Zvýšení sazby DPH u některých zdravotnických prostředků od 1. 1. 2022   –  Aktualizace 24. 3. 2022

Zvýšení sazby DPH u některých zdravotnických prostředků od 1. 1. 2022 – Aktualizace 24. 3. 2022

Aktualizace 24. 3. 2022 Situace se správným zařazením do sazby DPH se […]
Aktualizace 24. 3. 2022

Situace se správným zařazením do sazby DPH se vyjasňuje i u některých intraartikulárních ZP. Ačkoliv některé z nich patří do Úhradové kategorie č. 11 (nekategorizované ZP) mají být na základě nových informací od distributora zařazeny do druhé snížené sazby DPH (10%).  Konkrétně se jedná ORTHOVISC 2 ml (SÚKL 5003903),  MONOVISC 4 ml (SÚKL 5003877) a CINGAL 4ml (SÚKL 5003885). Více viz zde. 


-----

ČLnK přináší další upřesňující informace (červeně v textu níže) k určování sazby DPH zdravotnických prostředků. Z nich pro praxi vyplývá, že určení správné sazby DPH náplasti je ještě složitější a o zařazení do první snížené sazby daně (15 %) nerozhoduje pouze to, zda je náplast hypoalergenní, ale i další kritéria. Pro správné zařazení se jako nejvhodnější jeví ověření sazby DPH přímo u výrobce.  Seznam náplastí některých výrobců s rozdělením dle sazeb DPH - URGO, Hartmann a 3M je uveden níže.

Přílohy:
Urgo I.; Urgo II.; Urgo III.
Hartmann
3M
Essity


Doplnění informace ke změně DPH u některých zdravotnických prostředků
 
Z praxe se ukazuje, že nejvíce problémů při zařazování do správné sazby DPH vzniká u náplastí. Novela zákona o DPH nedefinuje přesný výčet výrobků, které patří do první snížené sazby daně (15 %), ale pouze obecně jmenuje podmínky pro zatřídění zdravotnických prostředků do snížené sazby DPH. Samotné zdravotnické prostředky lze dle zákona o DPH zatřídit do snížené sazby DPH dle 4 různých kritérií, přičemž novela zákona o DPH upravila podmínky pouze v rámci 1 kritéria, podmínky u ostatních 3 kritérií zůstaly nezměněny. náplasti jako sortiment, který podléhá základní sazbě DPH (21 %) s výjimkou hypoalergenních náplastí, u nichž se uplatňuje první snížená sazba DPH (15 %).
 
Správná sazba DPH u zdravotnických prostředků je odvislá od kódu celní nomenklatury zdravotnického prostředku a dále pak od slovního popisu uvedeného v textové části přílohy k tomuto zákonu.
 
Většina náplastí spadá do kódu celní nomenklatury 30051000 a ty lze zatřídit do snížené sazby DPH bez ohledu na to, zda se jedná o náplasti hypoalergenní či nikoliv, jelikož spadají do jiných kritérií než náplasti mimo kód celní nomenklatury 30. Pro doplnění, nově jsou sice náplasti konkrétně zmíněny v samotném textu přílohy zákona o DPH, nicméně i před novelou byly v rámci těchto kritérií z aplikace snížené sazby DPH vyjmuty, ale jedná se vždy pouze jen o ty náplasti, které nespadají do kódu 3005. Z pohledu novely zákona o DPH tak v případě náplastí nedošlo k faktické změně.
 
Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný seznam všech hypoalergenních náplastí ani ostatních náplastí u kterých se aplikuje snížená sazba DPH, níže doplňujeme doporučení, jak postupovat při určení sazby DPH u náplastí, zároveň tento postup lze aplikovat i na jiné zdravotnické prostředky.

 
V příloze k tomuto článku jsou uvedeny pouze náplasti, které jsou uvedeny v číselníku zdravotnických prostředků (mají kód SÚKL) a žlutě jsou vyznačeny prokazatelně hypoalergenní náplasti (obsahují slovo hypoalergenní v názvu, na obalu nebo v popisech výrobce) – ty patří do 15% sazby DPH. Neoznačené náplasti mohou patřit do 21% sazby DPH, ale i do 15% sazby DPH (viz výše). Jedná se ale pouze o menší část ze všech náplastí, které se vyskytují na trhu a jsou registrovány jako zdravotnické prostředky.

