Je jen jeden správný způsob, jak se zbavit nepoužitelných léků – odnést je do lékárny
Každý lék má datum exspirace, po jehož uplynutí je třeba jej zlikvidovat. Protože se jedná o léky, je vždy třeba je předat k odborné likvidaci do lékárny.
„Lékárníci doporučují mít vhodně vybavenou domácí lékárničku včetně chronicky užívaných léků, proto je také nutné ji pravidelně, ideálně dvakrát ročně, procházet, vždy vytřídit nepoužitelné léky, odnést je do kterékoli lékárny a lékárničku následně doplnit. Nebudeme se tak vystavovat nebezpečí z užití znehodnoceného léku a zamezíme situacím, kdy například v noci při akutním nachlazení zjistíme, že je lék na snižování teploty prošlý, aniž bychom měli k dispozici jiný, bezpečný,” nabádá k pravidelné kontrole Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory (ČLnK). U léků po datu exspirace výrobce nemůže zaručit obsah účinné látky, kvalitu ani bezpečnost léku. V nepoužitelném léku může docházet k rozpadu účinné látky nebo vlivem degradace ke vzniku nebezpečných látek.
Léky není možné bezpečně zlikvidovat v domácích podmínkách
Většina lidí už ví, že léky do popelnice nepatří. Proč ale vlastně vyžadují speciální likvidaci? Jde především o bezpečnost lidí i zvířat. Pokud léky skončí v běžném odpadu, mohou se k nim dostat jednak menší zvířata, v některých případech i lidé. Těm mohou způsobit při požití zdravotní problémy. Léky bychom neměli ani splachovat do toalety. Čistírny odpadních vod nemusí léky spolehlivě odstranit a zbytky léků v řekách škodí vodním živočichům. Zbytky léků v odpadní vodě také zvyšují cenu za její vyčištění, aby byla pitná.
Co se děje s nepoužitelným lékem po vrácení do lékárny?
Léky jsou po vrácení do lékárny umístěny do speciálních kontejnerů, v nichž vyčkají, dokud je do spalovny neodveze firma, která má na jejich likvidaci certifikaci. Ve spalovně jsou spalovány za velmi vysokých teplot s kontrolou emisí. „Tento způsob zamezuje dvěma největším rizikům: že se léky dostanou do rukou nepovolané osoby a že jejich neodborná likvidace bude mít negativní dopad na zdraví lidí či zvířat a na životní prostředí,” vysvětluje důležitost ekologické likvidace léků Martin Kopecký, viceprezident ČLnK. Pokud by lidi léky sami spalovali, není v jejich silách mít pod kontrolou vzniklé emise ani zajistit dostatečnou teplotu, která je pro jejich likvidaci nutná.
Léky je ideální vracet bez papírových obalů
Lidé se chovají zodpovědněji a vrací léky do lékárny častěji, což je dobrá zpráva. V ideálním případě by měli léky vracet v původních obalech, to znamená tablety a kapsle v blistrech, sirupy, roztoky, suspenze a kapky v lékovkách (lahvičkách se šroubovacím uzávěrem k uchovávání léků); masti a krémy v tubách či kelímcích. Když vám například zbydou volné tablety v dávkovači, můžete je do lékárny také přinést. Vnější papírové obaly a příbalové letáky není nutné nosit do lékárny, mohou být odevzdány do tříděného odpadu.
Do lékárny naopak nevracíme doplňky stravy nebo kosmetiku. Obojí patří do běžného odpadu, obaly od nich do kontejneru na recyklovaný odpad. Více se dozvíte v přiložené tiskové informaci.
Přílohy:
Tisková zpráva
Tabulka_jpg
Tabulka_pdf
Tabulka_tisk
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.
Související články
Nástup Alzheimerovy choroby je plíživý. Svoji paměť si můžete otestovat i v lékárně
Na sobotu 21. září připadá Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Jeho cílem je šířit povědomí o tomto neurodegenerativním onemocnění mozku, jeho projevech, ale také možné prevenci. Ačkoliv občasné zapomínání je normální, někdy může přejít ve vážný problém. Se zodpovězením otázky, zda by měl pacient výpadky paměti začít řešit s lékařem, pomáhají i lékárníci.
Konec prázdnin je ideální příležitostí k vytřídění lékárničky. Nepoužitelné léky patří pouze do lékárny
Spousta lidí se před dovolenou zásobí léky, které nakonec nespotřebuje. Než je však uloží do své domácí lékárničky, nabízí se zde všechny léky pečlivě projít a vytřídit ty nepoužitelné. Mezi ně přitom nepatří pouze ty s prošlou exspirací, ale také léky, které jsou znehodnocené tím, že zůstaly dlouho otevřené nebo byly špatně skladovány. To může být případ právě léků z dovolených.
Lékárnické kapky – newsletter. Potížím se zažíváním můžeme předcházet
Potíže se zažívám někdy potrápí každého z nás. Víte ale, jak dostat zažívání do formy a nepříjemným stavům předcházet?