Z monitoringu médií: Lékárny se zřejmě zásadně změní. Navrhované změny se však moc nelíbí lékařům

Z monitoringu médií: Lékárny se zřejmě zásadně změní. Navrhované změny se však moc nelíbí lékařům

Aktuálním tématem je nyní možná zásadní změna lékáren, ke které by po vzoru dalších zemí v blízké době mohlo dojít. Lékárny, jak je známe, by nově kromě výdeje léků zavedly i jiné služby.
Jednalo by se zejména o nabídku očkování, ale třeba také rozvoz léků na předpis až domů, což by mohli uvítat především senioři.

S těmito novými možnostmi však nesouhlasí někteří lékaři a to z toho důvodu, že by nad některými úkony neměli kontrolu, jak tomu je doposud. A tak se okolo navrhovaných inovací, především očkování v lékárnách, momentálně vedou diskuse.
Praktici na jedné straně argumentují tím, že po očkování by měl být člověk cca 20 minut pod dozorem zdravotníka, který ideálně zná zdravotní stav svých pacientů, na což některým lékárnám chybí kapacity.
Oproti tomu na straně druhé mnozí lékárníci v čele s tiskovou mluvčí Mgr. Michaelou Bažantovou uvádí, že: " Lékárníci jsou zdravotníci, patří mezi lékařská povolání. V jejich vzdělávání je mnoho lékařských disciplín." včetně kurzů první pomoci. Důležitou skutečností by byla také dobrovolnost těchto služeb pro lékárny a nutnost speciálního proškolení.

Faktem je, že očkování v lékárnách probíhá už v 17 zemích Evropy, v USA dokonce skoro 30 let. Lékárníci v zemích, kde se v lékárnách očkuje, přitom mají shodné nebo velmi podobné vzdělání jako lékárníci v ČR.

V současné době jsou všechny případné změny projednávány mezi lékárníky a ministerstvem zdravotnictví. Jedno je však jisté: aby mohlo dojít k zavedení jakékoliv inovace, musí se nejprve změnit česká legislativa.

Celé znění naleznete zde a zde.

Zdroj: TV NOVA, Lékárny se zřejmě změní. Praha: Televizní noviny, str. 0, 23. 7. 2022.

Zdroj: POSPISILOVA, V lékárnách by mohly nastat zásadní změny. Lékařům se ale moc nelíbí. Praha [online]: tn.nova.cz, str. 0, 23. 7. 2022.

 

Sdílet článek:

Související články

 • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

  Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

  Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

 • Monitoring médií červen 2024

  Monitoring médií červen 2024

  Monitoring médií 3. 6. - 7. 6. 2024 Vybrali jsme z Český rozhlas, TV Prima, zdravotnickydenik.cz, apod.      

 • Lékárnické kapky – newsletter. Poradíme Vám s léčbou bolesti.

  Lékárnické kapky – newsletter. Poradíme Vám s léčbou bolesti.

  Jak si poradit s bolestí?