Více než 99 % české populace má nedostatek vitamínu D z přijímané stravy. Lékárníci poradí se způsoby jeho správného doplnění

Více než 99 % české populace má nedostatek vitamínu D z přijímané stravy. Lékárníci poradí se způsoby jeho správného doplnění

Česká lékárnická komora (ČLnK) u příležitosti Světového dne osteoporózy poukazuje na toto postupující onemocnění kostry, jímž v České republice trpí více než půl milionu osob.(1) Nemoc je spojená s nedostatkem vápníku a vitamínu D. Ten drtivá většina Čechů nezvládá přijímat v dostatečném množství z každodenní stravy. Lidé v každém věku by tak měli věnovat zvýšenou pozornost prevenci. O nejvhodnějších způsobech zvýšení příjmu vitamínu D se mohou celoročně poradit se svým lékárníkem.
      Praha, 8. října 2019 – Osteoporóza, známá také jako řídnutí kostí, je charakterizována úbytkem kostní hmoty a poruchami stavby kostí s následným zvýšením jejich křehkosti a vyšším rizikem zlomenin. „Onemocnění bývá často dlouhou dobu bezpříznakové a projevit se může až s první zlomeninou. Je proto důležité zaměřit se především na prevenci, se kterou pomáhají svými konzultaci také lékárníci,“ uvádí prezident ČLnK PharmDr. Lubomír Chudoba a zdůrazňuje, že nejohroženější skupinou jsou ženy starší 50 let a mezi rizikové faktory patří například nízká hmotnost, nedostatečný příjem vápníku, kouření či konzumace nadměrného množství alkoholu.
 
Nejlepší prevence – pravidelný pohyb a dostatek vápníku i vitamínu D
      Odborníci odhadují, že řídnutím kostí v ČR trpí asi 600 tisíc pacientů. „Základem prevence i léčby osteoporózy je vápník v kombinaci s vitamínem D, který pomáhá při jeho vstřebávání,“ vysvětluje viceprezident ČLnK a praktikující lékárník Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. Dostatek tohoto vitamínu přitom podle dat Státního zdravotního ústavu dokáže z běžné stravy přijmout necelé 1 % dospělých.(2) „Předcházet osteoporóze je důležité již od dětství. Základem je pravidelný pohyb a dodržování vyváženého jídelníčku. V takovém případě je lidské tělo schopné získat dostatečné množství vitamínu D i vápníku přirozeně přímo ze stravy,“ dodává Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. s ohledem na fakt, že takových jedinců není v naší populaci mnoho.
 
Vitamínu D vzniká na podzim a v zimě málo
     
Vitamín D přirozeně vzniká v kůži díky slunečnímu záření. Především v podzimních a zimních měsících je však jeho tvorba nedostatečná. Často je proto důležité doplnit tento vitamín jiným způsobem, s čímž pacientům pomohou také lékárníci. „Příjem vitamínu D je vhodné zvýšit například častější konzumací mořských ryb. Doplnit jej lze také pomocí léčivých přípravků či doplňků stravy. S volbou správné formy pomůže odborný personál v lékárnách,“ uzavírá tisková mluvčí ČLnK Mgr. Michaela Bažantová s tím, že nedostatek vitamínu D stojí nejen za vznikem osteoporózy, ale souvisí také s nízkou obranyschopností organismu.
 
Jak předcházet osteoporóze? Poradí pacientský web lekarnickekapky.cz
         Na webu www.lekarnickekapky.cz naleznete mnoho témat a praktických rad o vašem zdraví. Nechybí ani sekce určená přímo Světovému dni osteoporózy, kde se nachází informace související s tímto chronickým onemocněním kostí.
______________________________________________________________________________________________
(1) https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2010/12/02.pdf
(2) http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/mene-nez-1-osob-ma-dostatek-vitaminu-d-z-obvykle-ceske

densitometrie.jpg

osteoporoza.jpg

shutterstock-215757280.jpg

vapnik-vit-d.jpg

losos-(1).jpg


Tisková zpráva ke stažení ZDE.

Brožura ke stažení ZDE.

Foto 1
Foto 2
Foto 3
Foto 4
Foto 5



Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
 
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.


 

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.