 
Jak postupovat při určování zařazení náplasti do správné sazby?
Neexistuje žádný automatizovaný postup nebo závazný číselník definující typ náplasti. Vše je třeba rozdělit ručně v rámci skladových karet náplastí, které konkrétní lékárna prodává. V 15% sazbě DPH lze ponechat náplasti, které jsou prokazatelně hypoalergenní – např. obsahují slovo hypoalergenní v názvu, zmínka o hypoalergenicitě je na jejich obalu nebo v popisech náplasti od výrobce. Všechny ostatní náplasti by měly být zařazeny do 21% sazby DPH. (POZOR na různá hydrokoloidní krytí, mezi něž lze zařadit např. náplasti na puchýře, ty zůstávají v 15% sazbě DPH). U ostatních náplastí je potřeba buď ověřit kód celní nomenklatury, případně ověřit sazbu DPH přímo s výrobce/distributorem a ideálně si vyžádat stanovisko či závazné posouzení na základě, kterého bylo daný produkt zatříděn do sazby DPH.
 
V současné době musí správně zařadit zdravotnické prostředky také naši dodavatelé. I přes to se běžně stává, že zasílají zboží se špatnými údaji o sazbě DPH. Pokud má distributor sazbu chybně nastavenu, resp. dodává zboží s chybnou sazbou, je možné postupovat dvojím způsobem:
  1.    1.   zboží vrátit a vyzvat dodavatele k dodávce se správnou sazbou, nebo k dodání správných dokladů bez fyzického vracení zboží,
  2.   2.  přijmout zboží s chybou, ale opravit vše ve svém lékárenském informačním systému, což ve výsledku bude znamenat , že si lékárna bude moci odečíst DPH na vstupu jen 15 %, ale odvést na výstupu bude muset 21 %.
 
Stejně tak se zatím nelze spoléhat na správnost údajů v PDK číselníku (PharmData) do té doby, než projde celkovou revizí, kterou by měl udělat poskytovatel tohoto číselníku. I poté ale nelze data v PDK číselníku považovat za závazný zdroj informací.
 

Zadání pro daňovou poradkyni:
 
Ke dni 1. 1. 2022 nabyla účinnosti novela zákona č. 254/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „Zákon o DPH“), která mění přílohu č. 3 zákona o DPH, obsahující výčet zboží s první sníženou sazbou (15 %) daně z přidané hodnoty. V důsledku této změny se některé zdravotnické prostředky přesouvají do základní sazby DPH (21 %).
 
Předpokládáme, že správným postupem bylo od 1. 1. 2022 změnit výstupní sazbu DPH na 21 %. Pokud k tomu nedošlo, setkáváme se se dvěma nesprávnými situacemi, které je třeba vyřešit:
 
1. Jak postupovat v případě, že zboží je od distribuce i po účinnosti zákona dodáváno  sazbě DPH 15 %.
2. Jak postupovat v případě, že bylo dotčené zboží v lednu (po nabytí účinnosti zákona) chybně prodáno ve snížené sazbě DPH?

 
Stanovisko daňové poradkyně:
 
S účinností k 1. 1. 2022 dochází ke změně pravidel pro určení sazby DPH u zdravotnických prostředků. V rámci přílohy č. 3 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, která vymezuje kategorie zboží, u kterého se uplatňuje první snížená sazba DPH, dochází ke změně definice podmínek pro uplatnění snížené sazby DPH u zdravotnických prostředků.
 
Nově se snížená sazba DPH uplatňuje u těch zdravotnických prostředků, které spadají do kódů celní nomenklatury 01-96, a zároveň se jedná o zdravotnické prostředky podle právního předpisu upravujícího zdravotnické prostředky, které jsou obvykle určeny pro výlučnou osobní potřebu nemocných k léčení nemoci, nebo ke zmírnění jejich důsledků a které lze zařadit do úhradové skupiny v tabulce č. 1 oddílu C přílohy č. 3 k zákonu č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění ovšem s výjimkou těch zdravotnických prostředků, které spadají do kategorie tzv. “Nekategorizované zdravotnické prostředky”, dále pak vata buničitá a náplasti s výjimkou hypoalergenních náplastí.
 
Z výše uvedeného vyplývá, že jednak již nelze uplatnit sníženou sazbu DPH u těch zdravotnických prostředků, které spadají do kategorie „Nekategorizované zdravotnické prostředky“ skupina č. 11 a dále pak z výše uvedeného zároveň vyplývá, že nestačí, když je produkt zařazen do skupin 01-10 jak tomu bylo dříve, ale musí být výslovně uveden v oddílu C. Do 31. 12. 2021  zákon uváděl, že se jedná o zdravotnické prostředky spadající do oddílu A přílohy č. 3 zákona o veřejném zdravotním pojištění, přičemž zařazení do oddílu C nebylo nutnou podmínkou pro aplikaci snížené sazby, ale řídilo se spíše informací, zda je zdravotnický prostředek zařazen do úhradového katalogu VZP. Nyní musí být zdravotnický prostředek výslovně uveden v oddílu C přílohy č. 3 zákona o veřejné zdravotním pojištění.
 
