Z monitoringu médií: V českých lékárnách chybějí některé druhy léků, pacientům to komplikuje léčbu

Z monitoringu médií: V českých lékárnách chybějí některé druhy léků, pacientům to komplikuje léčbu

V lékárnách stále častěji chybí některé léčivé přípravky, což značně komplikuje a prodlužuje léčbu pacientů. K problematice se vyjádřil i Martin Kopecký, viceprezident České lékárnické komory (ČLnK)
Mezi nejčastěji nedostatkové patří především antibiotické oční kapky, ale třeba i sirupy a čípky na snížení teploty s obsahem ibuprofenu pro malé děti.

Příčiny výpadků jsou různé, od výrobních potíží, přes zvýšenou poptávku, až po nerovnoměrné rozdělení na trhu kvůli ceně.

Některé léky se naštěstí dají nahradit jinými se stejně účinnou látkou. Situace je však komplikovanější v případě léčivých přípravků, které náhradu nemají. Takovými výpadovými léky jsou v současné době právě přípravky s obsahem ibuprofenu pro děti ve formě sirupů a čípků.

Ministerstvo zdravotnictví momentálně připravuje potřebnou novelizaci, jež by měla této neblahé situaci zabránit.

Celý článek a záznam naleznete zde a zde.


Zdroj: ČT1, Výpadky medikamentů v lékárnách. Praha [online]: ČT1 Události, str. 0, 7. 8. 2022.
Zdroj: DKR, V českých lékárnách chybějí některé druhy léků, pacientům to komplikuje léčbuPraha [online]: ct24.ceskatelevize.cz, str. 0, 8. 8. 2022.

Sdílet článek:

Související články

 • Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu

  Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu

  Úhrady léků a doplatky na ně jsou pro širokou veřejnost obtížně pochopitelnou problematikou. Ceny i úhrady léků se vlivem pravidelných revizí neustále mění. Těmto častým a jen velmi těžko předvídatelným změnám čelí jak lékárny, tak pacienti. Doplatek vzniká jako rozdíl mezi cenou a výší úhrady ze zdravotního pojištění. Konečnou cenu léků z velké části určují výrobci a tím také ovlivňují výši doplatku na konkrétní lék. S vysokou spoluúčastí mohou pacientům částečně v některých případech pomoci ochranné limity, i ty jsou však nepřehledné.

 • Monitoring médií září 2023

  Monitoring médií září 2023

  Monitoring médií 4. 9. - 8. 9. 2023 Vybrali jsme z Česká televize, Lidové noviny, dvojka.rozhlas.cz, apod.  

 • Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem?

  Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem?

  Pokud chybí lék na průjem, na který jste zvyklí, obraťte se s důvěrou na svého lékárníka. Ten Vám poradí vhodnou alternativu vzhledem k povaze potíží i například věku pacienta. Při léčbě průjmu hrají zásadní roli režimová opatření, jak doporučuje Česká gastroenterologická společnost. Nejlepší je průjmu předcházet a volit vhodnou prevenci onemocnění.