Je jen jeden správný způsob, jak se zbavit nepoužitelných  léků – odnést je do lékárny

Je jen jeden správný způsob, jak se zbavit nepoužitelných léků – odnést je do lékárny

Češi se stále zlepšují ve správné likvidaci prošlých léků. V lékárnách, kam patří, jich končí víc a víc. To je dobrou zprávou nejen pro pacienty samotné, ale také pro životní prostředí. Je ale důležité mít na paměti, že ne vše, co v lékárně koupíme, je možné tam vrátit. Mezi nepoužitelné léky nepatří pouze ty s prošlou exspirací, ale také ty, které jsou znehodnocené špatným skladováním nebo tím, že jsou příliš dlouho otevřené. Domácí lékárničku je proto nutné pravidelně kontrolovat, protože nepoužitelné léky nám nejen nepomohou, ale mohou dokonce i ublížit.
V domácí lékárničce je nutné udělat pořádek dvakrát ročně
Každý lék má datum exspirace, po jehož uplynutí je třeba jej zlikvidovat. Protože se jedná o léky, je vždy třeba je předat k odborné likvidaci do lékárny. 

„Lékárníci doporučují mít vhodně vybavenou domácí lékárničku včetně chronicky užívaných léků, proto je také nutné ji pravidelně, ideálně dvakrát ročně, procházet, vždy vytřídit nepoužitelné léky, odnést je do kterékoli lékárny a lékárničku následně doplnit. Nebudeme se tak vystavovat nebezpečí z užití znehodnoceného léku a zamezíme situacím, kdy například v noci při akutním nachlazení zjistíme, že je lék na snižování teploty prošlý, aniž bychom měli k dispozici jiný, bezpečný,” nabádá k pravidelné kontrole Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory (ČLnK). U léků po datu exspirace výrobce nemůže zaručit obsah účinné látky, kvalitu ani bezpečnost léku. V nepoužitelném léku může docházet k rozpadu účinné látky nebo vlivem degradace ke vzniku nebezpečných látek.

Léky není možné bezpečně zlikvidovat v domácích podmínkách
Většina lidí už ví, že léky do popelnice nepatří. Proč ale vlastně vyžadují speciální likvidaci? Jde především o bezpečnost lidí i zvířat. Pokud léky skončí v běžném odpadu, mohou se k nim dostat jednak menší zvířata, v některých případech i lidé. Těm mohou způsobit při požití zdravotní problémy. Léky bychom neměli ani splachovat do toalety. Čistírny odpadních vod nemusí léky spolehlivě odstranit a zbytky léků v řekách škodí vodním živočichům. Zbytky léků v odpadní vodě také zvyšují cenu za její vyčištění, aby byla pitná.
 
Co se děje s nepoužitelným lékem po vrácení do lékárny?
Léky jsou po vrácení do lékárny umístěny do speciálních kontejnerů, v nichž vyčkají, dokud je do spalovny neodveze firma, která má na jejich likvidaci certifikaci. Ve spalovně jsou spalovány za velmi vysokých teplot s kontrolou emisí. „Tento způsob zamezuje dvěma největším rizikům: že se léky dostanou do rukou nepovolané osoby a že jejich neodborná likvidace bude mít negativní dopad na zdraví lidí či zvířat a na životní prostředí,” vysvětluje důležitost ekologické likvidace léků Martin Kopecký, viceprezident ČLnK. Pokud by lidi léky sami spalovali, není v jejich silách mít pod kontrolou vzniklé emise ani zajistit dostatečnou teplotu, která je pro jejich likvidaci nutná.
 
Léky je ideální vracet bez papírových obalů
Lidé se chovají zodpovědněji a vrací léky do lékárny častěji, což je dobrá zpráva. V ideálním případě by měli léky vracet v původních obalech, to znamená tablety a kapsle v blistrech, sirupy, roztoky, suspenze a kapky v lékovkách (lahvičkách se šroubovacím uzávěrem k uchovávání léků); masti a krémy v tubách či kelímcích. Když vám například zbydou volné tablety v dávkovači, můžete je do lékárny také přinést. Vnější papírové obaly a příbalové letáky není nutné nosit do lékárny, mohou být odevzdány do tříděného odpadu. 
Do lékárny naopak nevracíme doplňky stravy nebo kosmetiku. Obojí patří do běžného odpadu, obaly od nich do kontejneru na recyklovaný odpad. Více se dozvíte v přiložené tiskové informaci.



Přílohy:
Tisková zpráva
Tabulka_jpg
Tabulka_pdf
Tabulka_tisk


Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
 
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.
 

Sdílet článek:

Související články

  • Dnes je Světový den nemocniční farmacie. Její úloha je v nemocničním prostředí klíčová.

    Dnes je Světový den nemocniční farmacie. Její úloha je v nemocničním prostředí klíčová.

    Brno, 27. března 2024 – Na dnešek připadá Světový den nemocniční farmacie, ten je pořádaný pod záštitou Evropské Asociace nemocničních lékárníků. Cílem této iniciativy je zdůraznit význam nemocničních lékáren, seznámit veřejnost s náplní práce farmaceutů a s úlohou nemocniční farmacie v systému zdravotní péče. Ve FN Brno má nemocniční farmacie za úkol poskytnout péči na nejvyšší možné úrovni a v optimálním rozsahu. Velký důraz se přitom klade i na zapojení farmaceutů do multidisciplinárních týmů, komunikace a spolupráce je totiž pro optimální terapii klíčová.

  • Výroční zpráva PGEU 2023

    Výroční zpráva PGEU 2023

    Představujeme výroční zprávu publikovanou mezinárordní organizací lékárníků - The Pharmaceutical Group of the European Union (PGEU)

  • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Dnes se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR kulatý stůl na téma zásilkového výdeje léků na předpis. Česká lékárnická komora vítá snahu ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, pacientských organizací a dalších věnovat pozornost důkladné přípravě legislativního návrhu. Je především v zájmu pacientů, aby se zásilkový výdej nezavedl ve zjednodušené podobě, jež by vyhovovala pouze těm, kteří v lécích vidí jen další položku rozšiřující sortiment internetových obchodů. Česká lékárnická komora upozornila poslance a zástupce Národní asociace pacientských organizací na rizika zásilkového výdeje na předpis. Zároveň je seznámila s pravidly a opatřeními, která musí být přijata před jeho případným zavedením. Na prvním místě jako vždy zůstává zachování bezpečné a kvalitní lékárenská péče, která dosud chrání zdraví a život pacientů.