Z monitoringu médií: Levnější léky nemusí vyhovovat

Z monitoringu médií: Levnější léky nemusí vyhovovat

Doplatky za léky jsou u nás, na rozdíl od většiny ostatních […]
Doplatky za léky jsou u nás, na rozdíl od většiny ostatních zemí Evropy, stále tématem k diskusi. Částka, kterou zaplatí čeští pacienti v lékárnách se odvíjí od toho, do jaké výše lék hradí pojišťovna a za jakou cenu je dodán do lékárny dodavatelem.

Prezident České lékárnické komory Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. uvádí: "V téměř celé Evropě je doplatek na konkrétní lék ve všech lékárnách dané země stejný. Všichni pacienti tak mají k lékárenské péči stejný přístup. Takový princip by měl fungovat i v České republice".

Mnoho pacientů také neví, že v případě, že pacientovi určitý lék nedělá dobře, ošetřující lékař může recept na léky označit symbolem "nezaměňovat". Existují totiž tzv. ochranné limity započitatelných doplatků, díky kterým je v některých případech možné vrácení peněz za doplatky zdravotní pojišťovnou. Výše těchto ročních limitů jsou pro jednotlivé kategorie pacientů různé, například pro lidi starší 70 let činí 500 Kč, pro děti do 18 let 1000 Kč atd.

Celý článek naleznete zde.

Zdroj: Blesk, Levnější léky nemusí vyhovovat. Praha: Blesk Zdraví, str. 36, 27. 7. 2022.

 

Sdílet článek:

Související články

  • Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu

    Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu

    Úhrady léků a doplatky na ně jsou pro širokou veřejnost obtížně pochopitelnou problematikou. Ceny i úhrady léků se vlivem pravidelných revizí neustále mění. Těmto častým a jen velmi těžko předvídatelným změnám čelí jak lékárny, tak pacienti. Doplatek vzniká jako rozdíl mezi cenou a výší úhrady ze zdravotního pojištění. Konečnou cenu léků z velké části určují výrobci a tím také ovlivňují výši doplatku na konkrétní lék. S vysokou spoluúčastí mohou pacientům částečně v některých případech pomoci ochranné limity, i ty jsou však nepřehledné.

  • Monitoring médií září 2023

    Monitoring médií září 2023

    Monitoring médií 4. 9. - 8. 9. 2023 Vybrali jsme z Česká televize, Lidové noviny, dvojka.rozhlas.cz, apod.  

  • Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem?

    Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem?

    Pokud chybí lék na průjem, na který jste zvyklí, obraťte se s důvěrou na svého lékárníka. Ten Vám poradí vhodnou alternativu vzhledem k povaze potíží i například věku pacienta. Při léčbě průjmu hrají zásadní roli režimová opatření, jak doporučuje Česká gastroenterologická společnost. Nejlepší je průjmu předcházet a volit vhodnou prevenci onemocnění.