Česká lékárnická komora slaví 30. výročí svého založení. Během svého působení se zasloužila o rozvoj kvalitní zdravotní péče poskytované v lékárnách napříč ČR

Česká lékárnická komora slaví 30. výročí svého založení. Během svého působení se zasloužila o rozvoj kvalitní zdravotní péče poskytované v lékárnách napříč ČR

Lékárny představují nejdostupnější zdravotnická zařízení. Lékárníci jsou s pacienty v úzkém kontaktu a velmi často jsou prvními, kteří jim poskytnou odbornou radu zdravotníka. Během 30 let došlo k významnému rozvoji poradenství v lékárnách, které je zaměřeno nejen na léčbu, ale také prevenci a podporu zdravého životního stylu. Ke zkvalitnění a rozvoji lékárenské péče přispěla významnou měrou Česká lékárnická komora (ČLnK), která se podílí na celoživotním vzdělávání lékárníků a je pro pacienty i zdravotní systém garantem kvalitně poskytované lékárenské péče v ČR. K jubilejnímu výročí připravila ČLnK publikaci s výběrem významných vynálezů lékárníků napříč kontinenty i staletími. Bez nadsázky lze totiž konstatovat, že svými objevy lékárníci mění svět – jejich vynálezy používají lidé téměř každodenně a při mnoha činnostech.
Pacienti se mohou na kvalitu a dostupnost lékárenské péče spolehnout

„Z pohledu pacientů je Česká lékárnická komora organizací, která jim již 30 let zaručuje kvalitu poskytované lékárenské péče – aktuálně ve více než 2 500 lékárnách v celé ČR. A to za každé situace. Ať už si pacient přijde do lékárny vyzvednout lék na recept nebo potřebuje poradit v oblasti samoléčby nebo si nechává v lékárně připravit například mast s individualizovaným složením pro konkrétní léčbu. Vždy se může spolehnout na to, že se mu věnuje zdravotník, který v maximální míře využívá získaných vědomostí ke správné farmakoterapii,“ vysvětluje prezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

Lékárenská péče spočívá zejména v zajišťování, přípravě, úpravě, uchovávání, kontrole a výdeji léčiv. „V případě hrozícího nedostatku léčivých přípravků je ČLnK subjektem, který se aktivně podílí na tom, aby nebyla ohrožena dostupnost péče pro pacienty. Jednotliví lékárníci se snaží najít vhodnou náhradu, která bude vyhovující pro léčbu konkrétního pacienta. ČLnK se podílí na rozvoji elektronizace lékárenství – zavádění a rozvoj elektronického receptu a poukazu, lékového záznamu pacienta, ověřování léčiv proti padělkům a podobně,“ upřesňuje Mgr. Aleš Krebs další činnosti ČLnK, která přímo souvisí s pacienty a jejich léčbou.

Do lékárny pro léky, radu i prevenci

Lékárníci poskytují pacientům odborné informace především o správném užívání léků, které je zásadní pro očekávaný výsledek léčby. Kromě toho ale pacientům nabízí odborné poradenství v oblasti prevence, včasného rozpoznání onemocnění a celkové podpory zdraví. „V posledních letech se ČLnK zaměřuje na rozšíření odborných činností, které lékárníci proškolení garantovanými kurzy ČLnK ve vybraných lékárnách poskytují. Aktuálně se jedná například o poradenství v oblasti odvykání kouření, odborné konzultace zaměřené na řešení lékových problémů, hojení ran, konzultace a péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou, screening diabetu a péče o diabetické pacienty, a také lékové interakce,“ přibližuje rozsah lékárenské péče viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.

ČLnK sdružuje více než 9 000 členů. Dohlíží na jejich odbornost a hájí jejich profesní zájmy

Komora dbá na to, aby její členové – lékárníci vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Aktuálně sdružuje více než 9 000 členů. Celoživotní vzdělávání je zákonem uloženou povinností každého farmaceuta, který vykonává zdravotnické služby v ČR. Zároveň je zákonnou povinností ČLnK dbát na odborný výkon lékárnického povolání a potvrzovat splnění podmínek k jeho výkonu. ČLnK také posuzuje a hájí práva, profesní zájmy a čest svých členů.

Coca-Cola, Labello, Maybeline i kypřicí prášek – vynálezy lékárníků, které změnily svět

Při příležitosti oslav svého 30. výročí založení vydává ČLnK publikaci Lékárníci mění svět věnovanou různorodým vynálezům, jež vznikly díky lékárníkům. Ti se totiž zasloužili nejen o objevy sloužící v oboru farmacie, ale i o řadu praktických „zlepšováků“, které široká veřejnost běžně užívá či v minulých stoletích užívala. „Lékárníci přinesli v průběhu uplynulých století opravdu pestrou paletu vynálezů z různých oblastí. Můžeme si díky nim pochutnat například na čokoládových pralinkách, zahnat žízeň ochucenou limonádou, škrtnout zápalkou, zalepit odřené koleno náplastí, ochránit kůži vhodným opalovacím přípravkem, či nakrmit dítě kojeneckým mlékem. Zajímavé objevy lékárníků shrnuje publikace ČLnK s názvem Lékárníci mění svět, kterou bude možné zakoupit v lékárnách,“ říká závěrem PharmDr. Stanislav Havlíček, autor knihy.
 
