Lékárníci se opět zapojili do boje proti vzrůstající odolnosti bakterií vůči antibiotikům, vysvětlí zásady prevence před běžnými bakteriálními onemocněními
Antibiotika jsou léky, které působí specificky proti bakteriím a jsou lékařem předepisovány pouze na léčbu bakteriální infekce. V důsledku jejich nesprávného užívání se významně zvyšuje odolnost bakterií. Proto vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) 18. listopad Evropským antibiotickým dnem. K této aktivitě se připojila i Česká lékárnická komora (ČLnK) a již počtvrté uspořádala osvětovou akci Antibiotický týden v prostředí lékáren.
Praha, 14. listopadu 2013 - Ve dnech 18. - 22. listopadu 2013 se v lékárnách uskuteční ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a farmaceutickými fakultami a s podporou WHO čtvrtý ročník akce Antibiotický týden v prostředí lékáren. Chceme přispět v boji proti narůstající odolnosti bakterií vůči antibiotikům, proto je cílem této osvětové kampaně zvyšování povědomí pacientů o správném užívání antibiotik.
Kromě dospělých pacientů je informační kampaň zaměřena i na rodiče dětských pacientů. Rodičům vysvětlíme, kdy jsou pro jejich dítě antibiotika vhodná a kdy by naopak mohla uškodit a také jaká opatření a úpravy jídelníčku jsou při užívání antibiotik potřeba a jakým způsobem lze některým infekčním onemocněním předcházet. Prevence je nejlepší cesta, jak se užívání antibiotik vyhnout. Nově se ve více než 700 zapojených lékárnách objeví také test, který umožňuje provést pacientovi v domácím prostředí orientační zkoušku, zda se jedná o virovou či bakteriální infekci.
Součástí kampaně je i průzkum mezi dospělými pacienty a rodiči dětí, kterým byla antibiotika předepsána. Dotazníkové šetření pomůže ke srovnání názorů českých pacientů v průběhu jednotlivých ročníků kampaně a tím k cílenější osvětě v oblasti užívání antibiotik. Rozvoj rezistence totiž nerespektuje hranice států.
Seznam lékáren zapojených do Antibiotického týdne, dotazníky a další materiály najdete na webu ČLnK www.lekarnici.cz.
Zapojte se i Vy, správné užívání antibiotik není otázkou jednotlivce, ale celé společnosti. Odolné mikroorganismy si totiž vzájemně předáváme.
Jak jsou na tom pacienti z pohledu předchozích ročníků?
Zdá se, že se čeští pacienti v užívání antibiotik během uplynulých tří ročníků poučili – podle loňských výsledků se třetina z nich domnívá, že antibiotika zabíjejí viry. Ještě v roce 2010 věřila tomuto omylu více než polovina dotázaných pacientů, loni "pouze" 35 %. Současně tři čtvrtiny pacientů ví, že neopodstatněné užívání antibiotik vede ke snižování jejich účinnosti.
V České republice je výdej antibiotik vázán výhradně na lékařský předpis. Přesto se stále najde zhruba 7 % pacientů, kteří si „ordinují“ antibiotika sami ze zbylých zásob po předcházejícím onemocnění. Takové jednání je hazardováním se zdravím a předpokladem pro vznik rezistentních kmenů. Nejenže není správně provedena diagnostika onemocnění, ale správné není ani dávkování a délka užívání. V zemích, kde vzrůstá antibiotická rezistence (tedy nastává situace, že bakterie už není na dané antibiotikum citlivá) je často na vině i uvolnění dostupnosti antibiotik.
S lékařským termínem "na lačno" se stále potýká třetina pacientů. Domnívá se, že se takové léky užívají těsně před jídlem. Správně je však v tomto případě léky užívat nejméně půl hodiny před jídlem nebo 2 hodiny po jídle, tedy do prázdného žaludku bez přítomnosti potravy. Antibiotika jsou léky, které pro svou maximální účinnost vyžadují přesné intervaly dávkování. Čtvrtina pacientů si vykládá pokyn „2x denně“ jako užívání ráno a večer. Tím však může být porušena podmínka správného dvanáctihodinového rozmezí dávkování.
Dnes se již téměř dvě třetiny rodičů snaží nachlazení svého dítěte zvládnout pomocí samoléčby, jdou si tedy pro radu a vhodný lék do lékárny. Oproti tomu 31 % rodičů vždy navštíví lékaře. Pětina rodičů se domnívá, že nasazení antibiotik během nachlazení (kde antibiotika nejsou racionální volbou) urychluje uzdravení jejich dítěte. 96 % pacientů pochválilo lékárníky, že jim vždy vysvětlí, jak dané antibiotikum užívat a přispívají tak k jejich správnému a bezpečnému užívání.
Naprostá většina pacientů se shoduje, že od lékárníků dostává dostatečné a pochopitelné informace k užívání antibiotik. Zbývá už jen zdánlivá maličkost, aby tyto informace pacienti důsledně dodržovali a tím se, stejně jako lékárníci, přidali k boji proti vzniku rezistentních mikroorganismů. Je to jediná cesta, jak si i do budoucna uchovat účinná antibiotika.
Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK: +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Michal Hojný, viceprezident ČLnK: +420 606 649 180, hojny@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK: +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz
Tisková zpráva
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.
Související články
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.
Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků
Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.
Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků
I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.