Tisková zpráva ČLnK – Lékárníci reexporty léků nepodporují.
V pondělí 3. září se uskutečnila z iniciativy České lékárnické komory schůzka jejího prezidenta Lubomíra Chudoby a vicepremiérky Karolíny Peake. Hlavním tématem setkání byl reexport léků z České republiky do zahraničí, zejména s ohledem na vyřazení této oblasti z vládního návrhu novely zákona o léčivech. Prezident ČLnK informoval na schůzce paní vicepremiérku nejen o postoji komory k reexportům, ale také o skutečných důvodech a možných zdravotních důsledcích nedostatku některých léků na českém trhu.
Paralelní vývoz léčiv do zahraničí, tzv. reexport, se v poslední době stává častou příčinou výpadku dodávek některých léčiv našim pacientům. Česká lékárnická komora proto trvale usiluje o legislativní změny, které by vedly k jeho omezení. "Novelizace zákona o léčivech v původním vládním návrhu sice nemohla zcela zabránit nežádoucímu vývozu léčiv do zahraničí, mohla však situaci výrazně zpřehlednit a dát do ruky státním institucím větší možnost k přijetí dalších opatření k zajištění léků pro české pacienty," říká Lubomír Chudoba a dodává, "dle rozhodnutí Evropského soudního dvora mohou jednotlivé státy EU i navzdory volnému pohybu zboží v rámci unie přijmout opatření, která jednostranně nadřazují zajištění dostatečného množství léčivých přípravků pro své občany volnému mezinárodnímu obchodu."
Lékárny v České republice se staly opakovaně terčem nepravdivého nařčení, že jsou finančně zainteresované na vývozu léků, které pak chybí pro léčbu našich pacientů. Nikdo, ani pověřené státní instituce, však takové tvrzení nedoložil reálnými daty. Ve skutečnosti mohou léky do zahraničí vyvážet výhradně držitelé distribučního oprávnění, tedy distributoři, nikoli lékárny. Ani v současné době není legální prodej léků z lékárny do distribuce, případně přímo do zahraničí. Státní ústav pro kontrolu léčiv, jako kontrolní orgán v této oblasti, nepředložil ani na výslovnou žádost ČLnK oficiální údaje, z nichž by vyplývalo, že lékárny porušují zákonná ustanovení distribucí léčiv. Z toho lze velmi snadno odvodit, že nedostatek některých léčiv na českém trhu není způsoben lékárnami, stejně tak z toho vyplývá, že se lékárny věnují především zajištění léčiv pro své pacienty a z vývozu léčiv do zahraničí neprofitují.
Tisková zpráva
Související články
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.
Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků
Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.
Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků
I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.