Z monitoringu médií: Lékárny se zřejmě zásadně změní. Navrhované změny se však moc nelíbí lékařům

Z monitoringu médií: Lékárny se zřejmě zásadně změní. Navrhované změny se však moc nelíbí lékařům

Aktuálním tématem je nyní možná zásadní změna lékáren, ke které by po vzoru dalších zemí v blízké době mohlo dojít. Lékárny, jak je známe, by nově kromě výdeje léků zavedly i jiné služby.
Jednalo by se zejména o nabídku očkování, ale třeba také rozvoz léků na předpis až domů, což by mohli uvítat především senioři.

S těmito novými možnostmi však nesouhlasí někteří lékaři a to z toho důvodu, že by nad některými úkony neměli kontrolu, jak tomu je doposud. A tak se okolo navrhovaných inovací, především očkování v lékárnách, momentálně vedou diskuse.
Praktici na jedné straně argumentují tím, že po očkování by měl být člověk cca 20 minut pod dozorem zdravotníka, který ideálně zná zdravotní stav svých pacientů, na což některým lékárnám chybí kapacity.
Oproti tomu na straně druhé mnozí lékárníci v čele s tiskovou mluvčí Mgr. Michaelou Bažantovou uvádí, že: " Lékárníci jsou zdravotníci, patří mezi lékařská povolání. V jejich vzdělávání je mnoho lékařských disciplín." včetně kurzů první pomoci. Důležitou skutečností by byla také dobrovolnost těchto služeb pro lékárny a nutnost speciálního proškolení.

Faktem je, že očkování v lékárnách probíhá už v 17 zemích Evropy, v USA dokonce skoro 30 let. Lékárníci v zemích, kde se v lékárnách očkuje, přitom mají shodné nebo velmi podobné vzdělání jako lékárníci v ČR.

V současné době jsou všechny případné změny projednávány mezi lékárníky a ministerstvem zdravotnictví. Jedno je však jisté: aby mohlo dojít k zavedení jakékoliv inovace, musí se nejprve změnit česká legislativa.

Celé znění naleznete zde a zde.

Zdroj: TV NOVA, Lékárny se zřejmě změní. Praha: Televizní noviny, str. 0, 23. 7. 2022.

Zdroj: POSPISILOVA, V lékárnách by mohly nastat zásadní změny. Lékařům se ale moc nelíbí. Praha [online]: tn.nova.cz, str. 0, 23. 7. 2022.

 

Sdílet článek:

Související články

 • Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu

  Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu

  Úhrady léků a doplatky na ně jsou pro širokou veřejnost obtížně pochopitelnou problematikou. Ceny i úhrady léků se vlivem pravidelných revizí neustále mění. Těmto častým a jen velmi těžko předvídatelným změnám čelí jak lékárny, tak pacienti. Doplatek vzniká jako rozdíl mezi cenou a výší úhrady ze zdravotního pojištění. Konečnou cenu léků z velké části určují výrobci a tím také ovlivňují výši doplatku na konkrétní lék. S vysokou spoluúčastí mohou pacientům částečně v některých případech pomoci ochranné limity, i ty jsou však nepřehledné.

 • Monitoring médií září 2023

  Monitoring médií září 2023

  Monitoring médií 4. 9. - 8. 9. 2023 Vybrali jsme z Česká televize, Lidové noviny, dvojka.rozhlas.cz, apod.  

 • Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem?

  Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem?

  Pokud chybí lék na průjem, na který jste zvyklí, obraťte se s důvěrou na svého lékárníka. Ten Vám poradí vhodnou alternativu vzhledem k povaze potíží i například věku pacienta. Při léčbě průjmu hrají zásadní roli režimová opatření, jak doporučuje Česká gastroenterologická společnost. Nejlepší je průjmu předcházet a volit vhodnou prevenci onemocnění.