Z monitoringu médií: Otázky Václava Moravce s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv a prezidentem České lékárnické komory

Z monitoringu médií: Otázky Václava Moravce s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv a prezidentem České lékárnické komory

Prezident České lékárnické komory Aleš Krebs byl hostem pořadu Otázky Václava Moravce. Předmětem debaty byly výpadky léků a jak jim zabránit. Druhým hostem byla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.
K častým výpadkům poslední doby dochází v lékárnách u mnoha běžně užívaných léčivých přípravků jako jsou například oční kapky proti zánětům spojivek, dětské léky na horečku nebo také základní antibiotikum fenoxymethylpenicilin (penicilin).

Příčinami výpadků medikamentů bývají nejčastěji problémy s jejich výrobou či distribucí, ale také velký tlak na cenu léků. Ta je v České republice u léčivých přípravků vázaných na recept velmi nízká a při větší poptávce nebo menší výrobě mohou farmaceutické firmy preferovat dodávky do jiných zemí než je Česká Republika. V posledních třiceti letech navíc evropští výrobci dvě třetiny své výroby přesunuli do Asie, především do Číny a Indie.

Je přílišný tlak na cenu příčinou výpadků? A měla by být Evropa ve výrobě léků soběstačná? Nejen na tyto otázky odpovídal v pořadu Otázky Václava Moravce Aleš Krebs, prezident ČLnK.

Celý záznam naleznete zde.

Zdroj: CT24.CESKATELEVIZE.CZ, Otázky Václava Moravce s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv a prezidentem České lékárnické komory. Praha [online]: ct24.ceskatelevize.cz, str. 0, 6. 11. 2022
 

Sdílet článek:

Související články

 • Monitoring médií květen 2023

  Monitoring médií květen 2023

  Monitoring médií 2. 5. - 5. 5. 2023 Vybrali jsme z blesk.cz, Právo, MF Dnes, apod. Monitoring médií 9. 5. [...]

 • Z monitoringu médií: ČLnK: V každém kraji by měla být alespoň jedna pohotovostní lékárna s nepřetržitým provozem

  Z monitoringu médií: ČLnK: V každém kraji by měla být alespoň jedna pohotovostní lékárna s nepřetržitým provozem

  V České republice je pouze 16 lékáren, které jsou pacientům k dispozici v režimu 24/7. V 7 krajích dokonce není ani jedna. ČLnK proto vydala Stanovisko představenstva ČLnK k řešení lékárenské pohotovosti v České republice, ve kterém se vyjadřuje mimo jiné ke geografickému rozmístění lékáren s nepřetržitým provozem. Alespoň jedna taková lékárna by měla být v každém kraji.

 • Z monitoringu médií: Prezident České lékárnické komory byl hostem pořadu Otázky Václava Moravce

  Z monitoringu médií: Prezident České lékárnické komory byl hostem pořadu Otázky Václava Moravce

  Výpadky léků jsou stále aktuální téma pro celou českou společnost. Jejich řešení však není jednoduché ani rychlé. V pořadu Otázky Václava Moravce k problematice výpadků léků vedle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka zasedl jako host Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory (ČLnK).