Z monitoringu médií: Prezident České lékárnické komory byl hostem pořadu Otázky Václava Moravce

Z monitoringu médií: Prezident České lékárnické komory byl hostem pořadu Otázky Václava Moravce

Výpadky léků jsou stále aktuální téma pro celou českou společnost. Jejich řešení však není jednoduché ani rychlé. V pořadu Otázky Václava Moravce k problematice výpadků léků vedle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka zasedl jako host Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory (ČLnK).
Výpadky léků jsou celospolečenským i politickým tématem č. 1 již několik měsíců. Léky by měly být dostupné pro české občany v čase i místě, nicméně dodávky léků do českých lékáren do podzimu 2022 nejsou dostatečné. Lékárny se tak potýkají s výpadky léků.

Nedostupnost některých léků není nic nového a ČLnK již několik let na problematiku upozorňuje. Především v letech 2018 a 2019 za vedení Ministerstva zdravotnictví Adamem Vojtěchem se však setkávali představitelé lékárníků především s bagatelizací jak ze strany politiků, tak ze strany Státního ústavu pro kontrolu léčiv, jehož úlohou je kontrola dodržování zákona o léčivech, včetně povinnosti výrobců dodávat léky do ČR podle potřeb občanů.

V současné době chybějí například některé antibiotické sirupy, penicilinová antibiotika pro dospělé či léky pro onkologické pacienty a další léky.
Dostupnost antibiotik se patrně v blízké době zlepší, nejen kvůli zajištění mimořádných dodávek, ale také díky ústupu infekčních onemocnění. Situace se však může opakovat na podzim, proto je nutné se dostupnosti léků věnovat intenzivně a preventivně, aby se výpadky neopakovaly.

Prezident ČLnK Aleš Krebs hovořil mimo jiné o důsledném vymáhání povinností výrobců, resp. držitelů rozhodnutí, vůči České republice a jejím občanům ze strany Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

"Jestliže někteří výrobci opravdu se dostávají do pozice až takřka monopolního dodavatele konkrétního léku, tak to je potřeba nějakým způsobem řešit. Musíme mít zásoby nebo dostatek léčivých přípravků pro naše pacienty. I pro nás jako lékárníky to nebude třeba v některých ohledech jednoduché... udržování, kontrola skladových zásob. To znamená zjišťování to, kde, v jaké distribuci ten léčivý přípravek je dostupný, protože se objednává různými způsoby, nejenom elektronicky z počítače, objednává se prostřednictvím webových formulářů, objednává se přes telefonické operátorky. Děláte si na ty léky záznamy, nevíte, kdy vám a kolik toho léku přijde a do toho to nějakým způsobem budeme muset hlídat všechno... zároveň to bude klást personální, ekonomické, vyšší náklady," vyjádřil se mimo jiné k současné situaci i k novele Zákona o léčivech plánované Ministerstvem zdravotnictví Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory.

Celý pořad můžete shlédnout zde.Zdroj: ČT1, Nedostatek léků. Praha: Otázky Václava Moravce, str. 0, 7. 5. 2023

Sdílet článek:

Související články

 • SÚKL potvrdil správnost stanoviska ČLnK k povinnosti lékárny převzít od pacienta nepoužitelná léčiva v podobě lékové formy s integrovanou jehlou z 31. 1. 2023

  SÚKL potvrdil správnost stanoviska ČLnK k povinnosti lékárny převzít od pacienta nepoužitelná léčiva v podobě lékové formy s integrovanou jehlou z 31. 1. 2023

  Státní ústav pro kontrolu léčiv zaslal k žádosti ČLnK své souhlasné vyjádření ke stanovisku ČLnK k povinnosti lékárny převzít od pacienta nepoužitelná léčiva v podobě lékové formy s integrovanou jehlou.

 • Očekávané změny od 1. srpna 2023

  Očekávané změny od 1. srpna 2023

  Aktualizace 1. 6. 2023

 • Instrukce pro lékárníky ke Dni lékáren a soutěži „Nakresli svého lékárníka“

  Instrukce pro lékárníky ke Dni lékáren a soutěži „Nakresli svého lékárníka“

  Česká lékárnická komora při přípravě Dne lékáren 2023 na téma Zdravotníci ve vaší lékárně připravila větší množství materiálů, spolupracuje s dalšími organizacemi jako Ministerstvo zdravotnictví, Česká komora farmaceutických asistentů a Farmaceutickou fakultou Univerzity Karlovy. Doprovodnou akcí letošního, jubilejního, 25. Dne lékáren je výtvarná soutěž pro děti. Konkrétní instrukce a doporučení k využití vytvořených materiálů jsou popsány níže.