Tisková zpráva ČLnK ze dne 6. 12. 2012

Tisková zpráva ČLnK ze dne 6. 12. 2012

Na Slovensku se daří úspěšně řešit nejen reexporty léčiv

Praha, 6. prosince 2012 – Na Slovensku se vláda rozhodla razantně řešit reexporty léčiv, v jejichž důsledku se slovenští pacienti a zdravotníci potýkají s nedostupností některých léčiv na trhu, podobně jako je tomu nyní u nás. Právě přijatá novela zákona o léku umožňuje Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv zakázat vývoz léku, který by mohl slovenským pacientům chybět. Tento způsob zajištění dostatečného množství léků pro vlastní pacienty není v rozporu s evropským právem, přestože se někdy taková tvrzení objevují. Jakmile vstoupí tato novela v účinnost, bude pro překupníky léků mnohem složitější vyvážet ze Slovenska léky určené původně místním pacientům.
Situace v České republice je zatím složitější. Navržená novela zákona o léčivech sice reexporty částečně řeší, spíše však v oblasti identifikace toho, zda půjdou léky z distribuce k pacientům či k další distribuci do zahraničí. Český návrh tedy nemůže reexportům zabránit, pravděpodobně je na rozdíl od slovenské verze ani významně neomezí. Pokud má být i nadále zajištěno dostatečné množství a sortiment léků pro české pacienty, měla by se nechat Česká republika inspirovat na Slovensku a přijmout zákonnou úpravu umožňující zakázat vývoz léku v případě ohrožení jeho dostupnosti na českém trhu. Pak by nemuseli mít pacienti obavu o dostupnost léčiv, zejména těch, která jsou u nás výrazně levnější než v zahraničí. Česká lékárnická komora předložila paragrafované znění pozměňovacího návrhu k zákonu o léčivech, který se slovenským návrhem inspiruje, členům Zdravotního výboru Parlamentu ČR na jeho jednání dne 27. 11. 2012.
Slovenští zákonodárci odsouhlasili také zákaz věrnostních systémů – bonusů v lékárnách a zákaz vytváření řetězců lékáren.

Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:        +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
PharmDr. Stanislav Havlíček, viceprezident ČLnK: +420 724 782 632, havlicek@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK:         +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz

Tisková zpráva

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.