Změny v zákoně o veřejném zdravotním pojištění od 1. 1. 2022  – Aktualizace

Změny v zákoně o veřejném zdravotním pojištění od 1. 1. 2022 – Aktualizace

Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, byl rozsáhle novelizován novelou č. 371/2021 Sb., jejíž podstatná část nabývá účinnosti 1. 1. 2022. Obsahem tohoto článku je přehled změn týkajících se poskytování lékárenské péče.
Mezi hrazené léčivé přípravky byly nově zařazeny léčivé přípravky pro moderní terapie a zvlášť účtované léčivé přípravky, a dále individuálně vyráběné léčivé přípravky pro moderní terapii s udělenou výjimkou umožňující použití neregistrovaného léčivého přípravku pro moderní terapii ve zdravotnickém zařízení poskytujícím lůžkovou péči.
 
Novela přináší rozsáhlé změny týkající se úhrad vysoce inovativních léčivých přípravků a léčivých přípravků určených k léčbě vzácných onemocnění, které by měly přispět k jednoduššímu a rychlejšímu přiznání úhrady těmto přípravkům.
 
Zdravotničtí a jiní odborní pracovníci ve zdravotnictví a pojištěnci nad 65 let budou mít plně hrazené očkování proti chřipce.
 
Pojištěnci nad 50 let věku budou mít plně hrazené očkování proti klíšťové encefalitidě.
 
Na základě nového ustanovení § 39g odst. 13:
„Zdravotní pojišťovna a osoba uvedená v § 39f odst. 2 písm. a) nebo b) mohou ve veřejném zájmu podle § 17 odst. 2 za účelem zvýšení a zajištění kvality a dostupnosti zdravotní péče uzavřít písemné ujednání snižující nejvyšší možnou cenu pro konečného spotřebitele pro pojištěnce této zdravotní pojišťovny (dále jen „smluvní cena zdravotní pojišťovny“). Takové ujednání se musí vztahovat na všechny dodávky předmětného léčivého přípravku nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely smluvním poskytovatelům zdravotní pojišťovny, která uzavřela písemné ujednání. Smluvní cena zdravotní pojišťovny je pro účely účtování výše úhrady zdravotní pojišťovně pro smluvního poskytovatele závazná, pokud mu byla řádně oznámena.
bude nově závazný údaj o nejvyšší ceně sjednané mezi výrobcem a zdravotní pojišťovnou od okamžiku jeho zveřejnění v číselníku zdravotní pojišťovny, resp. v číselníku VZP a v číselníku Svazu ZP. Dosud byl pro provozovatele lékáren závazný pouze údaj v Seznamu cen a úhrad (SCAU) vydávaném každý měsíc Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Po jednáních mezi ČLnK a zástupci VZP a Svazu zdravotních pojišťoven ČR o uplatňování tohoto ustanovení v praxi je zřejmé, že řeší zejména problémy s publikací dohodnutých cen léčivých přípravků, které jsou užívány v rámci lůžkové nebo centrové péče. Zčásti ale nepochybně dopadne i na přípravky běžně vydávané v lékárnách. Podle tvrzení zdravotních pojišťoven jsou dohody o nejvyšší ceně (DNC) uzavírány s několikaměsíčním předstihem před účinností sjednané změny ceny. Vždy obsahují ustanovení zavazující výrobce k tomu, aby během těchto měsíců vyřešil výskyt již distribuovaných balení léčivého přípravku za původní cenu přesahující cenu nově sjednanou. Přesto se v praxi pravděpodobně bude stávat, že se výrobci nepodaří tuto povinnost splnit beze zbytku a v lékárnách zůstanou ke dni zveřejnění nové, snížené ceny v číselníku balení za původní vyšší cenu. ČLnK interpretuje zákonné ustanovení tak, že tato balení, naskladněná před změnou v číselníku, mohou být v lékárně vydávána za původní nesníženou cenu, a to po jakkoliv dlouhou dobu, která není omezena ani tříměsíčním doprodejem, který je znám v souvislosti se snížením ceny v SCAU. Lze ale očekávat, že zdravotní pojišťovny budou mít své systémy nastaveny tak, že budou počítat s tím, že výrobce svou povinnost splnil a že na trhu nebudou ke dni změny žádná balení za původní cenu. A proto budou krátit úhradu za takto vydaná balení na úroveň dohodnuté nejvyšší ceny. Pokud k tomu dojde, doporučujeme reklamovat vyúčtování vůči zdravotní pojišťovně a informovat ČLnK. Předběžně je se zdravotními pojišťovnami dohodnuto, že tyto případy jim budou oznamovány, aby mohly vést výrobce ke splnění závazku ze smlouvy. Nejde o ideální řešení, protože každé zkrácení úhrady bude znamenat vynaložení času a práce na jeho řešení. Podle toho, jak se bude vyvíjet situace v praxi, bude ČLnK se zdravotními pojišťovnami pokračovat v jednání.

---

V rámci novelizace zákona č.  48/1997 Sb. dochází od 1. 1. 2022 také ke změnám přílohy č. 3 - KATEGORIZACE ZDRAVOTNICKÝCH PROSTŘEDKŮ PŘEDEPISOVANÝCH NA POUKAZ.
 
Pro lékárny je nejdůležitější změnou zavedení spoluúčasti při výdeji inkontinenčních pomůcek u pacientů, kteří mají III. stupeň inkontinence..
02.01.01.01 ZP absorbční  - vložky, kapsy, intravaginální tampony, vložné pleny, fixační kalhotky, plenkové kalhotky - 2% spoluúčast u III. stupně inkontinence
 
Mění se úhrady některých zdravotnických pomůcek. Mezi nově hrazené ZP patří např. sluchadla pro vzdušné vedení pro binaurální korekci, prostředky pro lokální kyslíkovou terapii, ochranné přilby a přístrojové vybavení pro invazivní domácí umělou plicní ventilaci. U dalších zdravotnických prostředků se navyšuje úhrada či počet kusů, např. u chodítek do limitu bez schvalování zdravotní pojišťovnou, u řečových procesorů či slepeckých holí.  Novela také reflektuje snahu o posílení role a kompetence sester a umožňuje, aby sestry mohly samostatně předepisovat některé zdravotnické prostředky v ošetřovatelské péči, u nichž je předpokládána jejich dostatečná odborná kvalifikace.
 
Kompletní seznam změn v úhradách ZP nalezente ZDE.


 
Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík, advokát, právní poradce ČLnK
PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D., viceprezident ČLnK

 

Sdílet článek:

Související články

  • Očekávané změny od 1. září 2024

    Očekávané změny od 1. září 2024

    Aktualizace 4. 7. 2024

  • Monitoring médií červenec 2024

    Monitoring médií červenec 2024

    Monitoring médií 1. 7. - 4. 7. 2024 Vybrali jsme z tn.nova.cz, Lidové noviny, TV Prima, apod.       [...]

  • Souhrnné informace k výdeji léčivých přípravků z mimořádných dovozů v roce 2024

    Souhrnné informace k výdeji léčivých přípravků z mimořádných dovozů v roce 2024

    Informace platné od 1. 7. 2024