Z monitoringu médií: „Zmrzlinu si odepřu, léky ne.“ Zdražení se nevyhýbá ani lékárnám

Z monitoringu médií: „Zmrzlinu si odepřu, léky ne.“ Zdražení se nevyhýbá ani lékárnám

Zdražování – momentálně tolik skloňované slovo a velké téma poslední doby. […]
Zdražování - momentálně tolik skloňované slovo a velké téma poslední doby. Rostoucí inflace se promítá do života všech z nás růstem cen za energie, potraviny a další odvětví, ale zasáhla také ceny léků.

Zdražování se týká především volně dostupných přípravků, jejichž cenu nereguluje stát. Ceny rostou například u hojně užívaných léků na bolest či na lehké respirační potíže vlivem inflace, zdražování energií, zvyšováním nájmů či mezd. Jedná se tedy o stejné faktory jako v případě jiných oborů.

Oproti tomu léky na recept jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění a podle zákona je reguluje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), jejich cena nepodléhá inflaci a úhrady pojišťoven za tyto léky nejsou valorizovány.

Prezident České lékárnické komory, Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., ale uvádí, že: "Léky se ale podle našich informací zdražují pomaleji než například potraviny a nárůst jejich cen zatím nedosahuje inflace. Pokud ale bude inflace pokračovat, dá se očekávat další zvyšování cen léků."

Nehledě na růst cen a jakékoliv zdražování, nejdůležitější i nadále zůstává správná léčba a zodpovědné chování pacientů ke svému zdraví.

Celý článek naleznete zde.

Zdroj: PRADOVA, "Zmrzlinu si odepřu, léky ne." Zdražení se nevyhýbá ani lékárnám. Praha [online]: seznamzpravy.cz, str. 0, 1. 8. 2022.

Sdílet článek:

Související články

 • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

  Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

  12. února se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR jednání na téma zásilkového výdeje léků na předpis, na který navázal červnový kulatý stůl na půdě Poslanecké Sněmovny. Postoj České lékárnické komory k zásilkovému výdeji zůstává od února neměnný.

 • Lékárnické kapky – newsletter. Co by vám nemělo chybět při prázdninovém putování?

  Lékárnické kapky – newsletter. Co by vám nemělo chybět při prázdninovém putování?

  Letní prázdniny odstartovaly a s nimi cestování, koupání a sluníčko. Na co byste si během léta měli dát pozor a na co nezapomenout?

 • Monitoring médií červenec 2024

  Monitoring médií červenec 2024

  Monitoring médií 1. 7. - 4. 7. 2024 Vybrali jsme z tn.nova.cz, Lidové noviny, TV Prima, apod. Monitoring médií 8. [...]