Z monitoringu médií: Události ČT: Příjem lékáren ze zdravotního pojištění kvůli inflaci reálně klesá

Z monitoringu médií: Události ČT: Příjem lékáren ze zdravotního pojištění kvůli inflaci reálně klesá

Za posledních 15 let propadl reálný příjem lékáren ze zdravotního pojištění o víc než 20 %. Výsledkem jsou nízké mzdy farmaceutů i zánik lékáren v menších obcích nebo nezávislých lékáren v obcích, kde je lékáren mnoho. Ministerstvo zdravotnictví slibuje jednání o změně pravidel.
Výše plateb zdravotních pojišťoven lékárnám za jejich péči by neměla být závislá na ceně krabičky vydaného léku, ale reflektovat práci, kterou lékárníci a ostatní pracovníci lékárny pro správný a bezpečný výdej léčivého přípravu pacientovi vykonají. Na financování provozu lékáren navíc negativně dopadají revize úhrad za léčivé přípravky, při kterých dochází k poklesu platby zdravotních pojišťoven lékárnám i o 60 %. Důsledkem současného systému plateb zdravotních pojišťoven je mimo jiné: • podfinancování lékárenského segmentu, • nízký růst mezd a platů lékárníků (pod hladinou i nezdravotnických pracovníků), • koncentrace lékáren ve větších sídlech a zánik v menších obcích, • personální vybavení lékáren na hranici rentability (často 1 lékárník na 1 lékárnu), • omezení inovací a vybavení laboratoří lékáren, • kratší provozní doba lékáren, bez víkendových nebo nočních služeb, • omezování rozsahu činností lékárny (např. příprava individuálních léků). . Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory, pro Českou televizi ke změně systému plateb zdravotních pojišťoven dodává: „Vyšší částka za poskytnutou zdravotní péči, to je jedna věc a druhá věc s tím také souvisí, a to je nastavení demografických geografických kritérií pro vznik a provozování lékáren.” Lékárny by měly vznikat podle potřeb obyvatel České republiky, nikoli podle zájmu provozovatelů lékáren, kterými může být v ČR kdokoli. Například v Novém Jičíně, který má 25 tisíc obyvatel, je 11 lékáren, což je zbytečné. Celou reportáž můžete shlédnout zde. Zdroje: ČT1, Příjmy lékáren ze zdravotního pojištění. Praha: Události, str. 0, 25. 4. 2023 TOR, Inflace dlouhodobě dopadá také na lékárny. Jejich počet v menších obcích klesá. Praha [on-line]: ct24.ceskatelevize.cz, str. 0, 25. 4. 2023

Sdílet článek:

Související články

 • Závada v jakosti léčivého přípravku Kalnormin

  Závada v jakosti léčivého přípravku Kalnormin

  SÚKL informuje o stažení uvedené šarže léčivého přípravku Kalnormin, 1g tbl. pro. 30 až z úrovně pacientů.

 • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

  Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

  Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

 • Den lékáren 2024: Zapojte i Vaši lékárnu – AKTUALIZACE – doplněné materiály

  Den lékáren 2024: Zapojte i Vaši lékárnu – AKTUALIZACE – doplněné materiály

  Ve čtvrtek 20. června 2024 proběhne tradiční akce České lékárnické komory – Den lékáren. Téma letošního 26. ročníku zní: „Farmaceut, profesionál po celý život.“ Veřejnost, média i naše pacienty budeme informovat o tom, že farmaceuti neabsolvují pouze studium na vysoké škole, ale vzdělávají se prakticky po celý život. Přiblížíme veřejnosti propracovaný systém celoživotního vzdělávání České lékárnické komory a představíme její garantované kurzy s návazností na konzultační činnost farmaceutů v lékárnách.