Hlášení o odpadech od 1. 1. 2021 nově – prováděcí vyhláška účinná od 7. 8. 2021 –  Aktualizace 25. 1. 2022

Hlášení o odpadech od 1. 1. 2021 nově – prováděcí vyhláška účinná od 7. 8. 2021 – Aktualizace 25. 1. 2022

S účinností od 1. 1. 2021 nahradil dosavadní zákon o odpadech (č. 185/2001 Sb.) zákon nový (č. 541/2020 Sb.). Tato změna přinesla i změnu ve způsobu hlášení odpadů z lékáren. Od 7. 8. 2021 je účinná prováděcí vyhláška k zákonu o odpadech (č. 273/2021 Sb.). Ministerstvo životního prostředí odpovědělo na otázky ČLnK odkazem na svůj nový metodický pokyn pro lékárny z 11. 1. 2022.
Dosavadní způsob hlášení podle zákona č. 185/2021 Sb. účinného do 31. 12. 2020 se uplatnil ještě pro poslední hlášení za rok 2020, které bylo třeba podat do 15. 2. 2021 obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností příslušnému podle místa provozovny (prostřednictvím Integrovaného systému plnění ohlašovacích povinností – ISPOP) v případě, že provozovatel lékárny nebo lékáren vyprodukoval nebo nakládal s více než 100 kg nebezpečných odpadů za kalendářní rok (nebo s více než 100 tunami ostatních odpadů za kalendářní rok) ve všech svých lékárnách celkem (hlášení ale muselo být podáno za každou lékárnu zvlášť, i když v ní limit překročen nebyl).
 
Roční hlášení za rok 2021 se již bude podávat podle nového zákona. Původce odpadu, který vyprodukoval nebo nakládal v uplynulém kalendářním roce s více než 600 kg nebezpečných odpadů, s více než 100 tunami ostatních odpadů nebo s odpadem perzistentních organických znečišťujících látek vymezeným vyhláškou ministerstva, je povinen zaslat do 28. února následujícího roku hlášení souhrnných údajů z průběžné evidence za uplynulý kalendářní rok. Bez prováděcí vyhlášky, která dosud nebyla vydána, lze jen předpokládat, že opět půjde o limity stanovené na provozovatele, nikoliv na lékárnu, ovšem s tím, že provozovatel, jemuž povinnost hlášení vznikne, bude hlášení podávat za každou lékárnu, i když lékárna sama limitu nedosáhne.

Prováděcí vyhláška nerozvádí, zda se limit 600 kg nebezpečných odpadů jako kritérium pro vznik povinnosti podat roční hlášení vztahuje na celého provozovatele nebo na každou jeho provozovnu zvlášť. Proto je nutné vycházet z toho, že limit se vztahuje na provozovatele jako celek, tedy na všechny jeho provozovny dohromady. Roční hlášení ale provozovatel podává samostatně za každou provozovnu, tedy i za takovou, která sama o sobě limit 600 kg nepřesáhla.
 
Podrobnosti o ohlašování jsou ve vyhlášce upraveny v § 27 a vzor hlášení je uveden v její příloze č. 13.
 
Provozovatel lékárny plní ve vztahu k odpadu léčiv z domácností převzatému v souladu se zákonem o léčivech povinnosti zaslání ročního hlášení o produkci a nakládání s odpady. Provozovatel lékárny soustřeďuje odpad léčiv z domácností převzatý od fyzických osob odděleně od odpadů, kterých je původcem, a vede pro něj samostatnou průběžnou evidenci.
 
Průběžnou samostatnou evidenci vede i pro léčiva odstraňovaná z vlastní produkce i samostatně za každý další druh odpadu a za každou provozovnu, kde odpad vzniká.
 
Nově přibyla povinnosti předat krajskému úřadu údaje o množství odpadu léčiv z domácností, který předal do zařízení pro nakládání s odpady v průběhu uplynulého kalendářní čtvrtletí, a to písemně na stanoveném formuláři do 30 dnů od konce tohoto kalendářního čtvrtletí.
 
Formulář pro předání údajů o množství odpadu léčiv z domácností a rozsah hlášení souhrnných údajů z průběžné evidence za kalendářní rok má být stanoven v prováděcí vyhlášce, která zatím nebyla vydána. Dokud se tak nestane, nelze povinnost čtvrtletních a ročních hlášení plnit. Dle metodických pokynů MŽP se evidence v roce 2021 vede v rozsahu původních předpisů (vyhláška č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady.

Formulář pro předávání údajů o množství odpadu léčiv z domácností do lékáren je obsažen v příloze č. 51 vyhlášky.
 
