Sezóna nachlazení se zdá být nekonečná. Jak ji co nejsnáze přečkat pohledem lékárníků?

Sezóna nachlazení se zdá být nekonečná. Jak ji co nejsnáze přečkat pohledem lékárníků?

Nachlazení je většinou nezávažné onemocnění horních cest dýchacích virového původu, které pacienty trápí především během podzimních a zimních měsíců. Důvodem je i kumulace lidí v uzavřených prostorech, oslabená imunita, rychlý přenos onemocnění v rámci rodin a dětských kolektivů. Onemocnět ale lze kdykoliv. Pacienti při nachlazení velmi často přistupují k samoléčbě, i ta ale má svá pravidla. Jaké jsou rady lékárníků?


Mezi rizikové faktory onemocnění patří slabá imunita, nedostatek spánku, vyčerpání nebo nevyvážená strava. Nejčastějším příznakem je rýma, pacienta ale může potrápit i kašel, bolest hlavy nebo krku, ucpaný nos, únava či teplota. „Nachlazení nebývá život ohrožujícím stavem,“ vysvětluje Mgr. Aleš Krebs, PhD, prezident České lékárnické komory. „Délka onemocnění je individuální, závisí samozřejmě na zdravotním stavu jedince nebo na konkrétním virovém původci a způsobu samoléčby. Zanedbání nachlazení může vést k rozvoji další, závažnější infekce,“ dodává Mgr. Aleš Krebs, PhD.

Samoléčba při nachlazení je vhodná, ale může i uškodit, poraďte se s lékárníkem
Během nemoci by se měla dodržovat klidová opatření, tedy hodně odpočívat, omezit sociální kontakty, vyhýbat se většímu množství lidí. Při návštěvě zdravotnických zařízení, včetně lékárny, je doporučeno použít ochranu dýchacích cest – respirátor nebo nanoroušku. Pacienti by se také měli dočasně vzdát sportu a fyzicky se nenamáhat. Vhodné je dbát na pečlivou hygienu rukou a případně používat dezinfekční prostředky, aby se zabránilo přenosu nemoci. Dobré je nezapomínat na pravidelné větrání místností v domácnosti. Pokud je průběh nachlazení vážnější, může užívání vhodných léků zabránit zhoršení zdravotního stavu a urychlit uzdravení.
S výběrem vhodných léčivých přípravků proti nachlazení pomohou lékárníci. Ti zároveň při výdeji léku poradí i s dávkováním léčiv a s režimovými opatřeními, která by pacient měl dodržovat. Farmaceuti mohou pacientovi doporučit i návštěvu lékaře, která je v některých případech nutná. Pokud pacientovi doporučí samoléčbu, patří mezi efektivní léky v boji proti nachlazení nosní spreje, pastilky proti bolesti v krku a léky na bolest a teplotu.

„Někteří pacienti dávají při léčbě nachlazení přednost léčivým rostlinám. Ty je vhodné volit ve formě fytofarmak, tedy léků s přírodními extrakty, nebo tradičních léčivých čajů, jejichž zpracování zaručuje obsah i bezpečnost. Nicméně by si lidé při samoléčbě měli dát pozor na neuvážené užívání bylinek. Přírodní neznamená neškodné a mnoho lidí jejich nežádoucí účinky na organismus podceňuje. Lékárník poradí, jak je užívat správně a bezpečně. Pozor také na takzvané babské rady. Často se jedná o postupy, které nepomáhají, a někdy jsou i vyloženě nebezpečné,“ objasňuje PharmDr. Martin Kopecký, viceprezident České lékárnické komory.
„Jednou z nejdůležitějších součástí výdeje léku pacientovi je předání všech důležitých informací, aby lék mohl užívat správně a bezpečně. Například rady, jak lék dávkovat nebo jak dlouho jej užívat.  V případě nesprávného dávkování nebo příliš dlouhého užívání mohou v některých případech hrozit komplikace v podobě předávkování nebo dokonce vzniku závislosti. Konkrétním příkladem jsou například některé spreje na uvolnění nosu, které by se měly užívat maximálně 7 dní,“ uzavírá Mgr. Aleš Krebs, PhD.

Pravidla pro užívání platí pro všechny léky, ať jsou vydávané na recept nebo dostupné bez něj. Pacienti by si tak měli dávat pozor i na léky s obsahem paracetamolu a pečlivě dbát na pravidla užívání.  Léčivo by se mělo užívat pouze tehdy, pokud je to vhodné, tedy při bolesti nebo teplotě nad 38 °C. Paracetamol nepůsobí protizánětlivě, doporučuje se pouze k tišení slabé, eventuálně středně silné bolesti   a snižování horečky. Pacienti, kteří se léčí s jaterním onemocněním, by se paracetamolu v samoléčbě měli vyhnout. Další možností jsou léky obsahující ibuprofen, který má i protizánětlivé účinky. Nicméně i v tomto případě je třeba léčiva užívat dle rad lékárníků a po důsledném přečtení příbalového letáku, aby nedošlo k nežádoucím zdravotním komplikacím. Nevhodný je například pro pacienty užívající léky na ředění krve nebo s akutním či vyléčeným žaludečním vředem.  Další pravidla platí i pro antitusika (léky proti kašli) či léky na vlhký kašel.
Někdy ale samoléčba nestačí či není vhodná. V takovém případě by pacienti by měli navštívit lékaře. Například pokud se zdravotní stav při samoléčbě ani po několika dnech nelepší, pokud akutní fáze kašle přesáhne 3 týdny, případně pokud se ke kašli přidá dušnost, bolest na hrudi, vysoká neustupující teplota nebo se objeví krev v hlenu.

