léků a doplatky na ně jsou pro širokou veřejnost obtížně pochopitelnou problematikou. Ceny i úhrady léků se vlivem pravidelných revizí neustále mění. Těmto častým a jen velmi těžko předvídatelným změnám čelí jak lékárny, tak pacienti. Doplatek vzniká jako rozdíl mezi cenou a výší úhrady ze zdravotního pojištění. Konečnou cenu léků z velké části určují výrobci a tím také ovlivňují výši doplatku na konkrétní lék. S vysokou spoluúčastí mohou pacientům částečně v některých případech pomoci ochranné limity, i ty jsou však nepřehledné.
Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem?
Pokud chybí lék na průjem, na který jste zvyklí, obraťte se s důvěrou na svého lékárníka. Ten Vám poradí vhodnou alternativu vzhledem k povaze potíží i například věku pacienta. Při léčbě průjmu hrají zásadní roli režimová opatření, jak doporučuje Česká gastroenterologická společnost. Nejlepší je průjmu předcházet a volit vhodnou prevenci onemocnění.