Z monitoringu médií: Výpadky léků tématem pořadu 90′ ČT24 s účastí prezidenta České lékárnické komory

Z monitoringu médií: Výpadky léků tématem pořadu 90′ ČT24 s účastí prezidenta České lékárnické komory

Aleš Krebs, prezident ČLnK byl hostem pořadu ve středu 2. 11. Tématem byly výpadky léků včetně penicilinu. Pořad se intenzivně věnoval nejen příčinám a důsledkům výpadků léků, ale také problematice ekonomické stabilizace lékáren, které se stejně jako jiné subjekty potýkají se zdražováním energií, nájmů nebo zvyšováním mezd, ale také s dlouhodobou stagnací úhrad zdravotních pojišťoven. Doporučujeme shlédnout celý pořad.
"Lékárny v Česku hlásí výpadek některých medikamentů. Jedná se zejména o často předepisovaná antibiotika, nebo léky na snížení teploty u dětí. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv jsou podobné situace na trhu běžné. Důvodem mohou být například komplikace ve výrobě, problémy s distribucí nebo prudký nárůst zájmu o dané léčivo.

"Lékárník může zaměnit léčivý přípravek pouze s výslovným souhlasem pacienta a po pečlivé kontrole shody náhradního léčivého přípravku s předepsaným léčivým přípravkem," upozornil prezident Lékárnické komory Aleš Krebs. Lék podle něj musí mít stejnou lékovou formu a stejnou účinnou látku."

Prezident ČLnK mimo jiné v pořadu uvedl: "Jedna věc je povinnost výrobců výpadky nebo rušení, omezení či ukončení výroby dodávek nahlásit. Potom je další věc, kdy v určitém období se nečekaně zvedne spotřeba nějakého léčivého přípravku v porovnání se stejným obdobím předchozího roku a protože výrobci plánují výrobu dlouhodobě dopředu a není to jen otázka týdne nebo měsíce plánování výroby, ale bavíme se o půlroce nebo roce, tak při vyšší spotřebě toho léku dojde k jeho výpadku na trhu, aniž by to bylo zaznamenáno v databázi Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Vidíme to my i naši pacienti, lékaři. Výpadků je v podstatě poměrně dost.

... Nelze to mít za marginální problém. Máme tady jednak trend, o kterém jsme hovořili, kdy výpadků a nedodávek se objevuje více, a potom je velký problém v okamžiku, kdy se jedná o nenahraditelný nebo těžce nahraditelný lék. A tam výpadek jednoho přípravku nebo nižších desítek přípravků může způsobit, že bude celá řada pacientů převedena na jinou léčbu.

....Máme informace od některých výrobců respektive jejich sdružení o tom, že skutečně cena u některých léků a to jsou zejména z těch nejlevnějších skupin, nepokrývá ani výrobní náklady. To je v důsledku revizních cen a úhrad. Aby měli diváci představu: jsou léky na snížení krevního tlaku, kdy denní dávka pro pacienta je ve výši řádově 10haléřů. To znamená třeba pro představu desetinu ceny housky. Takže při náročnosti výroby, distribuce a zajištění veškerých léků je to cena velmi nízká. Výrobci by vám asi odpověděli, jak by potřebovali cenu zvýšit. Ale v mechanismu stanovení cen a úhrad není žádná doložka, která by podle nějakého parametru, třeba inflace, zvyšovala úhrady lékůTakže jsou fixované na průměr tří nejlevnějších cen ze spotřebního koše a to přináší celou řadu komplikací."
 
Celý záznam naleznete zde

Zdroj: CESKA TELEVIZE, 90´ ČT24: Problémy s dostupností některých léků. Praha: ČT24, str. 0, 2. 11. 2022

image.png

Sdílet článek:

Související články

 • Lékárnické kapky – newsletter. Proč je dobré mít krevní tlak pod kontrolou?

  Lékárnické kapky – newsletter. Proč je dobré mít krevní tlak pod kontrolou?

  Vysoký krevní tlak nepodceňujte, změří vám ho i v lékárně

 • Monitoring médií květen 2024

  Monitoring médií květen 2024

  Monitoring médií 6. 5. - 10. 5. 2024 Vybrali jsme z Český rozhlas, Právo, zdravotnickydenik.cz, apod. Monitoring médií 13. 5. [...]

 • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

  Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

  Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.