
Pokud vznikne státem ovládaný obchodník s energiemi i pro zdravotnická zařízení, musí mít možnost nákupu energií jeho prostřednictvím všechna zdravotnická zařízení včetně lékáren, bez ohledu na způsob vlastnictví a provozování.
- • Lékárny i další zdravotnická zařízení patří mezi složky kritické infrastruktury, poskytují zdravotní služby občanům ČR ve všech částech republiky.
- • Lékárny podléhají přísné regulaci cen, úhrad a obchodních přirážek. Většina léků v lékárnách, resp. všechny, které jsou alespoň částečně hrazené ze zdravotního pojištění, spadají pod tuto regulaci. Lékárny tudíž nemohou vzrůstající náklady do cen těchto léků promítnout.
- • Léky si lidé zpravidla nepořizují bezdůvodně, ale proto, že je potřebují kvůli svému zdraví. Proto by jejich ceny, i těch k samoléčbě, neměly růst tempem, kterým rostou ceny energií nebo potravin.
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory
Vyjádření
Související články
Z monitoringu médií: ČLnK: V každém kraji by měla být alespoň jedna pohotovostní lékárna s nepřetržitým provozem
V České republice je pouze 16 lékáren, které jsou pacientům k dispozici v režimu 24/7. V 7 krajích dokonce není ani jedna. ČLnK proto vydala Stanovisko představenstva ČLnK k řešení lékárenské pohotovosti v České republice, ve kterém se vyjadřuje mimo jiné ke geografickému rozmístění lékáren s nepřetržitým provozem. Alespoň jedna taková lékárna by měla být v každém kraji.
Z monitoringu médií: Prezident České lékárnické komory byl hostem pořadu Otázky Václava Moravce
Výpadky léků jsou stále aktuální téma pro celou českou společnost. Jejich řešení však není jednoduché ani rychlé. V pořadu Otázky Václava Moravce k problematice výpadků léků vedle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka zasedl jako host Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory (ČLnK).
Lékárnické kapky – newsletter, březen 2023
Vychází další e-Newsletter webového portálu České lékárnické komory pro veřejnost Lékárnické kapky (www.lekarnickekapky.cz). Blíží se jaro a s ním i [...]