Krásl Otmar PharmDr.

Hledat: Hledat Profil Vytvořené témata Vytvořené odpovědi Angažovanost Oblíbené Hledat […]

Vytvořené odpovědi

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 23)
  • Autor
    Příspěvky
  • Krásl Otmar PharmDr.
    Účastník
    Počet příspěvků: 27
    odpověď na: Pradaxa od 1.6.2024 #84674

    Pradaxa až od 1.7.2024 – tak se nám snad podaří starší balení za původní ceny vydat.

    Krásl Otmar PharmDr.
    Účastník
    Počet příspěvků: 27

    Dobrý den, to nevím, ale nám SÚKL neuznal výdej na [b]výpis[/b] z rakouského receptu, který vystavil rakouský lékárník. SÚKL v tomto případě požaduje výdej jen na platný originální rakouský recept vystavený rakouským lékařem.
    Takže bych dnes osobně již vydal jen 1x na originál rakouského receptu, hradí nemocný, a recept si pro následné kontroly ponechal.

    Krásl Otmar PharmDr.
    Účastník
    Počet příspěvků: 27
    odpověď na: CÚER #82449

    Pelhřimovsko – nefunguje.

    Krásl Otmar PharmDr.
    Účastník
    Počet příspěvků: 27
    odpověď na: Pregabalin a spol. #81569

    „Pevná cena“ nebo „pevný doplatek“ je jistě již delší dobu velmi nekorektní výraz, který je napříč politickou a odbornou veřejností naprosto nepřijatelný z důvodu omezení konkurence lékáren, nastavení doplatku na maximální výši atd., ale „pevná úhrada“ ?
    Umím si představit, že daný lék bude mít po dobu jednoho roku stálou úhradu zdrav.pojišťoven, ale jeho prodejní cena s DPH může během roku kolísat, jednou nahoru, jednou dolu. A tím se může měnit i doplatek a lékárny mohou nadále směle s jeho výší manipulovat, určité lékárny doplatek zcela vymažou a konkurenční prostředí hýká radostí.
    A pan kolega Kalman bude mít jistotu, že úhrada pregabalinů během roku 2025 neklesne.

    Krásl Otmar PharmDr.
    Účastník
    Počet příspěvků: 27

    V Lekisu jsem našel, že 22.1. odešlo hlášení o všech lécích s obsahem betahistinu. Jestli to někdo hodnotil, je neznámo.

    Krásl Otmar PharmDr.
    Účastník
    Počet příspěvků: 27
    odpověď na: Ředitelka SÚKLu #81200

    Nejedná se o vtip.
    Na SÚKLu musí být skutečně někdo, kdo má zkušenosti z praxe, rozumí pohybům léků a dokáže ministrovi rozmluvit nesmysly typu dodat do dvou dnů do lékáren lék, který však jednak není vyroben a jednak se nenachází na skladech. To by si ten lék musel distributor vymyslet. A žádné povinné hlášení o stavu zásob z lékáren to nezachrání.

    Krásl Otmar PharmDr.
    Účastník
    Počet příspěvků: 27
    odpověď na: Vyhrazená léčiva #81086

    [i]Asociace byly pro, argumentuje ministerstvo

    Co na tyto skutečnosti říká ministerstvo zdravotnictví? „Ministerstvo je přesvědčeno, že rozšířením výčtu vyhrazených léčivých přípravků nedojde k ohrožení zdraví pacientů, ale naopak dojde ke zvýšení dostupnosti léčivých přípravků,“ uvedl jménem resortu jeho mluvčí Ondřej Jakob. Samotná změna měla být provedena na základě připomínky uplatněné v připomínkovém řízení. Zdravotnickému deníku se podařilo dohledat, že připomínku předložila Hospodářská komora ČR.

    Skutečně ale resort ve věci rozšíření seznamu vyhrazených léků „obešel“ lékárnickou komoru? „Předmětné připomínky uplatněné v připomínkovém řízení týkající se rozšíření výčtu vyhrazených léčivých přípravků byly konzultovány pouze se Státním ústavem pro kontrolu léčiv, jakožto příslušným správním orgánem,“ potvrdil Jakob. Věc prý SÚKL konzultoval se zástupci České asociace farmaceutických firem (ČAFF), Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) a Sdružení výrobců volně prodejných léčivých přípravků (SVOPL), kteří se změnou souhlasili. „Znění ve vyhlášce je tak kompromisním zněním,“ dodal mluvčí ministerstva zdravotnictví.[/i]

    No jasně – Hospodářská komora ČR a volní prodejci rozumí lékům více než lékárnická komora, proto není nutné s ní cokoli konzultovat !

