Tisková zpráva ČLnK ze dne 14. 1. 2011

Tisková zpráva ČLnK ze dne 14. 1. 2011

Česká lékárnická komora vyzývá k promyšlenému komplexnímu řešení lékové politiky v České republice.
Česká lékárnická komora (ČLnK) upřednostňuje celkovou, výraznější změnu pravidel cenové regulace léčiv a stanovení spoluúčasti za léčiva hrazená ze zdravotního pojištění. Je připravena se podílet na komplexní změně, která by odstranila hlavní nedostatky současného stavu.

Zejména se jedná o chaos v doplatcích, který neumožňuje pacientům, ale ani předepisujícím lékařům, aby se v nich orientovali. Je také zcela nezbytné změnit dosud nevymahatelná pravidla výběru regulačních poplatků, která deformují
podmínky pro poskytování lékárenské péče. Za principiálně nepřijatelné považuje ČLnK také přenášení nákladů sociální politiky státu za pacienty osvobozené od placení regulačních poplatků na poskytovatele lékárenské péče. 

“Samotná změna regulačního poplatku za položku na receptu na regulační poplatek za recept zmíněné problémy neřeší,” říká Stanislav Havlíček a dodává, “současně s ní musí nezbytně dojít i ke zrušení odpočtů z ceny léčivého přípravku hrazeného ze zdravotního pojištění. Pokud by k tomu nedošlo, pak by lékárny musely vydávat značnou část léků i při započtení nového poplatku pod nákupní cenou. To je z obecného principu zcela nepřijatelné.”
 
Zavedení regulačního poplatku za celý recept přinese nové situace a problémy. Pro pacienty bude například výhodnější mít na receptu předepsáno maximální možné množství položek a léčiv, bude pro ně ale nevýhodné kombinovat na jednom receptu hrazené a nehrazené léčivé přípravky.
 
Komplexní legislativní řešení problémů vyplývajících z plánovaných změn je nezbytné připravit před zavedením regulačního poplatku za recept do každodenní praxe. ČLnK je připravena se všemi zúčastněnými subjekty na něm spolupracovat.



Tisková zpráva

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.