Česká pošta jako lékárna? Může jít i o život

Česká pošta jako lékárna? Může jít i o život

Marková (KSČM): Na poštu pro léky a do lékárny pro důchod? […]

Marková (KSČM): Na poštu pro léky a do lékárny pro důchod?

Zdá se, že se v českém polistopadovém Absurdistánu i ty nejnesmyslnější vize mohou stát skutečností. Brzy se můžeme dočkat poštovní pobočky, na které již sice nelze odeslat dopis (koneckonců stejně si posíláme SMS a MMS), ale zato si zde zakoupíme léky, potraviny, cigarety, a hřebíky, zajdeme ke kadeřníkovi, možná nám na hodinku pohlídají děti a paní za přepážkou by nám – po krátkém rychlokurzu - mohla píchnout i potřebnou injekci.

Na druhé straně bychom si v lékárně vedle léků mohli třeba nechat vyplatit důchod, koupit oblíbený časopis a přečíst si ho přímo na místě u dobré kávy uvařené příjemnou lékárnicí.  Připadá vám tento obraz jako vystřižený z nepovedeného fantastického filmu?

Státní (!) podnik Česká pošta nyní zřejmě zoufale hledá způsob, jak zlepšit své hospodaření a chystá společný projekt se zdravotnickým holdingem Euroclinicum na doplňkovou službu na svých - zatím prý jen venkovských – pobočkách.

Nová služba bude spočívat v distribuci dvou stovek volně prodejných léků a doplňků stravy na dvou tisících pobočkách. Na přepážkách půjde léky objednat a pošta je do druhého dne doručí buď zákazníkovi domů nebo si je bude moci vyzvednout na pobočce.

Pošta prý zatím (!) nepředpokládá, že by tuto službu poskytovala i ve městech, kde je lékáren  dost a nemluví se ani o lécích na předpis. Společnost Euroclinicum předpokládá, že že by ročně mohla prostřednictvím pošty prodat léky v hodnotě stovek miliónů korun a státní podnik vydělá dokonce dva krát – bude mít podíl na zisku a příjmy jí poplynou i z jejich doručování.

Když pomineme skutečnost, že pošta má sloužit občanům v úplně jiné oblasti, nelze přehlédnout fakt, že touha po zisku obou obchodních partnerů bude uskutečňována na úkor možného ohrožení zdraví pacientů. Ne nadarmo mají lékárníci vysoce odborné vzdělání a výdej léků je v lékárně doprovázen odborným pohovorem s pacientem.

Odborníci upozorňují na to, že dlouhodobě užívané léky, a to i volně prodejné, mohou v některých případech vážně poškodit zdraví pacienta. K tomu navíc přistupuje i riziko poškození zdraví při užívání léků s nevhodnou stravou či kombinace s jinými léky. Léčba takových případů pak vede ke zbytečnému utrpení pacientů a může být samozřejmě mnohem dražší.

V této souvislosti je třeba stále více mluvit o nebezpečí zásilkového prodeje léků. Nebezpečně totiž narůstá počet padělků a tyto jsou čím dál více zneužívány organizovanými skupinami. Česká pošta by se tedy měla soustředit na zajišťování kvalitních poštovních služeb pro občany i v té nejzapadlejší vísce České republiky a nepouštět se do nesmyslného experimentu, který hazarduje se zdravím lidí.

Odpovědnost státu spočívá také v zajištění široce dostupné potřebné zdravotní péče, včetně sítě lékáren tak, aby se odborné pomoci dostalo občanům celé České republiky. Řešením jistě není státem podporovaná možnost kupovat si potřebné léky na poštách, benzínových pumpách nebo v supermarketech.

Soňa Marková, poslankyně PS PČR za KSČM

Zdroj: Parlamentní listy. 27.2.2014. Marková (KSČM): Na poštu pro léky a do lékárny pro důchod? [online]. Dostupné z <http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Markova-KSCM-Na-postu-pro-leky-a-do-lekarny-pro-duchod-328261>.

Česká pošta jako lékárna? Může jít i o život

Se zájmem jsem si přečetl článek „Z pošt mají být i lékárny“ (LN 9.7.2014), kde autoři popisují, jak budou zaměstnanci pošt přijímat objednávky léků od občanů. Česká pošta tak chce zcela nahradit funkci lékáren a lékárníků jako odborníků na poradenství v oblasti léků. Myšlenku vydávat léky na recept prostřednictvím České pošty považuji za naprosto nepřijatelnou.

