Z monitoringu médií: Levnější léky nemusí vyhovovat

Z monitoringu médií: Levnější léky nemusí vyhovovat

Doplatky za léky jsou u nás, na rozdíl od většiny ostatních […]
Doplatky za léky jsou u nás, na rozdíl od většiny ostatních zemí Evropy, stále tématem k diskusi. Částka, kterou zaplatí čeští pacienti v lékárnách se odvíjí od toho, do jaké výše lék hradí pojišťovna a za jakou cenu je dodán do lékárny dodavatelem.

Prezident České lékárnické komory Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. uvádí: "V téměř celé Evropě je doplatek na konkrétní lék ve všech lékárnách dané země stejný. Všichni pacienti tak mají k lékárenské péči stejný přístup. Takový princip by měl fungovat i v České republice".

Mnoho pacientů také neví, že v případě, že pacientovi určitý lék nedělá dobře, ošetřující lékař může recept na léky označit symbolem "nezaměňovat". Existují totiž tzv. ochranné limity započitatelných doplatků, díky kterým je v některých případech možné vrácení peněz za doplatky zdravotní pojišťovnou. Výše těchto ročních limitů jsou pro jednotlivé kategorie pacientů různé, například pro lidi starší 70 let činí 500 Kč, pro děti do 18 let 1000 Kč atd.

Celý článek naleznete zde.

Zdroj: Blesk, Levnější léky nemusí vyhovovat. Praha: Blesk Zdraví, str. 36, 27. 7. 2022.

 

Sdílet článek:

Související články

 • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

  Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

  12. února se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR jednání na téma zásilkového výdeje léků na předpis, na který navázal červnový kulatý stůl na půdě Poslanecké Sněmovny. Postoj České lékárnické komory k zásilkovému výdeji zůstává od února neměnný.

 • Lékárnické kapky – newsletter. Co by vám nemělo chybět při prázdninovém putování?

  Lékárnické kapky – newsletter. Co by vám nemělo chybět při prázdninovém putování?

  Letní prázdniny odstartovaly a s nimi cestování, koupání a sluníčko. Na co byste si během léta měli dát pozor a na co nezapomenout?

 • Monitoring médií červenec 2024

  Monitoring médií červenec 2024

  Monitoring médií 1. 7. - 4. 7. 2024 Vybrali jsme z tn.nova.cz, Lidové noviny, TV Prima, apod.       [...]