Z monitoringu médií: Vlivem růstů cen energií a inflace rostou také ceny léků – především těch, které jsou dostupné bez předpisu.

Z monitoringu médií: Vlivem růstů cen energií a inflace rostou také ceny léků – především těch, které jsou dostupné bez předpisu.

Růst vstupních nákladů postihl i léky a lékárenskou péči. Výsledkem je zdražování léků bez předpisu. Léky vázané na předpis, které jsou plně nebo částečně hrazené z veřejného zdraovního pojištění, jsou regulované maximální cenou a maximální přirážkou, vlivem čehož k růstu jejich cen téměř nedochází. Pokud však nedojde k valorizaci úhrad pojišťoven za léky, může se inflace a zdražování energií projevit na cenách léků bez předpisu více než jinde, ale i na doplatcích.
U léků dochází ke zvyšování cen, ale pouze částečně. Téměř vůbec se totiž netýká léků na předpis, jejichž ceny jsou regulované, zastropované maximální cenou a maximální přirážkou a mají stanovenu pevnou úhradu z veřejného zdravotního pojištění. I lékárny však (stejně jako výrobci) čelí zvýšené ceně energií, požadavkům na vyšší mzdy zaměstnanců a obecně inflaci. Ty se promítají do cen léků bez předpisu. Většina výrobců postupně zvyšuje ceny těchto léků a dalšího volně prodejného sortimentu. Vzhledem k tomu, že nelze zvýšené náklady promítnout do cen regulovaných léků na předpis a nedochází ani k valorizaci úhrad z veřejného zdravotního pojištění, může být paradoxně nárůst cen léků bez předpisu vyšší, než je inflace.

Zdravotní pojišťovny v dohodovacím řízení pro rok 2023 přicházejí s návrhem zachování nebo pouze kosmetické úpravy stávající úhrady signálního kódu za výdej léčivých přípravků na recept. Přitom zároveň dochází k poklesu úhrad za léky vlivem revizí cen a úhrad. I to může mít negativní vliv na pacienty a jejich případné doplatky. Protože platí, že nižší úhrada z ceny léku znamená vyšší doplatek pacienta. Dříve tuto situaci řešili výrobci snížením svých cen, což vedlo k tomu, že spoluúčast na léky nevzrostla. Dnes ve světle zvyšujících se nákladů ztrácí výrobci prostor pro to, aby dobrovolně nevyužívali plnou výši maximální ceny léku, za níž mohou uvádět léky na trh. Je tak zřejmé, že mnozí výrobci budou muset řešit rentabilitu a ceny léků zvýší bez ohledu na dopad pro pacienty.

Téma zdražování léků se objevilo v několika médiích, v nichž dostala prostor k vyjádření Česká lékárnická komora.

Mediální výstupy naleznete zde: Události, Ct24.ceskatelevize.cz, Zdravotnickydenik.cz.


Zdroj: ČT1, Volně prodejné léky zdražují. Praha: [online]: www.ceskatelevize.cz, 28:56, str. 0, 18. 5. 2022.

Zdroj:ŠKO, Nejžádanější léky proti bolesti či nachlazení zdražují. Praha [online]: ct24.ceskatelevize.cz, str. 0, 18. 5. 2022.

Zdroj:PURMOVÁ, Ceny léků jdou nahoru, zejména těch bez předpisu. Možné jsou i jejich častější výpadky. Praha [online]: zdravotnickydenik.cz, str. 0, 18. 5. 2022.

Sdílet článek:

Související články

  • Lékárnické kapky – newsletter, duben 2024

    Lékárnické kapky – newsletter, duben 2024

    Diabetes je tichý strašák. Zastavte se v lékárně, kde lékárníci poskytují odborné poradenství a screening diabetu

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.

  • Monitoring médií duben 2024

    Monitoring médií duben 2024

    Monitoring médií 1. 4. - 5. 4. 2024 Vybrali jsme z Český rozhlas, irozhlas.cz, idnes.cz, apod. Monitoring médií 8. 4. [...]