Z monitoringu médií: Nedostatek léků. Lékárny v Česku hlásí výpadky některých často užívaných léků. Podle ústavu nejde o výjimečnou situaci

Z monitoringu médií: Nedostatek léků. Lékárny v Česku hlásí výpadky některých často užívaných léků. Podle ústavu nejde o výjimečnou situaci

Nešťastná situace s výpadky léků v Česku i nadále přetrvává. Lékárny zaznamenávají problém s dostupností u často užívaných medikamentů jako jsou například léky pro děti na snížení teploty. Ve většině případů jsou lékárníci schopni situaci vyřešit sami se souhlasem pacienta nebo po dohodě s lékařem. Komplikované jsou však situace, kde je lék nenahraditelný, tedy neexistuje jiný léčivý přípravek se stejnou účinnou látkou.
Vedle léčivých přípravků pro děti s obsahem ibuprofenu chybí v českých lékárnách nadále některé antibiotické oční kapky či masti nebo základní léky na tuberkulózu. Nedostatkové jsou však i vakcíny proti planým neštovicím nebo léčiva pro onkologické pacienty. Dochází k tomu zejména z důvodů komplikací ve výrobě, problémů s distribucí či kvůli nárůstu poptávky u konkrétních léčivých přípravků.

Lékárníci jsou schopni některé výpadkové léky sami individuálně připravit. K tomu je ovšem nutná zásoba potřebných surovin. Rovněž doba data expirace u takto vyrobených přípravků je mnohonásobně kratší, než je tomu u léků hromadně vyráběných.

Další možností je potom nahrazení nedostupného léku jeho alternativou s jiným složením, ale stejným nebo podobným účinkem. Takovou záměnu může lékárník provést pouze po dohodě s předepisujícím lékařem.

U některých léků není však použití jiné varianty možné a to je potom pro pacienty, kteří lék potřebují, velký problém.

Celý výstup naleznete zde a zde.


Zdroj: ČT1, Nedostatek léků. Praha: ČT1 Události, str. 0, 7. 9. 2022.

Zdroj: AG, Lékárny v Česku hlásí výpadky některých často užívaných léků. Podle ústavu nejde o výjimečnou situaci. Praha [online]: ct24.ceskatelevize.cz, str. 0, 7. 9. 2022. 

Sdílet článek:

Související články

 • Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu

  Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu

  Úhrady léků a doplatky na ně jsou pro širokou veřejnost obtížně pochopitelnou problematikou. Ceny i úhrady léků se vlivem pravidelných revizí neustále mění. Těmto častým a jen velmi těžko předvídatelným změnám čelí jak lékárny, tak pacienti. Doplatek vzniká jako rozdíl mezi cenou a výší úhrady ze zdravotního pojištění. Konečnou cenu léků z velké části určují výrobci a tím také ovlivňují výši doplatku na konkrétní lék. S vysokou spoluúčastí mohou pacientům částečně v některých případech pomoci ochranné limity, i ty jsou však nepřehledné.

 • Monitoring médií září 2023

  Monitoring médií září 2023

  Monitoring médií 4. 9. - 8. 9. 2023 Vybrali jsme z Česká televize, Lidové noviny, dvojka.rozhlas.cz, apod.  

 • Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem?

  Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem?

  Pokud chybí lék na průjem, na který jste zvyklí, obraťte se s důvěrou na svého lékárníka. Ten Vám poradí vhodnou alternativu vzhledem k povaze potíží i například věku pacienta. Při léčbě průjmu hrají zásadní roli režimová opatření, jak doporučuje Česká gastroenterologická společnost. Nejlepší je průjmu předcházet a volit vhodnou prevenci onemocnění.