V období Vánoc pacienti často žádají lékárníky o své chronické léky na předpis, i když nemají recept. Farmaceuti však zatím nemohou tento mimořádný výdej provést
Z průzkumu SC&C vyplynulo, že více než 79 % pacientů by uvítalo možnost vydání léků na předpis lékárníkem na základě informací v lékovém záznamu. „Výsledek průzkumu potvrdil, že mimořádný výdej léku lékárníkem, který Česká lékárnická komora dlouhodobě prosazuje, má i velkou podporu veřejnosti, a to napříč sociodemografickými skupinami. Jednalo by se pouze o léky, které pacient prokazatelně užívá dlouhodobě, jako jsou například ty na léčbu diabetu či vysokého tlaku,“ vysvětluje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory, a dodává: „Aby nikdo mimořádný výdej nezneužíval, připravili jsme zároveň návrh jasných pravidel, včetně podmínky náhledu lékárníka do lékového záznamu pacienta nebo vyloučení rizikových skupin léků.“
Chronicky užívané léky jsou životně důležité
Lidé, kteří odjedou na hory či k příbuzným a zapomenou si doma léky, by mohli pro svá léčiva do nejbližší lékárny. Lékárníci by tak ulevili nejen pacientům, ale i přetíženým pohotovostem, kam by pro předpis lidé jinak museli.
Farmaceuti jako odborníci na léky již nyní pomáhají pacientům i lékařům tíživou situaci bez léků řešit – nasměrováním pacienta k nejbližšímu lékaři či na pohotovost. Mimořádný výdej by značně zjednodušil řešení situace, kdy si pacient lék zapomene, nemůže si zajistit předpis či dojde k znehodnocení léku. Lékárníci jsou na realizaci mimořádného výdeje připraveni, včetně předcházení jeho zneužívání. „Máme možnost nahlížet do lékového záznamu – vidíme, jak dlouho pacient své chronické léky užívá. Mimořádný výdej by se samozřejmě nevztahoval na rizikové skupiny léků, jako jsou antibiotika, léky silně účinné či ovlivňující pozornost. Nezbytné je pohlídat i maximální frekvenci jednoho mimořádného výdeje mezi dvěma návštěvami lékaře. Podobný systém už bez problémů funguje například v Polsku, Rakousku nebo ve Francii,“ zdůrazňuje PharmDr. Martin Kopecký. Lékárníci upozorňují i na fakt, že pohotovost není ve všech městech. Zajištění receptu tak může být pro pacienta vzhledem na nutnou dopravu velmi náročné – časově i finančně.
Zásoby léků stačí na maximálně 4 měsíce
Mimořádný výdej zatím v českých lékárnách možný není. Česká lékárnická komora proto radí pacientům, aby si zašli k lékaři včas. „Pacientům doporučujeme zkontrolovat si zásoby léků v předstihu před vánočními svátky, aby se vyvarovali zbytečného stresu. Je důležité, aby pacienti měli své chronické léky neustále s sebou – v opačném případě riskují vážné zdravotní komplikace. Ideální je mít jejich zásobu na 1 až 4 měsíce, větší zásoba není zapotřebí,“ uzavírá Mgr. Michaela Bažantová, mluvčí České lékárnické komory.
Příloha:
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.
Související články
Lékárnické kapky – newsletter. Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
Tento newsletter je věnován antibiotikům a jejich správnému užívání.
XXXIII. sjezd delegátů schválil změny stavovských předpisů
Sjezd delegátů schválil dne 9. 11. 2024 rozsáhlou změnu řádů, které odrážejí povinnost všech farmaceutů vykonávajících své zdravotnické povolání v České republice být členy České lékárnické komory a zajišťují všem farmaceutům bez rozdílu stejná práva a povinnosti. Ve všech dotčených řádech proto došlo k posunu od termínů vycházejících ze slova lékárník k termínům vycházejících ze slova farmaceut.
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.