Vyjádření České lékárnické komory k tiskové zprávě Státního ústavu pro kontrolu léčiv ze dne 25. 1. 2023 o ztrátě léků z lékáren za více než 66 milionů korun

Vyjádření České lékárnické komory k tiskové zprávě Státního ústavu pro kontrolu léčiv ze dne 25. 1. 2023 o ztrátě léků z lékáren za více než 66 milionů korun

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydal 25. 1. 2023 tiskovou zprávu „Z lékáren se ztratily léky za více než 66 milionů korun. SÚKL udělil pokuty a navrhuje zpřísnění zákona“. V tiskové zprávě SÚKL uvádí, že se jeho inspektoři při kontrolách v lékárnách setkávají se systematickým porušování zákona o léčivech a vyslovuje podezření, že se jedná o nelegální organizovanou činnost s cílem vyvézt tyto léky do zahraničí. Česká lékárnická komora (ČLnK) považuje za nezbytné se k této tiskové zprávě vyjádřit.
ČLnK především prohlašuje, že nelegální činnost některých provozovatelů lékáren popisovaná v tiskové zprávě SÚKL je opovrženíhodná a má být odhalována a tvrdě trestána. ČLnK sama opakovaně nabízela Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv pomoc při odhalování těchto praktik a současně žádala, aby Státní ústav pro kontrolu léčiv poskytoval ČLnK dostatečné podklady pro to, aby komora mohla vést disciplinární řízení s těmi svými členy, kteří se na nelegální činnosti podílejí. V takto vážných případech by mohli být obvinění i vyloučeni z komory, čímž by přišli o možnost vykonávat své povolání. SÚKL této nabídky ČLnK zatím nikdy nevyužil a nepředal ČLnK údaje umožňující zahájit disciplinární řízení. ČLnK nemůže přehlédnout, že tisková zpráva svým titulkem a úvodními slovy vyvolává dojem, že jde o jev, který se týká lékáren v České republice jako celku. Proti tomu se ČLnK důrazně ohrazuje. Lékárny, resp. jejich provozovatelé, lékárníci a další zaměstnanci lékáren jsou slušní a poctiví lidé, kteří poskytují lékárenskou péči pacientům v České republice a neporušují zákon o léčivech. Pokud se mezi nimi vyskytuje několik málo jedinců, kteří zneužívají léčivé přípravky pouze k vlastnímu sebeobohacení nezákonným vývozem, pak nelze ani naznačovat, že jde o problém všech lékáren. ČLnK poukazuje na to, že nezákonná činnost, na kterou upozorňuje SÚKL v tiskové zprávě z dnešního dne, je letitá, čili nejde o něco, co by se poprvé projevilo teprve v posledních měsících. Přesto dosud nebyla navržena změna zákona o léčivech, která by Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv umožňovala účinnější odhalování a trestání nezákonných vývozců léků. V tiskové zprávě zmíněný návrh na navýšení pokut je spíše rezignací na skutečnou snahu řešit jádro problému, neboť jde o pokutu za přestupek spočívající v neplnění povinnosti vedení řádné evidence léčivých přípravků v lékárně, nikoliv za přestupek spočívající v nezákonném vývozu léků. Mnohaletá činnost nelegálních vývozců léků potvrzuje, že veřejný apel na to, „aby s tím přestali“, vyslovený v tiskové zprávě ředitelkou SÚKL, se mine účinkem. ČLnK proto řešení vidí výlučně v účinné změně zákona o léčivech, v lepším využití dat o distribuci léčivých přípravků v ČR, které má SÚKL k dispozici, ve zlepšení důsledné kontrolní činnosti ze strany SÚKL a v navázání spolupráce mezi SÚKL a ČLnK při odhalování a trestání těchto deliktů. Tiskové vyjádření Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991. Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Sdílet článek:

Související články

  • Lékárnické kapky – newsletter. Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren.

    Lékárnické kapky – newsletter. Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren.

    Ačkoliv je samoléčba zcela běžná, její úspěšnost a bezpečnost závisí na správném výběru léčiva i dodržení doporučeného dávkování. S tím dokáží pomoct právě farmaceuti a farmaceutičtí asistenti, jelikož lékárna je mnohdy prvním zdravotnickým zařízením, které pacient při menších zdravotních obtížích vyhledá.

  • Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren. 47 procent pacientů má obavy z nedostatečného účinku samoléčby.

    Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren. 47 procent pacientů má obavy z nedostatečného účinku samoléčby.

    Ve čtvrtek 19. června se v lékárnách po celé České republice uskuteční tradiční Den lékáren, letos s podtitulem Samoléčba začíná v lékárně. Česká lékárnická komora (ČLnK) v rámci kampaně upozorňuje na bezpečnou a správnou samoléčbu jako běžnou součást péče o zdraví a připomíná nezastupitelnou roli farmaceutů coby odborníků, kteří pacienty samoléčbou bezpečně provedou. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 16. do 20. června v téměř 1 400 lékárnách po celé České republice.

  • Reakce České lékárnické komory na tiskovou zprávu ÚOHS ze dne 28. 5. 2025

    Reakce České lékárnické komory na tiskovou zprávu ÚOHS ze dne 28. 5. 2025

    Česká lékárnická komora reaguje na tiskovou zprávu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže z 28. 5. 2025.