    Krásl Otmar PharmDr.
    Účastník
    Počet příspěvků: 27
    odpověď na: Vyhrazená léčiva #81081

    [i]Hampel se pozastavil také nad tím, že rozšíření seznamu vyhrazených léčiv ministerstvo nekonzultovalo s Českou lékárnickou komorou. „Vadí mi, že se to provedlo bez odborné diskuze… Na legislativním procesu se podílím přibližně 15 let a nezažil jsem, aby se takto přesunula část sortimentu mimo lékárny,“ řekl Zdravotnickému deníku předseda představenstva Grémia majitelů lékáren.

    O vyjádření jsme proto požádali i zástupce ČLnK. „Nevěděli jsme o tom,“ uvedla mluvčí komory Michaela Bažantová. „Návrh novely vyhlášky prošel meziresortním řízením a dokonce ani v navrženém znění novely po ukončení řízení nebylo o rozšíření skupin vyhrazených léků ani slovo. Skupiny musely být do vyhlášky doplněny až těsně před vyhlášením ve Sbírce zákonů,“ doplnila Bažantová. Od ministerstva si prý komora vyžádá vysvětlení celé věci.

    I Bažantová upozornila na možná rizika spojená s prodejem léčiv mimo lékárny. „Léky nejsou běžné zboží. Zdravotní nebezpečí, která mohou vyplynout z jejich nesprávného užívání, jsou veliká. Proto by měly být vydávány pouze v lékárnách. To platí obecně i pro léky, které už mezi vyhrazená léčiva patří delší dobu,“ sdělila Zdravotnickému deníku s tím, že komora dlouhodobě (a prozatím neúspěšně) požaduje vyřazení zmíněného paracetamolu z vyhrazených léčiv. Jejich seznam se však k jejich nelibosti naopak prodlužuje. „Například diklofenak má i v lékové formě k lokálnímu užití – masti, gely a podobně – nežádoucí účinky, které mohou být i systémové, a proto je kontraindikován například při užívání některých léků na ředění krve. Také mimo jiné může způsobovat fotosenzibilizaci kůže,“ varuje Bažantová. Jako rizikové popisuje i dlouhodobé užívání přípravků k léčbě alergií bez konzultace s lékařem či lékárníkem. Laik podle ní může snadno mylně vyhodnotit svůj zdravotní stav jako alergii a oddálit léčbu skutečných potíží.
    [/i]
    Je to všetko volaké čudné!
    Článek je z 5.1.2024.
    Michaela Bažantová už není v představenstvu ČLnK, nechtěla znovu kandidovat, máme novou tiskovou mluvčí . . .

    Krásl Otmar PharmDr.
    Účastník
    Počet příspěvků: 27
    odpověď na: Vyhrazená léčiva #81020

    S tím se nedá nic moc dělat. Snad jen více tlačit na zákazníky, aby si léky raději obstarávali v lékárnách než na benzínkách. Osobně odmítám poskytovat jakékoliv další informace ke zboží, které nebylo zakoupeno či vydáno v naší lékárně. Zde doporučuji, aby se kupující s důvěrou obrátil tam, kde věc obdržel.
    Běžně totiž přinesou lidi ke konzultaci a radu zacházení s tonometrem či glukometrem, který zakoupili na internetu, nebo omega-3 výhodně obdržené poštou a teď – jak to mám užívat ?
    Dám si na dveře ceduli : INFORMACE KE ZBOŽÍ NEZAKOUPENÉMU V NAŠÍ LÉKÁRNĚ NEPOSKYTUJEME