VÝBĚR VYNÁLEZŮ LÉKÁRNÍKŮ Z KNIHY „LÉKÁRNÍCI MĚNÍ SVĚT“

1. První automatický hasicí přístroj vynalezl lékárník Ambrose Godfrey v roce 1723. Byl to vodou naplněný sud s malou vodotěsnou kapslí dynamitu na dně.

2. První perlivou vodu v lahvích prodával lékárník Henri-Albert Gosse v roce 1790. Ochucené limonády Dr Pepper (1885), Coca-Colu (1886), Pepsi (1889), RC Colu (1905) i Kofolu (1959) také vymysleli lékárníci.

3. Anglické hořké žaludeční kapky vyrobil lékárník Josef Becher v roce 1807. Dnes je z nich světoznámý žaludeční likér

4. Jako první škrtl zápalkou lékárník John Walker v roce 1826.

5. K výrobě první tabulkové čokolády přispěla technologie zpracování kakaa. Za kakaový prášek vděčíme objevu lékárníka Caspara van Houtena, speciální lis na kakaové boby patentoval v roce 1828.

6. Velmi silnou dochucovací omáčku připravili lékárníci William Perrins a John Lea ve Worcesteru v roce 1837.

7. Kypřicí prášek do pečiva jako první vymyslel lékárník Alfred Bird v roce 1843. O 6 let dříve vymyslel také puding a obojí po něm vylepšil ještě jiný lékárník, Augustus Oetker v roce 1903.

8. Masový bujón poprvé připravil Justus von Liebig, lékárník a profesor chemie, v roce 1847. Proces nikdy nepatentoval a dal ho k dispozici všem.

9. Lékárník Ignacy Łukasiewicz vymyslel a vyzkoušel první petrolejovou lampu v roce 1853.

10. Předobraz dnešní belgické pralinky jako první vyrobil lékárník Jean Neuhaus v roce 1857.

11. Jako první na světě předvedl svítící žárovku lékárník Joseph Swan v roce 1860.

12. Kojenecké mléko vymysleli nezávisle na sobě hned dva lékárníci, Justus von Liebig v roce 1865 a Henri Nestlé o dva roky později.

13. První zásobník bublinek, předchůdce dnešní sifonové bombičky, vymyslel a vyrobil lékárník Jacob Baur v roce 1887.

14. Lepicí pásku taky vymysleli lékárníci, tu technickou Paul Beiersdorf (1896) a zdravotnickou pod názvem Leukoplast Oscar Troplowitz v roce 1901.

15. Oscar Troplowitz kromě pomády na rty Labello vymyslel také praktické otočné pouzdro, obojí v  roce 1909.

16. Řasenku Maybelline poprvé připravili v lékárně Park-Davis pro jejího vynálezce Thomase Wiliamse v roce 1920.

17. Opalovací přípravky vymysleli lékárníci; Milton Blake v Austrálii v roce 1932 vyrobil krém, Eugène Schueller v roce 1936 zase olej, gel máme od Benjamina Greena z roku 1944 a za přípravky s  ochranným faktorem od roku 1946 vděčíme Franzi Greiterovi.

18. První uspávací pušku zkonstruoval lékárník a veterinář Colin Murdoch v roce 1955. O tři roky dřív vymyslel jednorázovou injekční stříkačku.


Tiskovou zprávu naleznete ZDE.
Obálka knihy - Lékárníci mění svět
 
 
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.

Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Sdílet článek:

Související články

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.

  • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Dnes se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR kulatý stůl na téma zásilkového výdeje léků na předpis. Česká lékárnická komora vítá snahu ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, pacientských organizací a dalších věnovat pozornost důkladné přípravě legislativního návrhu. Je především v zájmu pacientů, aby se zásilkový výdej nezavedl ve zjednodušené podobě, jež by vyhovovala pouze těm, kteří v lécích vidí jen další položku rozšiřující sortiment internetových obchodů. Česká lékárnická komora upozornila poslance a zástupce Národní asociace pacientských organizací na rizika zásilkového výdeje na předpis. Zároveň je seznámila s pravidly a opatřeními, která musí být přijata před jeho případným zavedením. Na prvním místě jako vždy zůstává zachování bezpečné a kvalitní lékárenská péče, která dosud chrání zdraví a život pacientů.

  • Výdej léků mimo lékárny může ohrozit zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varuje před snahou o jeho rozšíření

    Výdej léků mimo lékárny může ohrozit zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varuje před snahou o jeho rozšíření

    Novelou vyhlášky o registraci léčivých přípravků, platnou od 1. 1. 2024, rozšířilo Ministerstvo zdravotnictví ČR spektrum léků, které se mohou prodávat například v drogeriích či na čerpacích stanicích. Toto doplnění bylo provedeno bez vědomí České lékárnické komory. Léky patří do lékárny a jejich výdej mimo lékárny představuje pro zdraví lidí velké riziko.