Tisková zpráva ČLnK ze dne 22. 7. 2010

Tisková zpráva ČLnK ze dne 22. 7. 2010

ČLnK nabídla nově jmenovanému ministru zdravotnictví doc. MUDr. Leoši Hegerovi, CSc. spolupráci při přípravě lékárenské části avizovaných změn zdravotnictví. Ministr zdravotnictví při jednání s prezidentem komory vyjádřil vůli k navázání korektních partnerských vztahů mezi profesní samosprávou a ministerstvem zdravotnictví.
Uskutečnění záměrů koalice v oblasti léčiv nebude vzhledem k velké složitosti současného systému jednoduché. Výsledkem by mělo být především výrazné zjednodušení a zprůhlednění způsobu určení cen a úhrad za léčivé přípravky.
 
ČLnK upřednostňuje jednoduchá a trvanlivá pravidla srozumitelná odborníkům i pacientům. Řešením by mohl být systém předvídatelných doplatků. Ten by zajistil nejen léčiva dostupná pro všechny pacienty za stejných podmínek, ale také orientaci na rozsah a kvalitu poskytované lékárenské péče.
 
Česká lékárnická komora v současné době připravuje návrh nového modelu odměňování farmaceuta za jeho odbornou činnost při přípravě a výdeji léčiv, poskytování konzultační činnosti a dalších činnostech. Snadno dostupné lékárny jsou místem prvního kontaktu nemocného se zdravotníkem, který tak v rámci prevence významně snižuje náklady na další zdravotní péči.
 
Vyjádření nového ministra zdravotnictví Leoše Hegera je příslibem konstruktivního dialogu mezi ministerstvem zdravotnictví a Českou lékárnickou komorou.
 
 
 
 
 

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.