Z monitoringu médií: Nedostatek léků. Lékárny v Česku hlásí výpadky některých často užívaných léků. Podle ústavu nejde o výjimečnou situaci

Z monitoringu médií: Nedostatek léků. Lékárny v Česku hlásí výpadky některých často užívaných léků. Podle ústavu nejde o výjimečnou situaci

Nešťastná situace s výpadky léků v Česku i nadále přetrvává. Lékárny zaznamenávají problém s dostupností u často užívaných medikamentů jako jsou například léky pro děti na snížení teploty. Ve většině případů jsou lékárníci schopni situaci vyřešit sami se souhlasem pacienta nebo po dohodě s lékařem. Komplikované jsou však situace, kde je lék nenahraditelný, tedy neexistuje jiný léčivý přípravek se stejnou účinnou látkou.
Vedle léčivých přípravků pro děti s obsahem ibuprofenu chybí v českých lékárnách nadále některé antibiotické oční kapky či masti nebo základní léky na tuberkulózu. Nedostatkové jsou však i vakcíny proti planým neštovicím nebo léčiva pro onkologické pacienty. Dochází k tomu zejména z důvodů komplikací ve výrobě, problémů s distribucí či kvůli nárůstu poptávky u konkrétních léčivých přípravků.

Lékárníci jsou schopni některé výpadkové léky sami individuálně připravit. K tomu je ovšem nutná zásoba potřebných surovin. Rovněž doba data expirace u takto vyrobených přípravků je mnohonásobně kratší, než je tomu u léků hromadně vyráběných.

Další možností je potom nahrazení nedostupného léku jeho alternativou s jiným složením, ale stejným nebo podobným účinkem. Takovou záměnu může lékárník provést pouze po dohodě s předepisujícím lékařem.

U některých léků není však použití jiné varianty možné a to je potom pro pacienty, kteří lék potřebují, velký problém.

Celý výstup naleznete zde a zde.


Zdroj: ČT1, Nedostatek léků. Praha: ČT1 Události, str. 0, 7. 9. 2022.

Zdroj: AG, Lékárny v Česku hlásí výpadky některých často užívaných léků. Podle ústavu nejde o výjimečnou situaci. Praha [online]: ct24.ceskatelevize.cz, str. 0, 7. 9. 2022. 

Sdílet článek:

Související články

 • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

  Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

  12. února se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR jednání na téma zásilkového výdeje léků na předpis, na který navázal červnový kulatý stůl na půdě Poslanecké Sněmovny. Postoj České lékárnické komory k zásilkovému výdeji zůstává od února neměnný.

 • Lékárnické kapky – newsletter. Co by vám nemělo chybět při prázdninovém putování?

  Lékárnické kapky – newsletter. Co by vám nemělo chybět při prázdninovém putování?

  Letní prázdniny odstartovaly a s nimi cestování, koupání a sluníčko. Na co byste si během léta měli dát pozor a na co nezapomenout?

 • Monitoring médií červenec 2024

  Monitoring médií červenec 2024

  Monitoring médií 1. 7. - 4. 7. 2024 Vybrali jsme z tn.nova.cz, Lidové noviny, TV Prima, apod. Monitoring médií 8. [...]