Na jaká léčiva raději zapomenout?
Mnoho lidí se mylně domnívá, že nejlepším a univerzálním lékem na nachlazení jsou antibiotika. Tyto léky jsou účinné pouze v boji proti bakteriálním infekcím, na virová onemocnění nezabírají. Antibiotika může předepsat pouze lékař, volně dostupná nejsou a bez vědomí lékaře by je pacienti vůbec užívat neměli.
Pokud je lékař předepíše, měla by být vždy užívána po stanovenou dobu, i přes fakt, že došlo ke zlepšení zdravotního stavu. Pokud ošetřující lékař změní antibiotika  v průběhu léčby, měl by pacient nepoužité léčivo vrátit do lékárny, nikoli uchovávat doma na „horší časy“.  Neuvážená domácí samoléčba antibiotiky může paradoxně vést ke zhoršení zdravotního stavu jedince a přispívat k rozvoji bakteriální rezistence, na jejíž následky v ČR ročně zemře víc lidí než v důsledku dopravních nehod.

ilustracni-foto.jpg

Přílohy:
Tisková zpráva
Foto

Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.

Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Sdílet článek:

Související články

 • Lékárenství v České republice: nastal konečně čas na změnu?

  Lékárenství v České republice: nastal konečně čas na změnu?

  Lékárenství je nejvíce podfinancovaný zdravotnický obor. V posledních 15 letech došlo ke snížení reálného příjmu lékáren ze zdravotního pojištění o více než 20 % a systém vůbec nezohledňuje řadu úkonů, které jsou běžnou a povinnou součástí práce lékárníků. Dalším dlouhodobým problémem je nerovnoměrné rozložení lékárenské sítě v České republice a neexistence pravidel pro vznik nových lékáren, byť lékárenství je základním pilířem systému zdravotní péče. Cílem České lékárnické komory je změna tohoto neudržitelného stavu, aby lékárna zůstala nejdostupnějším zdravotnickým zařízením pro všechny pacienty.

 • Přeprodávání léků je nezákonné a může ohrožovat zdraví pacientů

  Přeprodávání léků je nezákonné a může ohrožovat zdraví pacientů

  V posledních týdnech probíhají médii zprávy o případech, kdy dochází k nezákonnému přeprodeji léků na internetu – ať už na online bazarech nebo na sociálních sítích. Jedná se zpravidla o léky nedostatkové, které postihly v nedávné době výpadky, například o léky na horečku nebo i o antibiotika a další léčivé přípravky dostupné pouze na předpis. Česká lékárnická komora pacienty a veřejnost před podobnými nabídkami varuje, protože jsou nelegální, a především není zaručen účinek ani bezpečnost těchto přípravků. Pokud pacient potřebuje lék, který má právě výpadek, nejlepší volbou zůstává porada s lékárníkem, případně, pokud se jedná o lék vydávaný na předpis, i konzultace s lékařem.

 • Namísto ochrany hospodářské soutěže ÚOHS radí co nejrychleji monopolizovat trh s léky. Tato doporučení jsou nepřijatelná a jejich vyslyšení by znamenalo konec lékárenské péče pro pacienty v ČR

  Namísto ochrany hospodářské soutěže ÚOHS radí co nejrychleji monopolizovat trh s léky. Tato doporučení jsou nepřijatelná a jejich vyslyšení by znamenalo konec lékárenské péče pro pacienty v ČR

  ÚOHS (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže) se v posledních téměř dvou letech zabýval šetřením nedostupností léků v některých lékárnách a selektivním dodáváním do vybraných lékáren ze strany výrobců, případně výrazně rozdílnými cenami, za které jsou tyto léky dodávány. V rámci šetření oslovil i Českou lékárnickou komoru, která mu předala obsáhlý materiál i s konkrétními případy nedodání léčivých přípravků do lékáren. Česká lékárnická komora po zveřejnění „Doporučení Úřadu směřující k podpoře soutěže a vyšší míře transparentnosti ve farmaceutickém sektoru” konstatuje, že při tomto šetření ÚOHS ignoroval některé situace, které se na trhu s léky odehrávají, a nesprávně analyzoval dodané informace k prospěchu pouze některých účastníků na trhu s léky. ÚOHS uvádí, že nebyl schopen nalézt relevantní data o distribuci léčivých přípravků, ačkoliv držitelé registrace, distributoři i lékárny hlásí Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv pohyb každého balení léčivého přípravku. Řešení, která ÚOHS nabízí, nejen, že nepomohou zlepšit dostupnost léků, ale zásadně ohrožují existenci lékárenské péče.