Lékárníci na XXIII. sjezdu zvolili nového viceprezidenta a vyjádřili znepokojení nad kritickou ekonomickou situací venkovských lékáren

Lékárníci na XXIII. sjezdu zvolili nového viceprezidenta a vyjádřili znepokojení nad kritickou ekonomickou situací venkovských lékáren

Tisková zpráva ze dne 11. 11. 2013




Praha, 11. listopadu 2013 – Ve dnech 8. - 9. listopadu se v Jihlavě uskutečnil XXIII. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedním z hlavních bodů jednání byla volba viceprezidenta komory, kterým byl zvolen vedoucí lékárník IKEM Mgr. Michal Hojný. Dalšími body programu bylo schválení rozpočtu komory, některých změn stavovských předpisů a diskuze s pozvanými hosty. Hlavními hosty jednání byli ředitel SÚKL MUDr. Pavel Březovský, MBA, děkan Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc., zástupci ministerstva zdravotnictví a Svazu zdravotních pojišťoven.
Diskuze delegátů i přijaté usnesení sjezdu se věnovaly především současné situaci v oblasti financování zdravotnictví, zejména lékárenské péče. Na jedné straně jsou na lékárny kladeny stále vyšší finanční nároky v důsledku zdražování některých vstupů a povinností zavádět nové technologie, na straně druhé se začínají především menší lékárny zajišťující dostatečnou hustotu sítě v periferních a venkovských oblastech výrazně potýkat s finančními problémy. Řešením je celková změna financování lékárenské péče, která by omezila závislost příjmu lékáren na ceně vydávaných léčiv, jak je tomu dnes. Delegáti sjezdu ve svém usnesení odmítli také případné zavedení registračních pokladen v lékárnách, neboť již dnes každá lékárna disponuje skladovým systémem léků umožňujícím jejich sledování kontrolní autoritou včetně kontroly dodržování cenové regulace a pohybu jednotlivých léčiv.
Sjezd komory upozornil i na trvalé problémy s reexportem některých léků do zahraničí a jejich následným nedostatkem pro pacienty v České republice. Řešení spočívá v legislativních změnách, které se pokusí ČLnK prosadit v co nejbližší době. Jejich podstatou by mělo být zavedení možnosti zákazu vývozu léků, jejichž dostupnost pro české pacienty je výrazně omezena.
Delegáti sjezdu vyjádřili v diskuzi s hosty připravenost ČLnK k přípravě nového systému odměňování lékárenské péče a legislativních změn vedoucích k potlačení reexportů léčiv.
 
Reportáž ze sjezdu najdete zde.
Usnesení delegátů XXIII. sjezdu najdete zde.
Priority ČLnK pro období 2014-2017 najdete zde.  

Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:         +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Michal Hojný, viceprezident ČLnK:                 +420 606 649 180, hojny@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK:        +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz
 
Tisková zpráva

Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky.
Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991. 
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.