Z monitoringu médií: Ministerstvo zdravotnictví dostalo právo k zajišťování léků při epidemiích

Z monitoringu médií: Ministerstvo zdravotnictví dostalo právo k zajišťování léků při epidemiích

Pravděpodobně již od listopadu letošního roku přibude resortu ministerstva zdravotnictví nová pravomoc. Byla totiž schválena novela zákona o léčivech díky níž bude mimo jiné moci pořizovat a distribuovat léčiva včetně stanovování jejich ceny a výše úhrady například v situacích epidemií.
Přijatá novela se týká i léků, u kterých hrozí nedostatek na trhu a jejichž běžné způsoby pořízení mohou být složité nebo třeba i nereálné. Na základě toho by se dalo zajistit a již nyní distribuovat například antivirotikum paxlovid pro pacienty s rizikem těžkého průběhu nákazy koronavirem.

Léky bude možné vydávat na základě e-Receptu v každé lékárně a k jejich pořízení bude pro ministerstvo zdravotnictví nutný souhlas vládního kabinetu.

Celý článek naleznete zde a zde.

Zdroj: SOUKUP, Ministerstvo bude moci zajišťovat nákup a distribuci léků, Zeman podepsal novelu. Praha [online]: novinky.cz, str. 0, 14. 10. 2022

Zdroj: KOUTSKA, Ministerstvo zdravotnictví získá právo k zajišťování léků při epidemiích zákonem. Praha [online]: advokatnidenik.cz, str. 0, 14. 10. 2022

Sdílet článek:

Související články

 • Monitoring médií květen 2023

  Monitoring médií květen 2023

  Monitoring médií 2. 5. - 5. 5. 2023 Vybrali jsme z blesk.cz, Právo, MF Dnes, apod. Monitoring médií 9. 5. [...]

 • Z monitoringu médií: ČLnK: V každém kraji by měla být alespoň jedna pohotovostní lékárna s nepřetržitým provozem

  Z monitoringu médií: ČLnK: V každém kraji by měla být alespoň jedna pohotovostní lékárna s nepřetržitým provozem

  V České republice je pouze 16 lékáren, které jsou pacientům k dispozici v režimu 24/7. V 7 krajích dokonce není ani jedna. ČLnK proto vydala Stanovisko představenstva ČLnK k řešení lékárenské pohotovosti v České republice, ve kterém se vyjadřuje mimo jiné ke geografickému rozmístění lékáren s nepřetržitým provozem. Alespoň jedna taková lékárna by měla být v každém kraji.

 • Z monitoringu médií: Prezident České lékárnické komory byl hostem pořadu Otázky Václava Moravce

  Z monitoringu médií: Prezident České lékárnické komory byl hostem pořadu Otázky Václava Moravce

  Výpadky léků jsou stále aktuální téma pro celou českou společnost. Jejich řešení však není jednoduché ani rychlé. V pořadu Otázky Václava Moravce k problematice výpadků léků vedle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka zasedl jako host Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory (ČLnK).