Výpadek v dodávkách léčiva nemusí znamenat konec léčby

Výpadek v dodávkách léčiva nemusí znamenat konec léčby

Praha, 16. ledna 2012

V poslední době se v médiích objevují informace o ukončení dodávek některých léčivých přípravků do lékáren v České republice. Nemusí to však vždy znamenat, že nebudou mít pacienti k dispozici účinnou látku obsaženou v přípravku s ukončenou distribucí. Jak je to možné?
Velmi dobře to můžeme ukázat na přípravku Ganaton. Ukončení jeho dodávek do České republiky oznámil výrobce prostřednictvím médií v uplynulém týdnu. Zároveň se objevila informace, že tak nebude pro pacienty k dispozici účinná látka itoprid obsažená ve zmíněném přípravku. V současnosti jsou však na trhu dva generické, tedy terapeuticky rovnocenné přípravky se stejným obsahem itopridu. Léčba pacientů tak není v tomto konkrétním případě ohrožena.
„Situace v dodávkách některých léčiv do lékáren se velmi rychle mění, proto je pro pacienty nejlepším řešením zeptat se ve své lékárně a získat tak prostřednictvím lékárníka informaci o aktuální dostupnosti léčiv na trhu a také o možných náhradách konkrétního přípravku,“ říká Lubomír Chudoba a dodává, „lékárníci jsou na základě svého odborného posouzení schopni nejen navrhnout případnou generickou náhradu přípravku, ale také zjistit jeho aktuální dostupnost v distribuci.“ Ukončení dodávek některých přípravků na trh je spojeno právě s ukončením jejich patentové ochrany. Zpravidla jsou nahrazeny léky generickými, tedy terapeuticky plně srovnatelnými. V jejich výběru pomáhají pacientům v rámci generické substituce lékárníci, pacienti se tak nemusí obávat o zajištění své léčby.


PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK: +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz

PharmDr. Stanislav Havlíček, viceprezident ČLnK: +420 724 782 632, havlicek@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK: +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz





Sdílet článek:

Související články

  • Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti

    Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti

    I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.

  • Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků

    Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků

    Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.

  • Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků

    Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků

    I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.