Upozornění na zneužívání pojmu lékárna  nezdravotnickými subjekty

Upozornění na zneužívání pojmu lékárna nezdravotnickými subjekty

Tisková zpráva ze dne 26. 8. 2013




V poslední době se stále častěji setkáváme s tím, že někteří provozovatelé běžných obchodů, například s konopnými produkty, zneužívají při své propagaci slovo lékárna, přestože jejich provozovna není podle platných právních předpisů lékárnou a ani kvalifikace jejich personálu neodpovídá požadavkům na univerzitní vzdělání v oboru farmacie. V kupujících je tak vytvářen mylný dojem, že jejich zdravotní obtíže řeší kvalifikovaní zdravotníci ve zdravotnickém zařízení.
 
Na zneužívání pojmu lékárna různými nezdravotnickými subjekty upozorňujeme již delší dobu. Jejich i potenciální zákazníci jsou vystaveni zcela zjevně nekalému jednání, když jsou uváděni v omyl, neboť jim ve skutečnosti nebude poskytnuta inzerovaná služba ve zdravotnickém zařízení, ale v běžném obchodě. Nehledě na to, že prodávané přípravky ani nespadají do kategorie léčiv. Lékárna je zcela jasně definována zákony a vyhláškami, musí splňovat celou řadu požadavků na věcné a technické vybavení, v neposlední řadě musí disponovat také kvalifikovaným personálem, který prochází celoživotním a specializačním vzděláváním obdobně, jako je tomu u lékařů a zdravotních sester.
 
Nehodnotíme produkty konkrétního obchodu, to nám v tomto případě ani nepřísluší, přesto musíme upozornit pacienty na to, že se mohou se zneužíváním pojmu lékárna setkat. Každá skutečná lékárna by měla být označena zeleným lékárenským křížem a na viditelném místě by měly být vyvěšeny údaje o odborném zástupci a vedoucím lékárníkovi. Údaje je možné ověřit také na webech Státního ústavu pro kontrolu léčiv a České lékárnické komory.


Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:         +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Michal Hojný, člen představenstva ČLnK:        +420 606 649 180, hojny@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK:         +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz

Tisková zpráva

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.