Není to tak dávno, co na poštách musely poštovní úřednice a doručovatelky nabízet občanům cigarety a měly dokonce stanoven jakýsi prodejní limit, kolik krabiček cigaret musí prodat. Česká pošta -  státní podnik si tak měla přivydělat nějaké peníze, aby pokryla jinak ztrátové služby za doručování poštovních zásilek. Jen pod tíhou veřejné kritiky byl tento prodej cigaret na poštách nakonec zastaven. Vedení pošty si uvědomilo, že nutit k prodeji a prodávat cigarety, které prokazatelně poškozují zdraví a vedou k závislosti, je pro státní podnik nevhodné. Výnosy z tohoto prodeje cigaret by možná pokryly ztráty České pošty, ale nikdy nemůžou zaplatit náklady na léčení rakoviny a dalších nemocí vznikajících u kuřáků. Podobná situace nastane, pokud by snad vedení České pošty opravdu přistoupilo k přijímání objednávek a doručování léků na recept občanům. Za klíčový při výdeji (výběru) léků považuji odborný pohovor mezi lékárníkem a pacientem v lékárně. Jen tak lze na základě odborně vedeného rozhovoru vydat (vybrat) konkrétní lék. Dlouhodobě užívané léky, a to i ty volně prodejné, mohou v některých případech vážně poškodit zdraví pacienta. Česká pošta tyto služby nemůže (ani nesmí) poskytovat. Důsledky chybějícího pravidelného odborného poradenství mohou vést k poškození zdraví a léčba podobných případů si vyžádá nemalé finanční prostředky. K tomu navíc ještě přistupuje riziko poškození zdraví při užívání léků s nevhodnou stravou či kombinace s jiným lékem.  

Za nepochopitelné, a možná plynoucí z naprosté neznalosti věci, považuji úvahu vedení České pošty, že se snad v budoucnu rozšíří sortiment takto dodávaných léků o tzv. léky na předpis. I v Evropské unii se stále více objevují padělky léků a proto v posledním roce byla přijata novela zákona o léčivech, která zpřísňuje pravidla v oblasti padělání léků, tzv. protipadělková novela zákona. Je zcela jasné, že léky, které se dostávají k pacientům zásilkovým způsobem, jsou stále více padělány a zneužívány organizovanými skupinami. Pacient se ani nikdy nedozví, co je v konkrétní zásilce obsaženo a co je deklarováno na obalu. V lepším případě je obsahem zásilky léků škrob, což je neškodná látka, ale v jiných případech se může jednat již skutečně o obsah toxický, který způsobí vážné poškození zdraví - a to si jako zákonodárce nemohu dovolit akceptovat. Svým rozhodnutím může Česká pošta napáchat více škody než užitku a následky odnesou všichni občané. Je proto nutné zvážit všechny souvislosti a důsledky takového rozhodnutí a předejít tak možnému poškození zdraví našich spoluobčanů. Zdraví je přeci to nejcennější co máme!

Nechť se Česká pošta stará k čemu je podle zákona určena a problematiku léků, jejich účinku, kombinací a rizik podávání nechá na starost zdravotníkům, kteří k tomu mají vzdělání a rozumí dané oblasti. Ryze český experiment, který nemá ve světě obdoby, považuji za velmi rizikový pro zdraví českých občanů.

PharmDr. Jiří Skalický, PhD. Poslanec TOP09 -  Výbor pro zdravotnictví

Sdílet článek:

Související články

  • Rozhovor s Alešem Krebsem, prezidentem České lékárnické komory v časopisu Interview

    Rozhovor s Alešem Krebsem, prezidentem České lékárnické komory v časopisu Interview

    Časopis, který přináší každý měsíc sto stran výjimečných rozhovorů s inspirativními osobnostmi a nejvýznamnějšími představiteli domácí i zahraniční kultury, vědy, sportu či politiky ve svém červnovém čísle otiskl také obsáhlý rozhovor s prezidentem ČLnK Alešem Krebsem. Lékárníci mají v tomto vydání dvojí zastoupení. Dalším kolegou, který poskytl rozhovor je Stanislav Havlíček, který vypráví o svých misích s Lékaři bez hranic.

  • Rozhovor s Alešem Krebsem, prezidentem České lékárnické komory v časopisu Interview

    Rozhovor s Alešem Krebsem, prezidentem České lékárnické komory v časopisu Interview

    Časopis, který přináší každý měsíc sto stran výjimečných rozhovorů s inspirativními osobnostmi a nejvýznamnějšími představiteli domácí i zahraniční kultury, vědy, sportu či politiky ve svém červnovém čísle otiskl také obsáhlý rozhovor s prezidentem ČLnK Alešem Krebsem. Lékárníci mají v tomto vydání dvojí zastoupení. Dalším kolegou, který poskytl rozhovor je Stanislav Havlíček, který vypráví o svých misích s Lékaři bez hranic.

  • Z monitoringu médií: ČLnK: V každém kraji by měla být alespoň jedna pohotovostní lékárna s nepřetržitým provozem

    Z monitoringu médií: ČLnK: V každém kraji by měla být alespoň jedna pohotovostní lékárna s nepřetržitým provozem

    V České republice je pouze 16 lékáren, které jsou pacientům k dispozici v režimu 24/7. V 7 krajích dokonce není ani jedna. ČLnK proto vydala Stanovisko představenstva ČLnK k řešení lékárenské pohotovosti v České republice, ve kterém se vyjadřuje mimo jiné ke geografickému rozmístění lékáren s nepřetržitým provozem. Alespoň jedna taková lékárna by měla být v každém kraji.