    Krásl Otmar PharmDr.
    Účastník
    Počet příspěvků: 27

    My staří víme, co znamená „[b]hradit nákupy v lékárně recepty[/b]“.
    To v dávné minulosti byly v lékárnách jen papírové recepty, jednopoložkové i dvoupoložkové, žádný počítač, žádná kusová evidence, o nějakých FMD kódech ani tušení. Lékový záznam pacienta nic. Rodná čísla na zdravotních pojišťovnách nic. Rozlišení léků na recept a volně prodejných nic. V lékárně existovala jen korunová kontrola, kdy do papírového deníku se zapisovaly dodací listy jako příjem (zvýšení stavu zásob), vydané faktury + tržba za hotové jako výdej (snížení stavu zásob). Žádné platební karty, pokázky SODEXO a další nesmysly. Fyzická inventura jednou za rok spočítala stav zásob v prodejních cenách (DPH neexistovala) a porovnala se s účetním konečným stavem v korunové kontrole. Rozdíl byl pak manko nebo přebytek.
    Doktoři tudíž mohli do lékárny přinést recepty v hodnotě třeba 1000,- Kč, ty lékárna nechala proplatit zdravotní správou (v korunovém deníku snížení stavu zásob), tím vznikl na skladu přebytek. Doktorům pak bylo vydáno jakékoliv zboží v hodnotě 1000,- Kč (kosmetika, vitamíny, 10 litrovka Oleum helianthi atd.), aby byl tento přebytek zlikvidován.
    Zjednodušeně – recepty sloužily jako poukázky na odběr jakéhokoliv zboží (kromě opiátů – tam byla opiátová kniha a kusová kontrola i tenkrát).
    Se vznikem zdravotních pojišťoven a zavedenou evidencí nákladů zdravotní péče na rodné číslo tato praxe skončila. Tam, kde to nepochopili, šel lékárník sedět.

    Krásl Otmar PharmDr.
    Účastník
    Počet příspěvků: 27

    Vůbec se paní magistře nedivím, taky moje první reakce při čtení příspěvku Adiny byla – Indren, to se ještě vyrábí ? Pamatuji ho z konce 80.let min.století, kdy ho s oblibou psal náš starý obvodní lékař. Že se starý název použije na nový lék s úplně jinou účinnou látkou, to nikomu dnes nevadí, staří kusy vymřou a mladým lékárníkům to hlavy neplete: Indren – jasně, to je zolpidem na spaní.
    Pamětníky zdraví O.Krásl.

    Krásl Otmar PharmDr.
    Účastník
    Počet příspěvků: 27
    odpověď na: Novy napad #80670

    Rozumím článku, prosím pouze upřesnit termín „licencovaný lékárník“ čili „lékárník s licencí“.
    Je to lékárník s atestací nebo držitel osvědčení k vedení lékárny nebo držitel osvědčení k výkonu odborného zástupce nebo držitel osvědčení k výkonu soukromé lékárnické praxe?
    Termín „licence“ naše stavovské předpisy myslím neznají.

    Krásl Otmar PharmDr.
    Účastník
    Počet příspěvků: 27

    Komory jsou oprávněny
    c) stanovovat podmínky k výkonu soukromé praxe svých členů a k výkonu funkce odborných zástupců podle zvláštního předpisu a vedoucích lékařů a primářů u poskytovatelů zdravotních služeb

    Nejsem :
    ani 1. nositel soukromé praxe
    ani 2. odborný zástupce
    ani 3. vedoucí lékař
    ani 4. primář

    Tento paragraf a odstavec zákona se na mě tedy nevztahuje. Přesto mi Komora stanovuje podmínky k výkonu práce lékárníka.
    Najděte mi tedy, prosím, jiné ustanovení zákona, které se mě týká.
    Děkuji.

    Krásl Otmar PharmDr.
    Účastník
    Počet příspěvků: 27

    [quote quote=80082]konečné navýšení půjde z peněz VZP[/quote]

    …….“konečné navýšení půjde z peněz VZP“.
    To je nebezpečný precedenc, protože jakmile někde budou ve zdravotnictví pro zaměstnance chybět peníze, tak to VZP zacáluje. K tomu ovšem nebyly zdravotní pojišťovny zákonem zřízeny, mají platit zdravotnickým zařízením poskytnutou zdravotní péči jejím pojištěncům a ne odměny komukoliv. Však nevadí. Až se přihlásí se svými požadavky např.zubaři, můžeme se jako lékárníci také přidat.

    Krásl Otmar PharmDr.
    Účastník
    Počet příspěvků: 27

    Jako delegát sjezdu rozhodně podpořím zvýšení základní sazby za ztrátu času z 250,- Kč na 350,- Kč, které jsou určeny i pro nižší funkcionáře komory, jak nazývám „pěšáky“ na krajích a okresech. Ono to skutečně dá dosti práce, když musíte připravit program na volební shromáždění, rozeslat včas pozvánky, domluvit sestavení kandidátních listin, vytisknout pro volební komisi hlasovací lístky pro volby do představenstva OSL I., II. a raději i III.kolo, bianco lístky pro volbu předsedy OSL a delegátů na sjezd, pomoci volební komisi se sepsáním Zpráv o volbách, zapisovatelce se Zápisem ze shromáždění, zaregistrovat a zadministrovat shromáždění OSL jako vzdělávací akci na webu komory atd.
    K odměnám prezidenta a víceprezidenta zatím vyčkávám.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 23)

Sdílet článek:

Související články