POZOR! Vyhláška stanoví, že provozovatel lékárny splní povinnost zaslání ročního hlášení o produkci a nakládání s odpady ve vztahu k odpadu léčiv z domácností, pokud předá krajskému úřadu údaje o množství odpadu léčiv z domácností za všechny 4 kalendářní čtvrtletí daného roku. To znamená, že ohledně léčiv z domácností provozovatel, který řádně každé čtvrtletí předával údaje krajskému úřadu, nemusí podávat roční hlášení. To podává jen ohledně ostatního nebezpečného odpadu, jehož je původcem.
 
Vyhláška nově stanoví, že odpad léčiv z domácností se v lékárnách shromažďují v pevných, nepropíchnutelných a nepropustných nádobách. Náklady na pořízení, udržování, vyprazdňování, výměnu a odstraňování nádob jsou součástí nákladů vzniklých s odevzdáním nepoužitelných léčiv a s jejich odstraněním, které osobám přebírajícím bezúplatně nepoužitelná léčiva od lékáren hradí stát prostřednictvím krajského úřadu.
 
Vyhláška v § 80 odst. 4 obsahuje přechodné ustanovení podle něhož se v letech 2021 a 2022 průběžná evidence vede a roční hlášení za tento rok se podává podle požadavků vyhlášky č. 383/2001 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti zákona. Pokud bude roční hlášení ohlášeno v souladu s požadavky vyhlášky č. 383/2001 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti zákona, považují se všechny údaje, které jsou součástí ročního hlášení podle § 27, za ohlášené.
 
Z přechodného ustanovení plyne, že ještě i za roky 2021 a 2022 se průběžná evidence a roční hlášení bude podávat podle předchozí vyhlášky. Není jasné, zda se v těchto letech povinnost hlášení bude odvíjet od dosavadního limitu 100 kg nebo nového limitu 600 kg nebezpečných odpadů za kalendářní rok. Stejně tak není jasné, zda přechodné opatření dopadá i na novou povinnost čtvrtletního předávání údajů z lékáren krajským úřadům. ČLnK proto žádá Ministerstvo životního prostředí o stanovisko.

Vyhláška dále v příloze č. 49 obsahuje podrobnosti ke školením zaměstnanců podle § 90 zákona o odpadech jednou za rok, je-li nakládáno s více než 10 tunami odpadů ročně, nebo jednou za tři roky, je-li nakládáno s méně než 10 tunami odpadů ročně.

Aktualizace 26. 10. 2021

Připomínáme, že provozovatelé lékáren jsou povinni do 30 dnů od konce kalendářního čtvrtletí zaslat údaje o množství odpadu léčiv z domácností, který předali do zařízení pro nakládání s odpady v průběhu uplynulého kalendářní čtvrtletí, a to písemně na stanoveném formuláři (odkaz na přílohu tohoto mailu). Termínem pro zaslání formuláře na krajské úřady za třetí kalendářního čtvrtletí je 31. říjen 2021.
 
Vysvětlivky pro vyplnění formuláře.
 
 - Formulář pro předání údajů o množství odpadů léčiv z domácností
 - Čtvrtletí, roku - uvede se číselně čtvrtletí a rok, za který jsou údaje oznámeny.
 - Identifikace lékárny - uvedou se údaje o lékárně, která údaje o odpadu léčiv z domácností oznamuje krajskému úřadu.
 - IČO - uvede se identifikační číslo osoby - provozovatele lékárny.
 - IČP - uvede se identifikační číslo provozovny lékárny. Pokud lékárna nemá přiděleno identifikační číslo provozovny, vyplňuje se zde interní číslo provozovny, které si lékárna zvolí sama.
 - Název lékárny - uvede se název lékárny.
 - Ulice, č.p., č.o, obec, PSČ - uvedou se adresní údaje, kde se nachází lékárna.
 - IČZUJ - uvede se identifikační číslo základní územní jednotky obce odpovídající uvedeným adresním údajům, kde se nachází lékárna. Číslo se uvádí podle jednotného číselníku obcí ČR vydaného Českým statistickým úřadem.
Identifikace zařízení - uvedou se údaje o zařízení pro nakládání s odpady, kterému byl odpad léčiv z domácností předán.
 - IČO - uvede se identifikační číslo provozovatele zařízení; pokud je IČO méně než osmimístné, doplní se zleva nuly na celkový počet osm míst.
 - Identifikační číslo zařízení (IČZ) - uvede se identifikační číslo zařízení přidělené krajským úřadem.
 - Předané odpady léčiv z domácností - uvede se druh a množství předaného odpadu léčiv z domácností (od občanů) v souladu s katalogem odpadů. Jedná se o odpady 20 01 31* a 20 01 32*.

