V nočních hodinách z 12. na 13. srpna budou zcela nedostupné všechny služby systému eRecept, částečně nedostupný bude systém 10. 8. mezi 23. a 24. hodinou

Prosíme pacienty o trpělivost, výdej léků na recept v lékárně může být v nočních hodinách z pátku na sobotu výrazně pomalejší, komplikovanější či v krajních případech nemožný.
ČLnK chápe, že je technická údržba systémů nutná, také chápe, že může docházet k výpadkům systému. Je však důležité zajistit kontinuitu zdravotní péče a výdej léčivých přípravků nezávislý na technických prostředcích systému eRecept. Lékárníci by v případě plánovaného i neplánovaného výpadku měli mít kompetence k emergentnímu výdeji léčivých přípravků pacientům. V praxi se také ukazuje, že počet předepisovaných léčivých přípravků na listinný recept by měl být opět zvýšen na 2 položky, stejně jako tomu je u eReceptu.
Související články
Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu
Úhrady léků a doplatky na ně jsou pro širokou veřejnost obtížně pochopitelnou problematikou. Ceny i úhrady léků se vlivem pravidelných revizí neustále mění. Těmto častým a jen velmi těžko předvídatelným změnám čelí jak lékárny, tak pacienti. Doplatek vzniká jako rozdíl mezi cenou a výší úhrady ze zdravotního pojištění. Konečnou cenu léků z velké části určují výrobci a tím také ovlivňují výši doplatku na konkrétní lék. S vysokou spoluúčastí mohou pacientům částečně v některých případech pomoci ochranné limity, i ty jsou však nepřehledné.
Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem?
Pokud chybí lék na průjem, na který jste zvyklí, obraťte se s důvěrou na svého lékárníka. Ten Vám poradí vhodnou alternativu vzhledem k povaze potíží i například věku pacienta. Při léčbě průjmu hrají zásadní roli režimová opatření, jak doporučuje Česká gastroenterologická společnost. Nejlepší je průjmu předcházet a volit vhodnou prevenci onemocnění.
Jak zabalit léky na cestu? Je to jednoduché, když máte dobře vybavenou domácí lékárničku
Blíží se období dovolených, které s sebou přináší i nutnost balení cestovní lékárničky. K jejímu vybavení můžeme využít přípravky z domácí lékárničky, proto je vhodné udržovat její obsah aktuální a alespoň dvakrát ročně ji zkontrolovat. Kromě správného obsahu domácí i cestovní lékárničky je nutné myslet i na způsob uchovávání léků, právě v létě totiž více než kdy jindy hrozí jejich znehodnocení vlivem nevhodného skladování. Léčivé přípravky je nutné pravidelně kontrolovat i kvůli exspiraci. Období před létem je na úklid lékárničky ideální – a neměli bychom zapomínat ani na vybavení lékárničky na chatě či chalupě, obzvlášť pokud tam budeme v létě trávit více času.