V nočních hodinách z 12. na 13. srpna budou zcela nedostupné všechny služby systému eRecept, částečně nedostupný bude systém 10. 8. mezi 23. a 24. hodinou

V nočních hodinách z 12. na 13. srpna budou zcela nedostupné všechny služby systému eRecept, částečně nedostupný bude systém 10. 8. mezi 23. a 24. hodinou

Česká lékárnická komora (ČLnK) zaznamenala informaci na portálu www.ePreskripce.cz o plánované technické údržbě infrastruktury systému eRecept od pátečních 18 hodin do sobotní 3. hodiny ranní. Od páteční 23. hodiny budou služby systému zcela nedostupné, záložní datové centrum pro lékárníky bude v provozu. V souvislosti s touto plánovanou technickou údržbou může dnes 10. 8. 2022 od 23:00 hodin do 24:00 hodin docházet k omezenému přístupu k lékového záznamu, ověření duplicit a digitalizace listinných receptů. Všechny primární služby systému eRecept budou 10. 8. v provozu bez omezení.
Plánovaná technická údržba pravděpodobně zasáhne minimum pacientů, bude však mít vliv na pohotovostní služby - lékařské a především lékárenské. Předepisující lékaři mohou v době nedostupnosti systému eRecept vystavovat listinné recepty. Upozorňujeme, že na každém listinném receptu může být předepsán pouze jeden lék.Vydávající lékárníci mohou vydávat léky na listinné recepty bez omezení, pokud je na jednom receptu předepsán pouze jeden lék. Listinné recepty s dvěma předepsanými léky jsou neplatné. Výdej eReceptů bude i přes přístup do třetího úložiště komplikovaný.
 
Prosíme pacienty o trpělivost, výdej léků na recept v lékárně může být v nočních hodinách z pátku na sobotu výrazně pomalejší, komplikovanější či v krajních případech nemožný.
 
ČLnK chápe, že je technická údržba systémů nutná, také chápe, že může docházet k výpadkům systému. Je však důležité zajistit kontinuitu zdravotní péče a výdej léčivých přípravků nezávislý na technických prostředcích systému eRecept. Lékárníci by v případě plánovaného i neplánovaného výpadku měli mít kompetence k emergentnímu výdeji léčivých přípravků pacientům. V praxi se také ukazuje, že počet předepisovaných léčivých přípravků na listinný recept by měl být opět zvýšen na 2 položky, stejně jako tomu je u eReceptu.

Sdílet článek:

Související články

 • Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu

  Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu

  Úhrady léků a doplatky na ně jsou pro širokou veřejnost obtížně pochopitelnou problematikou. Ceny i úhrady léků se vlivem pravidelných revizí neustále mění. Těmto častým a jen velmi těžko předvídatelným změnám čelí jak lékárny, tak pacienti. Doplatek vzniká jako rozdíl mezi cenou a výší úhrady ze zdravotního pojištění. Konečnou cenu léků z velké části určují výrobci a tím také ovlivňují výši doplatku na konkrétní lék. S vysokou spoluúčastí mohou pacientům částečně v některých případech pomoci ochranné limity, i ty jsou však nepřehledné.

 • Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem?

  Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem?

  Pokud chybí lék na průjem, na který jste zvyklí, obraťte se s důvěrou na svého lékárníka. Ten Vám poradí vhodnou alternativu vzhledem k povaze potíží i například věku pacienta. Při léčbě průjmu hrají zásadní roli režimová opatření, jak doporučuje Česká gastroenterologická společnost. Nejlepší je průjmu předcházet a volit vhodnou prevenci onemocnění.

 • Jak zabalit léky na cestu? Je to jednoduché, když máte dobře vybavenou domácí lékárničku

  Jak zabalit léky na cestu? Je to jednoduché, když máte dobře vybavenou domácí lékárničku

  Blíží se období dovolených, které s sebou přináší i nutnost balení cestovní lékárničky. K jejímu vybavení můžeme využít přípravky z domácí lékárničky, proto je vhodné udržovat její obsah aktuální a alespoň dvakrát ročně ji zkontrolovat. Kromě správného obsahu domácí i cestovní lékárničky je nutné myslet i na způsob uchovávání léků, právě v létě totiž více než kdy jindy hrozí jejich znehodnocení vlivem nevhodného skladování. Léčivé přípravky je nutné pravidelně kontrolovat i kvůli exspiraci. Období před létem je na úklid lékárničky ideální – a neměli bychom zapomínat ani na vybavení lékárničky na chatě či chalupě, obzvlášť pokud tam budeme v létě trávit více času.