Formulář - hlášení odpadů - aktualizace

Aktualizace 25. 1. 2022

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vydalo 11. 1. 2022 metodický pokyn pro lékárny k ohlašování údajů krajskému úřadu a ročnímu hlášení o produkci a nakládání s odpady a dopisem ze dne 24. 1. 2022 informovalo ČLnK, že odpovědi na její otázky týkající se výkladu vyhlášky včetně jejích přechodných ustanovení jsou obsaženy v metodickém pokynu. Ten je k dispozici zde. 
 
Z metodického pokynu vyplývají některé nové informace a také informace odlišující se od dosavadního výkladu ČLnK. Zde přehled pravidel pro vedení evidence a podávání pravidelných hlášení:
 
Od 1. ledna 2021 mají provozovatelé lékáren povinnost soustřeďovat odpad léčiv z domácností převzatý od fyzických nepodnikajících osob (občanů) odděleně od odpadů, u kterých je lékárna původcem, a vést pro tyto odpady odděleně samostatnou průběžnou evidenci.
 
Po dobu platnosti přechodných ustanovení právních předpisů, tedy zřejmě v letech 2021 a 2022, se evidence odpadů vede dle vyhlášky č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady. Jsou používány příslušné kódy nakládání dle vyhlášky č. 383/2001 Sb., jimiž jsou A00 pro odpady z léčiv z vlastní produkce a BN30 pro odpady z léčiv převzatých od pacientů.
 
Od 1. ledna 2021 jsou provozovatelé lékáren povinni předávat příslušnému krajskému úřadu údaje o množství odpadu léčiv z domácností (BN30), který předali do zařízení pro nakládání s odpady v průběhu uplynulého kalendářní čtvrtletí, a to písemně na formuláři stanoveném vyhláškou o podrobnostech nakládání s odpady do 30 dnů od konce tohoto kalendářního čtvrtletí. Formulář viz odkaz výše.
 
Zákon o odpadech stanovuje, že provozovatel lékárny plní ve vztahu k odpadu léčiv z domácností převzatému v souladu se zákonem o léčivech povinnost zaslání ročního hlášení o produkci a nakládání s odpady. K tomu ale vyhláška o podrobnostech nakládání stanovuje, že lékárna splní tuto svoji povinnost zasláním ročního hlášení o odpadech pro odpady léčiv z domácností, pokud krajskému úřadu předala údaje o množství odpadu léčiv z domácností za čtyři čtvrtletí kalendářního roku (tj. za celý kalendářní rok).
 
Z výše uvedeného vyplývá, že lékárna, která předala krajskému úřadu prostřednictvím čtvrtletních hlášení kompletní informace o odpadu léčiv od pacientů za rok 2021, pak v roce 2022 (za ohlašovací rok 2021) zasílá MŽP roční hlášení o odpadech pouze, pokud jí taková povinnost vyplývá ze zákona o odpadech, tedy pokud překročila ohlašovacího limit (více než 600 kg nebezpečných odpadů, více než 100 tun ostatních odpadů, případně produkce jakéhokoliv množství odpadu perzistentních organických znečišťujících látek) produkcí (A00) svých vlastních odpadů. V tomto případě odpady léčiv přijaté pod kódem BN30 (odpad převzatý od fyzických osob - občanů) nejsou na ročním hlášení uváděny.
 
Jinými slovy, oproti dřívějšímu výkladu ČLnK platí, že pokud byla podána všechna kvartální hlášení o odpadu – léčivech od pacientů za celý rok, pak se tato léčiva nezapočítávají do limitu 600 kg pro podání ročního hlášení. Do limitu 600 kg se v takovém případě započítávají jen léčiva z vlastní produkce a roční hlášení podávají jen ti provozovatelé, kteří tento limit překročí. Zákonný termín ohlášení souhrnných údajů z průběžné evidence odpadů za uplynulý kalendářní rok (roční hlášení) je do 28. února.
 
MŽP pokynem postavilo na jisto, že limit 600 kg se použije již za rok 2021.


 
Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík
Ing. Renata Nováková (ProfiOdpady s.r.o.)

Sdílet článek:

Související články

  • Očekávané změny od 1. září 2024

    Očekávané změny od 1. září 2024

    Aktualizace 4. 7. 2024

  • Monitoring médií červenec 2024

    Monitoring médií červenec 2024

    Monitoring médií 1. 7. - 4. 7. 2024 Vybrali jsme z tn.nova.cz, Lidové noviny, TV Prima, apod.       [...]

  • Souhrnné informace k výdeji léčivých přípravků z mimořádných dovozů v roce 2024

    Souhrnné informace k výdeji léčivých přípravků z mimořádných dovozů v roce 2024

    Informace platné od 1. 7. 2024