Z monitoringu médií: Týdeník Hrot se věnuje tématu nedodávek léků do lékáren

Z monitoringu médií: Týdeník Hrot se věnuje tématu nedodávek léků do lékáren

V lékárnách i nadále chybí některé nenahraditelné léky. Na situaci na základě mnoha stížností svých členů upozornila na začátku prosince 2021 Česká lékárnická komora po té, kdy podala několik podnětů Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Výsledky šetření nejsou doposud známy.
"Místo toho, aby se ve farmacii pohybovaly léky, musejí běhat pacienti. Tvrdí to Česká lékárnická komora, podle níž jeden z předních výrobců léčiv Boehringer Ingelheim diskriminuje v dodávkách některé lékárny. Zákazníci tak musejí medikamenty, z nichž část je nenahraditelná, složitě shánět," uvádí v článku Hrot a mapuje příběh konkrétního nedostatku nenahraditelného léku v jedné moravské lékárně:
"Na potíže s dodávkami léku Trajenta si lékárny stěžují již od září loňského roku. Tehdy se uvolnila pravidla pro jeho preskripci, takže na něj dosáhne větší množství pacientů. Ti léčivo užívají jako doplněk při léčbě diabetu druhého stupně. U tohoto onemocnění se doporučuje snížit tělesnou hmotnost, tabletky se polykají navíc k dietě a tělesnému cvičení a mají napomáhat ke zlepšení kontroly glykemie. „Problém je, že pacienti chodí s recepty, ale já pro ně lék nemám. Když ho chci objednat, nepřijde. Ve zdůvodnění stojí, že jsem již vyčerpala limit. Ten se prý stanovuje na základě výdejů z minulých let. Pacienty tak musím posílat jinam,“ stěžuje si lékárnice z jižní Moravy, jež si nepřeje uvést své jméno, redakce jej však zná. Lékárna kontaktuje farmaceutickou firmu opakovaně, dokonce jí zasílá i printscreeny jednotlivých e-receptů, aby prokázala reálný pacientský zájem. K dodávce ale ani tak nedojde."

Celý článek naleznete zde.

Zdroj: BARÁK, V lékárnách chybějí nenahraditelné léky. Praha: [online]: tydenikhrot.cz, str. 0, 14. 2. 2022.

Sdílet článek:

Související články

 • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

  Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

  12. února se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR jednání na téma zásilkového výdeje léků na předpis, na který navázal červnový kulatý stůl na půdě Poslanecké Sněmovny. Postoj České lékárnické komory k zásilkovému výdeji zůstává od února neměnný.

 • Lékárnické kapky – newsletter. Co by vám nemělo chybět při prázdninovém putování?

  Lékárnické kapky – newsletter. Co by vám nemělo chybět při prázdninovém putování?

  Letní prázdniny odstartovaly a s nimi cestování, koupání a sluníčko. Na co byste si během léta měli dát pozor a na co nezapomenout?

 • Monitoring médií červenec 2024

  Monitoring médií červenec 2024

  Monitoring médií 1. 7. - 4. 7. 2024 Vybrali jsme z tn.nova.cz, Lidové noviny, TV Prima, apod.       [...]