Z monitoringu médií: Události ČT: Příjem lékáren ze zdravotního pojištění kvůli inflaci reálně klesá

Z monitoringu médií: Události ČT: Příjem lékáren ze zdravotního pojištění kvůli inflaci reálně klesá

Za posledních 15 let propadl reálný příjem lékáren ze zdravotního pojištění o víc než 20 %. Výsledkem jsou nízké mzdy farmaceutů i zánik lékáren v menších obcích nebo nezávislých lékáren v obcích, kde je lékáren mnoho. Ministerstvo zdravotnictví slibuje jednání o změně pravidel.
Výše plateb zdravotních pojišťoven lékárnám za jejich péči by neměla být závislá na ceně krabičky vydaného léku, ale reflektovat práci, kterou lékárníci a ostatní pracovníci lékárny pro správný a bezpečný výdej léčivého přípravu pacientovi vykonají. Na financování provozu lékáren navíc negativně dopadají revize úhrad za léčivé přípravky, při kterých dochází k poklesu platby zdravotních pojišťoven lékárnám i o 60 %.

Důsledkem současného systému plateb zdravotních pojišťoven je mimo jiné:
• podfinancování lékárenského segmentu,
• nízký růst mezd a platů lékárníků (pod hladinou i nezdravotnických pracovníků),
• koncentrace lékáren ve větších sídlech a zánik v menších obcích,
• personální vybavení lékáren na hranici rentability (často 1 lékárník na 1 lékárnu),
• omezení inovací a vybavení laboratoří lékáren,
• kratší provozní doba lékáren, bez víkendových nebo nočních služeb,
• omezování rozsahu činností lékárny (např. příprava individuálních léků).
.
Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory, pro Českou televizi ke změně systému plateb zdravotních pojišťoven dodává: „Vyšší částka za poskytnutou zdravotní péči, to je jedna věc a druhá věc s tím také souvisí, a to je nastavení demografických geografických kritérií pro vznik a provozování lékáren.” Lékárny by měly vznikat podle potřeb obyvatel České republiky, nikoli podle zájmu provozovatelů lékáren, kterými může být v ČR kdokoli. Například v Novém Jičíně, který má 25 tisíc obyvatel, je 11 lékáren, což je zbytečné.

Celou reportáž můžete shlédnout zde.

Zdroje:

ČT1, Příjmy lékáren ze zdravotního pojištění. Praha: Události, str. 0, 25. 4. 2023

TOR, Inflace dlouhodobě dopadá také na lékárny. Jejich počet v menších obcích klesá. Praha [on-line]: ct24.ceskatelevize.cz, str. 0, 25. 4. 2023

Sdílet článek:

Související články

 • SÚKL potvrdil správnost stanoviska ČLnK k povinnosti lékárny převzít od pacienta nepoužitelná léčiva v podobě lékové formy s integrovanou jehlou z 31. 1. 2023

  SÚKL potvrdil správnost stanoviska ČLnK k povinnosti lékárny převzít od pacienta nepoužitelná léčiva v podobě lékové formy s integrovanou jehlou z 31. 1. 2023

  Státní ústav pro kontrolu léčiv zaslal k žádosti ČLnK své souhlasné vyjádření ke stanovisku ČLnK k povinnosti lékárny převzít od pacienta nepoužitelná léčiva v podobě lékové formy s integrovanou jehlou.

 • Očekávané změny od 1. srpna 2023

  Očekávané změny od 1. srpna 2023

  Aktualizace 1. 6. 2023

 • Instrukce pro lékárníky ke Dni lékáren a soutěži „Nakresli svého lékárníka“

  Instrukce pro lékárníky ke Dni lékáren a soutěži „Nakresli svého lékárníka“

  Česká lékárnická komora při přípravě Dne lékáren 2023 na téma Zdravotníci ve vaší lékárně připravila větší množství materiálů, spolupracuje s dalšími organizacemi jako Ministerstvo zdravotnictví, Česká komora farmaceutických asistentů a Farmaceutickou fakultou Univerzity Karlovy. Doprovodnou akcí letošního, jubilejního, 25. Dne lékáren je výtvarná soutěž pro děti. Konkrétní instrukce a doporučení k využití vytvořených materiálů jsou popsány níže.