Veronika Orendášová je novou tiskovou mluvčí České lékárnické komory

Veronika Orendášová je novou tiskovou mluvčí České lékárnické komory

PharmDr. Veronika Orendášová se stala novou tiskovou mluvčí České lékárnické komory, kde na této pozici nahradila Mgr. Michaelu Bažantovou. Pracuje v Jičíně jako vedoucí lékárny a také jako externí lektorka pro pořadatele vzdělávacích akcí. Od roku 2019 je předsedkyní okresního sdružení lékárníků (OSL) v Jičíně. Ve stejném roce kandidovala do představenstva České lékárnické komory, kde se zapojila i do pracovní skupiny pro public relations a komunikaci.

 PharmDr. Veronika Orendášová vystudovala Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Již 15 let vede lékárnu v Jičíně, věnuje se lektorské činnosti a pravidelně přednáší kolegyním a kolegům připravujícím se na atestaci v Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. Společně s kolegy ve sféře celoživotního vzdělávání se například podílela na e-learningu „Kontroly SÚKL v lékárnách“.

Novou pozici chápu jako velkou výzvu. Budu aktivně pokračovat v práci, kterou jsem v představenstvu začala. Těším se na spolupráci s kolegyněmi a kolegy a věřím, že se nám společně podaří veřejnosti ještě blíže představit náročnou zdravotnickou profesi lékárníků, aby současní studenti oboru získali perspektivní budoucnost, jakou si po absolvování těžkého studia zaslouží,“ říká PharmDr. Veronika Orendášová, tisková mluvčí České lékárnické komory.

Mezi její záliby patří balet, plážový volejbal a hra na klavír. Největším koníčkem však zůstává její práce.

PharmDr. Veronika Orendášová střídá na pozici Mgr. Michaelu Bažantovou, která byla tiskovou mluvčí ČLnK posledních osm let. Michaela Bažantová na pozici tiskové mluvčí aktivně jménem lékárníků spolupracovala s médii, řešila zásadní problémy jako koronavirovou pandemii, výpadky léků či pomoc lékárníků v komunikaci s ukrajinskými uprchlíky. Zasloužila se o rozvoj komunikace České lékárnické komory a ze své pozice tiskové mluvčí edukovala veřejnost pomocí relevantních a o odbornost opřených informací prostřednictvím médií i sociálních sítí.

Příloha:

Tisková informace

Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.

Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Sdílet článek:

Související články

 • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

  Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

  Dnes se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR kulatý stůl na téma zásilkového výdeje léků na předpis. Česká lékárnická komora vítá snahu ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, pacientských organizací a dalších věnovat pozornost důkladné přípravě legislativního návrhu. Je především v zájmu pacientů, aby se zásilkový výdej nezavedl ve zjednodušené podobě, jež by vyhovovala pouze těm, kteří v lécích vidí jen další položku rozšiřující sortiment internetových obchodů. Česká lékárnická komora upozornila poslance a zástupce Národní asociace pacientských organizací na rizika zásilkového výdeje na předpis. Zároveň je seznámila s pravidly a opatřeními, která musí být přijata před jeho případným zavedením. Na prvním místě jako vždy zůstává zachování bezpečné a kvalitní lékárenská péče, která dosud chrání zdraví a život pacientů.

 • Výdej léků mimo lékárny může ohrozit zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varuje před snahou o jeho rozšíření

  Výdej léků mimo lékárny může ohrozit zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varuje před snahou o jeho rozšíření

  Novelou vyhlášky o registraci léčivých přípravků, platnou od 1. 1. 2024, rozšířilo Ministerstvo zdravotnictví ČR spektrum léků, které se mohou prodávat například v drogeriích či na čerpacích stanicích. Toto doplnění bylo provedeno bez vědomí České lékárnické komory. Léky patří do lékárny a jejich výdej mimo lékárny představuje pro zdraví lidí velké riziko.

 • V období Vánoc pacienti často žádají lékárníky o své chronické léky na předpis, i když nemají recept. Farmaceuti však zatím nemohou tento mimořádný výdej provést

  V období Vánoc pacienti často žádají lékárníky o své chronické léky na předpis, i když nemají recept. Farmaceuti však zatím nemohou tento mimořádný výdej provést

  Vánoce se rychle blíží a s nimi výjimečné situace, při kterých lidé zapomínají na své léky. Ať už budete svátky trávit kdekoliv, lékárníci upozorňují, abyste pamatovali na užívání chronických léků, stejně jako na včasné vyzvednutí receptu u lékaře a následně léku v lékárně. Vánoce jsou totiž pro lékárníky symbolem často vypjatých situací, kdy po nich pacienti svůj chronický lék žádají, aniž mají recept. Česká lékárnická komora dlouhodobě upozorňuje, že řešením by byla možnost lékárníků mimořádně takový lék vydat i bez předpisu lékaře. To by podle reprezentativního průzkumu SC&C uvítalo až 80 % respondentů napříč společností. Lékárníci jsou na mimořádný výdej připraveni a jejich přístup k lékovému záznamu pacienta a jasná pravidla, která ČLnK navrhuje, zamezí riziku jeho zneužití.