Světový den spánku 15. 3. 2013

Světový den spánku 15. 3. 2013

Na pátek 15. března připadá Světový den spánku, který pořádá Světová asociace spánkové medicíny. K této aktivitě se připojuje i Česká lékárnická komora a lékárníci v České republice. Cílem kampaně je upozornit na dodržování spánkové hygieny, která je základem zdravého a kvalitního spánku. Nespavost je totiž velmi často možné příznivě ovlivnit dodržováním jednoduchých pravidel, která Vám v průběhu kampaně blíže vysvětlí v lékárnách zapojených do akce. Správnou cestou k řešení nespavosti je úprava režimových opatření, nikoli postupný vznik závislosti na hypnoticích.

Spánek je nedílnou součástí lidského života, ve spánku strávíme téměř 1/3 života. Fyziologický spánek je důležitý nejen pro regeneraci fyzických a duševních sil, ale i pro celou řadu dalších pochodů, jako je paměť, koncentrace, učení, myšlení a také pro mnoho dalších metabolických procesů.

Nespavost se projevuje neschopností usnout, přerušovaným spánkem nebo předčasným probouzením, spánek je vnímán jako nekvalitní, neosvěžující a krátký. Nespavost negativně ovlivňuje pracovní výkon jedince, zvyšuje riziko dopravních nehod, a má tak negativní dopad na psychickou i fyzickou stránku člověka. Chronickými potížemi se spánkem trpí 10-20% populace.
 
Časté probouzení během noci vede k vyplavování stresových hormonů a k urychlení aterosklerotických změn. Důsledkem může být zvýšení krevního tlaku, srdečního tepu, zvýšení hladiny krevního cukru a cholesterolu. Dlouhodobá nespavost představuje také riziko vzniku depresí nebo závislosti (na alkoholu, nikotinu, kofeinu nebo lécích na spaní). Nespavost je tedy závažným zdravotním i socioekonomickým problémem. Je nutné si uvědomit, že kvalita našeho života závisí rovněž na kvalitě našeho spánku.
 
Fyziologie spánku
Během spánku se střídají dvě fáze spánku, jsou to synchronní (NREM) a paradoxní (REM) spánek. Během REM fáze spánku se nám zdají sny a mozková aktivita je obdobná jako u stavu bdění, zatímco NREM spánek umožňuje odpočinek celého těla i mozku. Tyto základní dvě fáze spánku se cyklicky střídají v intervalu 90-120 minut. Po sobě následující spánkové cykly jsou odděleny fázemi krátké bdělosti (1-3 minuty), během nichž měníme polohu a jen velmi zřídkakdy si je pamatujeme.
 
Procentuální rozdělení spánkových fází se mění v průběhu života, děti mají vyšší podíl REM spánku a hlubokých stádií NREM, u starších lidí (40+) naopak těchto stádií ubývá a zvyšuje se podíl bdělosti (tedy častých probuzení) a  NREM spánku.
 
Jako normální doba spánku se udává 6-9 hodin denně, ideálně v noci. Délka/potřeba spánku s věkem klesá.
 
Máte potíže se spánkem? Nemůžete usnout nebo se často probouzíte? Zkuste dodržovat zásady spánkové hygieny.
 
Dodržujete všechny zásady zdravého spánku, a přesto Vaše potíže přetrvávají? Zkuste navštívit některé z akreditovaných center diagnostiky a léčby poruch spánku. Rádi Vám poskytneme kontakty.

 
Mgr. Martina Dulavová
ÚL IKEM

 
Informační zdroje:
www.worldsleepday.com (online, cit. 4.3.2013)
Nevšímalová, S.: Vztah spánku a jeho poruch ke kvalitě života. Interní Med. 2006; 7 a 8: 342-347
Kubišová, J.: Doporučené postupy v péči o chronické pacienty – poradenství při nespavosti. Prakt. lékáren. 2010;6(4): 200-206


Příloha ke stažení:
Světový den spánku

 

Sdílet článek:

Související články

  • Lékárnické kapky – newsletter. Den lékáren – farmaceut, profesionál po celý život.

    Lékárnické kapky – newsletter. Den lékáren – farmaceut, profesionál po celý život.

    Den lékáren 2024

  • Lékárnické kapky – newsletter. Poradíme Vám s léčbou bolesti.

    Lékárnické kapky – newsletter. Poradíme Vám s léčbou bolesti.

    Jak si poradit s bolestí?

  • Lékárnické kapky – newsletter. Proč je dobré mít krevní tlak pod kontrolou?

    Lékárnické kapky – newsletter. Proč je dobré mít krevní tlak pod kontrolou?

    Vysoký krevní tlak nepodceňujte, změří vám ho i v lékárně