Novela zákona o DPH proběhla v tichosti ve vazbě na novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění a i když se na první pohled mohlo zdát, že se jedná o kosmetickou změnu, mohou být pro některé společnosti změny dost výrazné. V praxi mohu potvrdit, že v prosinci se změnou nikdo moc nezabýval a farmaceutické společnosti začaly problematiku řešit až nyní.

Z pohledu zákona o DPH je za zařazení produktu do sazby DPH odpovědný každý článek v řetězci samostatně. Pokud tedy lékárna nakoupí ZP od distributora ve snížené sazbě, ale správně se měla uplatnit sazba základní, měla lékárna povinnost z tohoto ZP odvést DPH ve správné výši – tedy v sazbě 21 %, zároveň ale pokud distributor neopravil daňový doklad se sazbou DPH, má lékárna nárok na odpočet DPH pouze v té výši, ve které jej uvedl distributor na doklad. Pokud lékárna prodá zboží v chybné sazbě, a zjistí tuto informaci následně, měla by zpětně sazbu i výši daně opravit a to i zpětně. V opačném případě by lékárně v rámci daňové kontroly mohl být doměřen rozdíl na dani z přidané hodnoty z titulu chybné aplikace sazby DPH, kdy mělo být odvedeno na DPH o 6 % více. Zároveň by lékárně bylo doměřeno penále ve výši 20 % z hodnoty doměřené daně.
 
 
Komentář ČLnK:
 
Podstatné pro praxi jsou zejména tyto závěry:
 
Do 15% sazby DPH patří zdravotnické prostředky patřící do úhradové skupiny v tabulce č. 1 oddílu C přílohy č. 3 k zákonu o veřejném zdravotním pojištění (pozn. ČLnK: naprostá většina ZP)pokud se nejedná o zdravotnické prostředky, které lze zařadit do úhradové skupiny „Nekategorizované zdravotnické prostředky“, vatu buničitou nebo náplast s výjimkou hypoalergenní náplasti.
 
  1.   1.  Je nutné zařadit do sazby 21 % DPH – buničitou vatu a  náplasti, které nespadají do kódu celní nomenklatury 30, případně se nejedná o hypoalergenní náplasti.
 
  1.   2.  Zdravotnický prostředek musí být výslovně uveden v oddílu C přílohy č. 3 zákona o veřejné zdravotním pojištění, aby mohl být zařazen v 15% sazbě DPH. V 15% sazbě DPH zůstávají všechna krytí používaná na hojení ran (alginátová, hydrokoloidní krytí a podobně). V příloze tohoto článku je uveden seznam náplastí, které jsou hrazené a mají kód SÚKL. Žlutě jsou vyznačeny prokazatelně hypoalergenní náplasti.
 
  1.   3.  Úhradová kategorie č. 11 (nekategorizované ZP) - Do této úhradové kategorie náleží tzv. nekategorizované zdravotnické prostředky, které není možné zařadit do žádné stávající úhradové kategorie a mohou být hrazeny jen v případě, že s tím vysloví souhlas Ministerstvo zdravotnictví. Zařazení zdravotnického prostředku do skupiny 11 – nekategorizované ZP je možné s úhradou 50 % se souhlasem MZ, anebo s úhradou 100 % po předložení smlouvy o sdílení rizik se zdravotními pojišťovnami. Povinnou součástí smlouvy o sdílení rizik je analýza dopadu do rozpočtu, stanovení ročního nákladového stropu pro takový zdravotnický prostředek a rozdělení rizik mezi zdravotní pojišťovny a ohlašovatele pro případ jeho překročení.
 
V příloze tohoto článku je uveden seznam ZP úhradové kategorie č. 11  k 1. 1. 2022 (je vždy uveden v číselníku úhrad ZP na webu SÚKL, podle sloupce typ, příp. UHS).
 

Ing. Kateřina Frýbová
PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.
PharmDr. Stanislav Havlíček
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík

Přílohy:
ZP kategorie 11
Náplasti hypoalergenní

Sdílet článek:

Související články

  • Novela zákona o léčivech – pravidla účinná od 1. 6. 2024

    Novela zákona o léčivech – pravidla účinná od 1. 6. 2024

    1. 6. 2024 začnou platit další pravidla související s novelou zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech, která byla jako tzv. „nedostatková“ novela schválena na konci roku 2023. V následujícím článku přinášíme přehled nejdůležitějších pravidel platných až od 1. 6. 2024, které budou mít vliv na naši práci v lékárnách.

  • Strategická analýza Ministerstva zdravotnictví

    Strategická analýza Ministerstva zdravotnictví

    Ministerstvo zdravotnictví na svém webu zveřejnilo strategickou analýzu potřeb zdravotnictví.

  • Spuštění Informačního systému zdravotnických prostředků ISZP

    Spuštění Informačního systému zdravotnických prostředků ISZP

    V tomto článku přinášíme nejdůležitější informace o nově spuštěném Informační systému zdravotnických prostředků - ISZP.