Z monitoringu médií: Jaké léky platí na reakci po očkování?
A zatímco jakékoliv očkování je prováděno jako prevence před onemocněním, což je správný postup, u podávání léků by to z preventivních důvodů takto být rozhodně nemělo. Samozřejmě v případě jakékoliv vakcinace se mohou objevit i vedlejší či nežádoucí účinky, které se individuálně liší. Stejně je individuální i výběr léků, jež tyto nežádoucí projevy očkování tlumí. Nejčastěji užívané bývají paracetamol, ibuprofen a kyselina acetylsalicylová. Obecně však platí, že tyto léky bychom po očkování neměli užívat preventivně, ale až pokud se potíže projeví.
„Naopak je vhodné dodržet klidový režim, nevyvíjet fyzickou aktivitu a nevystavovat své tělo zbytečné zátěži, protože v něm začínají probíhat imunitní procesy, které vedou k vytvoření protilátek a přípravě organismu na případný boj s infekcí, proti které jsme byli očkováni. Pacientům po očkování je doporučeno chovat se takřka stejně jako během rekonvalescence po infekční nemoci,“ doplňuje mluvčí České lékárnické komory, Mgr. Michaela Bažantová.
O tom, jaké léky a pro koho vybrat se od Mgr. Michaely Bažantové dozvíte v článku od Vitalia.cz.
Zdroj: SINGEROVÁ, Jaké léky platí na reakci po očkování? Praha: [online]: vitalia.cz, str. 0, 25. 3. 2022
Související články
Lékárnické kapky – newsletter. Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
Tento newsletter je věnován antibiotikům a jejich správnému užívání.
XXXIII. sjezd delegátů schválil změny stavovských předpisů
Sjezd delegátů schválil dne 9. 11. 2024 rozsáhlou změnu řádů, které odrážejí povinnost všech farmaceutů vykonávajících své zdravotnické povolání v České republice být členy České lékárnické komory a zajišťují všem farmaceutům bez rozdílu stejná práva a povinnosti. Ve všech dotčených řádech proto došlo k posunu od termínů vycházejících ze slova lékárník k termínům vycházejících ze slova farmaceut.
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.