Tisková zpráva ČLnK ze dne 5. 11. 2012

Tisková zpráva ČLnK ze dne 5. 11. 2012

Lékárníci uvítali zájem ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven na větším zapojení lékáren do zajištění racionální farmakoterapie
            
 
Praha, 5. listopadu 2012 – Ve dnech 2. -3. listopadu se uskutečnil v Benešově XXII. sjezd delegátů České lékárnické komory. Kromě schválení rozpočtu komory a změn řádů byla hlavním bodem sjezdu diskuze s pozvanými hosty.

Hlavními hosty jednání byli ministr zdravotnictví doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., náměstek ministra zdravotnictví ing. Petr Nosek, ředitel VZP MUDr. Pavel Horák, MBA, ředitel SÚKL MUDr. Pavel Březovský, MBA, zástupce Svazu zdravotních pojišťoven MUDr. Pavel Frňka a děkan Farmaceutické fakulty UK prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.
Diskuze delegátů s hosty byla věnována aktuálním tématům lékové politiky státu a provozu lékáren v České republice. Zástupci lékárníků, ministerstva i pojišťoven se shodli na tom, že lékárníci mohou celému systému zdravotní péče ušetřit významné prostředky díky plánované elektronizaci zdravotnictví.  Ta jim umožní účinněji kontrolovat duplicity v předepisování léčiv, jejich vzájemné interakce a kontraindikace. To jsou cesty, jimiž přicházejí pojišťovny i pacienti o nemalou část svých prostředků utracených za léčbu.

Souvisejícím tématem bylo řešení některých nekalých praktik ve zdravotnictví. Ty připravují celý systém každý rok o nezanedbatelné finanční částky. Poprvé v historii, zřejmě i pod dojmem ekonomického stavu zdravotních pojišťoven, se podařilo zástupcům ČLnK dohodnout s pojišťovnami i Státním ústavem pro kontrolu léčiv společný koordinovaný postup vůči těmto praktikám, mezi něž lze například zařadit takzvané batůžkaření, to je mnohdy spojené i s falešným vykazováním poskytnuté zdravotní péče.

Ministr zdravotnictví v závěru diskuse podpořil návrh ČLnK na podporu malých venkovských lékáren, které nemohou konkurovat velkým a řetězcovým lékárnám a přesto jsou pro udržení sítě zdravotnických zařízení i dostupnosti léků pro pacienty nezbytnou součástí primární péče.

Delegáti sjezdu ČLnK opakovaně deklarovali svou připravenost ke spolupráci s ministerstvem zdravotnictví i zdravotními pojišťovnami na smysluplných opatřeních, která omezí nekalosoutěžní praktiky a plýtvání s prostředky určenými k léčení pacientů. Za nezbytnou podmínku přijímaných opatření považují delegáti i nadále udržení finanční stability, zejména s ohledem na stále se horšící pozici malých a venkovských lékáren.
 
 
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991. 
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.


Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:        +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
PharmDr. Stanislav Havlíček, viceprezident ČLnK: +420 724 782 632, havlicek@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK:         +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz


Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.