Z monitoringu médií: „Zmrzlinu si odepřu, léky ne.“ Zdražení se nevyhýbá ani lékárnám

Z monitoringu médií: „Zmrzlinu si odepřu, léky ne.“ Zdražení se nevyhýbá ani lékárnám

Zdražování – momentálně tolik skloňované slovo a velké téma poslední doby. […]
Zdražování - momentálně tolik skloňované slovo a velké téma poslední doby. Rostoucí inflace se promítá do života všech z nás růstem cen za energie, potraviny a další odvětví, ale zasáhla také ceny léků.

Zdražování se týká především volně dostupných přípravků, jejichž cenu nereguluje stát. Ceny rostou například u hojně užívaných léků na bolest či na lehké respirační potíže vlivem inflace, zdražování energií, zvyšováním nájmů či mezd. Jedná se tedy o stejné faktory jako v případě jiných oborů.

Oproti tomu léky na recept jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění a podle zákona je reguluje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), jejich cena nepodléhá inflaci a úhrady pojišťoven za tyto léky nejsou valorizovány.

Prezident České lékárnické komory, Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., ale uvádí, že: "Léky se ale podle našich informací zdražují pomaleji než například potraviny a nárůst jejich cen zatím nedosahuje inflace. Pokud ale bude inflace pokračovat, dá se očekávat další zvyšování cen léků."

Nehledě na růst cen a jakékoliv zdražování, nejdůležitější i nadále zůstává správná léčba a zodpovědné chování pacientů ke svému zdraví.

Celý článek naleznete zde.

Zdroj: PRADOVA, "Zmrzlinu si odepřu, léky ne." Zdražení se nevyhýbá ani lékárnám. Praha [online]: seznamzpravy.cz, str. 0, 1. 8. 2022.

Sdílet článek:

Související články

  • Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu

    Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu

    Úhrady léků a doplatky na ně jsou pro širokou veřejnost obtížně pochopitelnou problematikou. Ceny i úhrady léků se vlivem pravidelných revizí neustále mění. Těmto častým a jen velmi těžko předvídatelným změnám čelí jak lékárny, tak pacienti. Doplatek vzniká jako rozdíl mezi cenou a výší úhrady ze zdravotního pojištění. Konečnou cenu léků z velké části určují výrobci a tím také ovlivňují výši doplatku na konkrétní lék. S vysokou spoluúčastí mohou pacientům částečně v některých případech pomoci ochranné limity, i ty jsou však nepřehledné.

  • Monitoring médií září 2023

    Monitoring médií září 2023

    Monitoring médií 4. 9. - 8. 9. 2023 Vybrali jsme z Česká televize, Lidové noviny, dvojka.rozhlas.cz, apod.  

  • Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem?

    Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem?

    Pokud chybí lék na průjem, na který jste zvyklí, obraťte se s důvěrou na svého lékárníka. Ten Vám poradí vhodnou alternativu vzhledem k povaze potíží i například věku pacienta. Při léčbě průjmu hrají zásadní roli režimová opatření, jak doporučuje Česká gastroenterologická společnost. Nejlepší je průjmu předcházet a volit vhodnou prevenci onemocnění.