Autor článku: ČLnK
8. 3. 2011 | 2 min. čtení
V posledních týdnech se média intenzivně věnují plánovaným změnám DPH. Ty se mají zásadně dotknout i léků. To s sebou přinese nejen vyšší náklady pojišťoven, ale také pacientů. Zároveň také pravděpodobně dojde k omezení dostupnosti léků bez doplatku. Zvýšení cen léků totiž proběhne podle posledních zpráv dříve, než dojde ke zvýšení úhrad pojišťovnami. Ty jsou v této věci odkázané na stanovení úhrad Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Na tyto skutečnosti upozornila ve svých pořadech opakovaně nejen Česká televize, ale také TV Prima a specializovaný lékárenský informační a podcastový portál Apatykář.
Změna DPH u léčiv jednoznačně zvýší spoluúčast pacientů. V okamžiku zvýšení DPH na léky pacientům výrazně vzrostou doplatky. Jestliže se vláda rozhodla zvýšit daň z přidané hodnoty, pak by měla pacientům také říci upřímně, co to pro ně bude znamenat. Kromě zvýšení doplatků to bude znamenat také vyvedení větších finančních prostředků z vybraného zdravotního pojištění. Česká lékárnická komora upřednostňuje varinatu, která se blíží většině EU. V ní jsou léky zatíženy buď sníženou sazbou, nebo dokonce nejsou touto daní zatíženy vůbec. To říká v rozhovoru pro server Apatykář prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.
Celý rozhovor si můžete poslechnout zde
Zdroj: Apatykář®
Pro ministerstvo zdravotnictví je zvýšení DPH zásah, se kterým nepočítalo. V Otázkách Václava Moravce to 6. března přiznává ministr zdravotnictví Leoš Heger. Potvrzuje tak úvahu Václava Moravce, který uvádí, že není pochyb o tom, že se přesunutí léků ze snížené desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty do sazby dvacetiprocentní projeví ve státním rozpočtu neutrálně. Stát sice vybere vyšší daň, zároveň ale dojde k vyšším výdajům zdravotních pojišťoven za léky, tedy k výpadku dalších peněz ve zdravotním systému.
Prezident České lékárnické komory doplňuje, že podle údajů PGEU je v celé Evropě DPH na léky na průměrné úrovni zhruba 8,5 procent. Nápad na převedení léků do základní 20% sazby významným způsobem zasáhne nejen do hospodaření pacientů. Jim léky zdraží. Pokud bude přijata legislativní úprava ve změně cenotvorby na takzvanou jádrovou úhradu, zasáhne nová DPH významným způsobemi samozřejmě i do nákladů zdravotních pojišťoven. Na místě je podle prezidenta komory také zmínit praxi v jiných zemích Evropské unie, kde jsou léky úplně vyjmuty z DPH.
Celý pořad najdete zde, diskuzi ke změnám DPH u léků mezi 28. a 40. minutou.
Zdroj: Česká televize
Události 3. března 2011 se věnují také možnosti předzásobení pacientů léky před zvýšením DPH. Prezident ČLnK Stanislav Havlíček před nákupem většího množství léků do zásoby varuje. Důvodem je především doba jejich použitelnosti. To znamená, že kromě léků s předpokládanou rychlou spotřebou, či použitých k obnově vybavení domácí lékárničky, nemá nákup větších zásob význam. Takto zakoupené léky mohou naopak projít a budou muset být zbytečně likvidovány, neboť jejich užitím mohou lidé riskovat výrazné zdravotní obtíže.
Celá reportáž začíná v čase 1:22 min. a můžete ji najít zde
Zdroj: Česká televize
TV Prima varuje ve svých zprávách před následky zvýšení DPH u léků. Pacientům nebudou po změně daně dostupné léky bez doplatku. Současně se zvýšením cen léků totiž nedojde ke zvýšení jejich úhrad Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Celé zvýšení DHP tak v první fázi dopadne na bedra pacientů.
Celou reportáž můžete shlédnout na webu Prima TV ve Zprávách 3.3. zde, začátek je v čase 3:08 min.
Zdroj: TV Prima