Tisková zpráva ČLnK ze dne 22. 11. 2012
Praha 22. 11. 2012 - Česká lékárnická komora se v reakci na článek „Lékárny radí pacientům co koupit. Jdete pro aspirin, dostanete acylpyrin“ zveřejněný 20. 11. 2012 na iDNES.cz vyjadřuje k řádnému provádění tzv. generické substituce neboli možnosti lékárníka zaměnit pacientovi lék předepsaný lékařem za jiný lék. Česká lékárnická komora na problém zneužití Generické substituce upozorňuje dlouhodobě a nesouhlasí s tím, že jsou lékárníci nuceni vedením společnosti provozující lékárny používat vůči pacientům agresivní a nezákonné praktiky pro zajištění maximálního zisku.
Lékárník může se souhlasem pacienta zaměnit léky, pokud obsahují stejnou účinnou látku, ve stejné dávce, lékové formě a jsou stejně účinné a bezpečné. O této možnosti by měl pacienta vždy informovat. Kromě toho má možnost předepsaný lék se souhlasem pacienta nahradit jiným, opět se stejnou účinnou látkou, když předepsaný lék nemá na skladě a současně zdraví pacienta nezbytně vyžaduje okamžitý výdej léku. Pacient také může lékárníka požádat o výdej léku s nižším doplatkem.
Ve všech těchto případech se musí lékárník zdržet jakéhokoli nátlaku na pacienta. Lékárník může alternativy nabízet, ale nesmí je vnucovat, a to ani pod tlakem ze strany zaměstnavatele.
V článku zveřejněném na iDNES.cz se popisují způsoby záměn léčivých přípravků, které jsou v rozporu se zákonem. V článku se doslova uvádí, že provozovatel lékáren „umí přesvědčit pacienta, aby odešel s tím, co mu chtějí dát, a ne s tím, pro co si přišel“. V článku se také uvádí, že „nepřítomnost léčiva na lékárně umožňuje využití generické substituce a aktivní nabízení dostupných léčivých přípravků“.
Takto silově generickou substituci provádět nelze. Pro pacienta má být generická substituce možností volby. Popisované praktiky již z principu volbu pacienta vylučují, protože v lékárně je k dispozici pouze jeden léčivý přípravek s obsahem určité účinné látky, a lékárník pacientovi nenabízí alternativy, ale vnucuje mu svou vůli. Porušuje tím zákon již jen proto, že nepřítomnost léku v lékárně umožňuje náhradu jen, když pacient lék potřebuje ihned. K takovým situacím ovšem v praxi dochází jen vzácně.
Podle publikovaného článku provozovatel lékáren vnucujících pacientovi záměnu léčivých přípravků ani neskrývá svou motivaci a chlubí se, že navýšil poměr přesvědčených pacientů z 38 na 54 procent. Svévolným výběrem konkrétního léčivého přípravku ze skupiny léků se stejnou účinnou látkou obrat vybraného přípravku zvyšuje. Za to po jeho výrobci požaduje zpětné bonusy z ceny. Generická substituce je tímto způsobem zneužívána k čistě obchodním zájmům, k nimž nebyla zřízena.
Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK: +420 724 130 383, chudoba@lekarnici.cz
PharmDr. Stanislav Havlíček, viceprezident ČLnK: +420 724 782 632, havlicek@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK: +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz
Tisková zpráva
Související články
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.
Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků
Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.
Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků
I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.