Z monitoringu médií: Lidé sluníčko často podceňují. Odbornice vysvětluje, jak vybrat krém na opalování a proč to není tak snadné
"LN: Existuje rizikové chování vůči letnímu slunci? Dělají lidé nějaké chyby?
MBA: V první řadě lidé sluníčko často podceňují. Každý rok navštíví na jaře po prvním sluníčku lékárny mnoho lidí, kteří nepoužili ochranný přípravek proti slunečnímu záření, byť na práci na zahrádce, procházku okolo rybníka nebo při první grilovačce. Jenže kůže si tyto naše prohřešky pamatuje mnoho let a může nám to oplatit tím nejhorším způsobem – melanomem.
Další chybou bývá použití nedostatečného faktoru, použití nízkých faktorů (okolo SPF 10) se hodí tak na procházku v polojasnu, nikoli na celodenní práci na zahrádce či na slunění u rybníka. Faktory, které jsou vhodné ke slunění i v ČR, mají mít SPF alespoň 20.
LN: A další zásady?
MBA: Na co bychom si měli dát také pozor, je množství přípravku, na němž mnozí zbytečně šetří. Pro dostatečnou ochranu je potřeba po těle rozetřít množství přípravku o objemu šesti kávových lžiček (cca 30 ml), na obličej pak zhruba jednu kávovou lžičku (cca 5 ml). Čtyřčlenná rodina potřebuje denně zhruba 100–120 ml opalovacího přípravku. Na týden dovolené u moře tedy nestačí jedna lahvička, ale spíš tři nebo čtyři.
Lidé nevěnují při výběru pozornost specifikům své kůže nebo kůže ostatních členů rodiny. Špatně zvolený přípravek může například alergikovi způsobit ekzém, atopikovi vysoušení kůže. Proto doporučuji vybírat různé přípravky pro různé členy rodiny."
Celý text naleznete zde a zde.
Zdroj: JEZEK, Lidé sluníčko často podceňují. Praha: Lidove noviny - Brno a Jižní Morava, str. 15, 15. 6. 2022.
Zdroj: JEZEK, Lidé sluníčko často podceňují. Odbornice vysvětluje, jak vybrat krém na opalování a proč to není tak snadné. Praha [online]: lidovky.cz/relax, str. 0, 17. 6. 2022.
Související články
XXXIII. sjezd delegátů schválil změny stavovských předpisů
Sjezd delegátů schválil dne 9. 11. 2024 rozsáhlou změnu řádů, které odrážejí povinnost všech farmaceutů vykonávajících své zdravotnické povolání v České republice být členy České lékárnické komory a zajišťují všem farmaceutům bez rozdílu stejná práva a povinnosti. Ve všech dotčených řádech proto došlo k posunu od termínů vycházejících ze slova lékárník k termínům vycházejících ze slova farmaceut.
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.
Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků
Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.